www.GazetaRycerska.pl
 Marzec 29 2024 16:40:35
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Ogólne
Strona 1 z 5 1 2 3 4 > >>
Autor FILMY HISTORYCZNE
Alvaron
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 16/05/2007 11:49
Często w swych wypowiedziach posiłkujecie się obserwacjami z filmów historycznych np. z "Ogniem i mieczem" , "300" czy wielu wielu innych. Ten temat stworzyłem po to byście mogli polecić innym dobry film z akcją umiejcowioną w realich historycznych bądź zmieszać z błotem jakąś produkcję za brak wierności z przeszłością. Możecie zamieszczać tu opisy rekwizytów wykorzystanych w danym dziele, które was zaineresowały.
Jednym słowem prześwietlimy tu każdy kinowy przebój.


Faber est quisque suae fortunae
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: FILMY HISTORYCZNE
Andrzej
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 16/05/2007 17:56
"300" zdecydowanie nie jest filmem historycznym.

To może trochę o uwielbianym przez wszystkich filmie "Braveheart"

Niestety prawdą jest tylko kilka faktów ale to jak zostały podane to już fikcja. Wizerunek Wallacer17;a został mocno wyidealizowany (no w końcu jest bohaterem szkockim, a bohater powinien być bez skazy). Jako film polecam, ale jako rpodręcznikr1; historii niekoniecznie.

1. Żona/kochanka Wallace'a (do końca nie wiadomo kim była) zginęła bo nie chciała go wydać. Szukano go nie dla tego, że bronił jej czci ale po prostu wdał się razem z kumplami w bójkę z żołnierzami angielskimi i kilku usiekali (Wallace był znanym awanturnikiem i na pewno nie pragnął, jak to w filmie pokazano, spokojnego życia farmera, był zresztą banitą za zabicie rycerza angielskiego).
2.Oprawca żony/kochanki Wallace'a faktycznie zginął z jego ręki, ale został po prostu wyciągnięty z domu i zadźgany na ulicy (w nocy).
3.Wallace nie zapoczątkował powstania. W tym samym czasie powstanie rozpoczynało się w prawie całej Szkocji (on zrobił to tylko w najefektowniejszy sposósmiley.
4. Anglicy przegrali bitwę pod Stirling nie dzięki szkockim pikom (choć te faktycznie były w użyciu), ale dla tego, że bitwa miała miejsce w okolicy przeprawy przez rzekę wąskim mostem. Część Anglików przeszła część nie. Szkoci mieli lepsze pozycje, a jazda angielska nie miała miejsca na rozbieg. Zgadza się tylko wynik bitwy. Do tego Wallace prawdopodobnie nie brał udziału w bitwie (i raczej nigdy nie biegał w "spódniczce" z mieczem dwuręcznym).
5. Robert Bruce prawdopodobnie brał udział w bitwie pod Falkirk (po stronie Angielskiej).
6. W bitwie pod Falkirk Szkoci dysponowali ciężką jazdą, aczkolwiek niewiele im to pomogło. Edward zademonstrował Szkotom walijski wynalazek (zwany obecnie łukiem angielskim). Oczywiście angielska jazda też odegrała ważną rolę.
7. Ojciec Bruce'a cieszył się dobrym zdrowiem, a do tego dowodził angielskim garnizonem (wcześniej nawet bronił angielskiej twierdzy przed Szkotami).
8.Wallace został pojmany w karczmie i nie było przy tym Bruce'a.
9. Edward I żył jeszcze dwa lata po śmierci Wallace'a (do 1307)
10. Edward II wstąpił w związek małżeński rok po śmierci ojca (1308).
11. Izabela, małżonka Edwarda II miała w dniu ślubu 12 lat. Nigdy nie spotkała Wallace'a (W czasach przedstawianych przez film to Edward I miał za żonę Francuską księżniczkę.)
12. Skłonności homoseksualne Edwarda II są faktem, ale jego kochanek nie zginął wylatując z okna (tak na marginesie facet był ówczesnym "guru" turniejów).

Na koniec ciekawostka. Edward II zginął w dosyć osobliwy sposób. Wsadzono mu do tyłka rurkę, przez którą następnie wprowadzono rozżarzony pręt i wypalono mu nim wnętrzności.

I jeszcze jedno. Kilty (te ich spódniczki w kratkę) nie istniały w tamtych czasach.
To jeszcze jedno. Claymore też w tamtych czasach nie istniał.

Pozdrawiam

Edytowane przez Andrzej dnia 16/05/2007 18:13
3968267 http://www.***.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: FILMY HISTORYCZNE
sczmur
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 24/08/2007 12:30
Co do kiltów to pierszy "great kilt" jakich używali w "Braveheart" powstał w roku 1594. A claymore
1) powstał w przełomie 15 i 16 wieku
2) w braveheart używali najczęściej Back Scabbard'ów, Lowlander'ów, rzadko claymore'ów

http://www.kilts-n-stuff.com/
568999 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: FILMY HISTORYCZNE
Gwgan Douglas
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 03/10/2007 03:41
Szczerze polecam wszystkim film "Królestwo Niebieski" jest tam oczywiście wiele historycznych błędów ale pod względem scen batalistycznych stoi na najwyższym poziomie jedyne do czego można by się przyczepić to hełmy garnczkowe i uzbrojenie niektórych rycerzy które wyglądaja na troche późniejsze niż być powinny.(na szczęście nie są to płytówkismiley)


Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: FILMY HISTORYCZNE
gotfryd z trzcianca
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 03/10/2007 12:22
Jeżeli mnie pamięć nie myli to była tam też i płytówka. Pojawił się rycerz w tej zbroi kiedy Balian przekraczał bramy Jerozolimy, a jeżeli nawet nie była to płytówka to i tak zbyt nowoczesnie wyglądał. To co mnie też uderzyło w tym filmie to to że miecze lśniały jak lustra, a ludzi trafieni strzała z łuku lub bełtem skuszy byli odrzucani jagby co najmniej strzelona do nich z broni maszynowej. No to jednak była już wyobrażnia reżysera


Bijcie w dzwony! Dmij wichrze! Wrzej toni!
Mamli umierać umre z mieczem w dłoni!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: FILMY HISTORYCZNE
yasha
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 03/10/2007 12:23
Jako film jest bardzo fajny,tym bardziej ze w tej tematyce to niewiele sie znajdzie.Na tle inych produkcji to jest nawet ,,historyczny"smiley


FRATRES MILITES CHRISTI DE DOBRIN
KOMANDORIA KRAKOWSKA/Poczet Pana Piotra Grzymały
http://www.braciadobrzynscy.fora.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: FILMY HISTORYCZNE
Gwgan Douglas
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 05/10/2007 00:58
To niebyła chyba płytówka ale i tak ta zbroja wyglądała na późniejszą jak dla mnie jakiś mocno zaawansowany XIII wiek takich błędów można by wytkać jeszcze więcej np. uzbrojenie arabskie wygląda na jakiś XV wiek ale i tak na tle ostatnich "historycznych" superprodukcji takich jak: Troja,Aleksander czy król Artur film ten według mnie prezentuje się świetnie.


Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: FILMY HISTORYCZNE
Zbyszko z gorzowa
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 05/10/2007 04:17
Pozdrawiam......czytam o amerykanskich produkcjach , ale przyznam sie jak widze te ich *plastyki* to mi rece opadaja. A czy ktos widzial film *Gniazdo* .Na Ale Kino, lecial pare razy , przyznaje ze ogladalem sam ze piec razy. Pszoniak gral tam Mieszka. Chyba czesc byla robiona na Wolinie.Jest jeszcze drugi film , nie pamietam tytulu przyznaje , oSmialym. Tez dobrze moim zdaniem zrobiony.smiley
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: FILMY HISTORYCZNE
gotfryd z trzcianca
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 05/10/2007 14:42
Jagby to rzec, Polacy mają manie aby pokazać wszystko ze szczegółami, co nie zawsze wychodzi na dobre. Przeciwko filmowi ,,Gniazdo'' nic nie mam, ale jak to już gdzieś porzeczytałem i teraz zacytuje słowa jakiegoś człowieka którego wypowiedz przeczytałem: ,,Polacy czyli my nie potrafimy patrzeć na naszą historie z dystansu''. To zapewne dlatego nie powstają u nas żadne produkcjie dotyczące zamieszchłych czasów. Mogę się jednak założyć że to co byśmy nakręcili np. o Krzywoustym (a nie byłaby to tylko komercha, tylko kino takie jak dawniej ambitne z wyższymi ideami) to wyszło by nam coś wspaniałego, niepowtarzalngo, dokładnie historycznego, ale bez przesady (aby interesować nie nudzić), poruwnywalnego z ''Królestwem niebieskim''(może nie pod względem obsady chociaż przecież mamy wspaniałych aktorów, nie pod względem efektów specjalnych bo to nam zbytnio nie wychodzi. Byłoby to jednak o wiele bardziej porywające i ambitniejsze niż kino amerykańskie, któro przecież teraz stawia na znane twarze. Bo przecież ,,Polak potrafi"!!!
Wybaczcie za błędy ortograficzne


Bijcie w dzwony! Dmij wichrze! Wrzej toni!
Mamli umierać umre z mieczem w dłoni!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: FILMY HISTORYCZNE
Monika B
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 06/10/2007 22:03
gotfryd z trzcianca napisał/a:
To co mnie też uderzyło w tym filmie to to że miecze lśniały jak lustra:

A co, wypolerowany i zadbany (czytaj po każdym użyciu wyczyszczony i zakonserowany, co by go rdza nie żarła) miecz niby nie lśni jak lustro? To ty chyba porządnie zrobionej i zadbanej repliki miecza nie widziałeś, tylko jakieś rymcerskie sztaby.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: FILMY HISTORYCZNE
gotfryd z trzcianca
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 09/10/2007 10:30
Wątpie aby w średniowieczu znano sposoby na tak dokładne wypolerowanie metalu. Owszem widziałem taką replikę, a nawet więciej sam takowy miecz posiadam. Nie zmienia to jednak mojego zdania co do tego, że w średniowieczu nie miano możliwości na tak dokładne polerowanie. Może jednak sformułuje to innaczej, do tej pory nie udowodniono naukowo tego.


Bijcie w dzwony! Dmij wichrze! Wrzej toni!
Mamli umierać umre z mieczem w dłoni!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: FILMY HISTORYCZNE
Dagonet
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 14/10/2007 21:51
"Gniazdo"jest całkiem dobrym filmem


Deus le volt
5789603 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: FILMY HISTORYCZNE
Alvaron
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 15/10/2007 09:19
Dobrze, a co myślicie o filmie "Tropiciel". Mnie wręcz rażą hełmy wikingów. Prawdą jest, że można było spotkać rogate osłony głowy u tych wojów ale zupełnie inaczej wyglądały.
Nie wiem czy ktoś oglądał "Beowulf - Droga do sprawiedliwości" ale tam można zobaczyć bardzo ładne hełmy z okularami.


Faber est quisque suae fortunae
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: FILMY HISTORYCZNE
Andrzej
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 15/10/2007 13:09
O rogach u wikingów nie słyszałem. Były co prawda ceremonialne hełmy celtyckie z rogami czy skrzydłami (ale im tez było daleko do klasycznego wizerunku wikinga) ale wikingowie?
3968267 http://www.***.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: FILMY HISTORYCZNE
gotfryd z trzcianca
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 15/10/2007 15:39
Ja również nie zgadzam się z poglądem co do tego iż wikingowie mieli na hełmach rogi. Alvaronie powinieneś to poprzeć jakimiś dowodami np. podaj gdzie takie cudo wyczytałeś lub widziałeś. Ostrzegam jednak że posiłkowanie się filmem animowanym "Asterix i wikingowie" nie będzie brane pod uwagęsmileysmileysmiley


Bijcie w dzwony! Dmij wichrze! Wrzej toni!
Mamli umierać umre z mieczem w dłoni!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: FILMY HISTORYCZNE
Dagonet
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 15/10/2007 20:24
Wszystko wzięło się z amuletów olandyjskich,gdzie Odyn przedstawiony jest ze swymi krukami siedzącymi mu na hełmie.Póżniej doprawili to mnisi z Francji i Anglii doprawiając wikingom rogi,czyli utożsamiając ich z szatanami.W XIX znaleziono rogaty hełm,stwierdzono,że jest wikiński(?).Późniejsze badania wykazały,iż był to hełm celtycki.Owszem istniały rogate,skrzydlate,dzikowate hełmy,ale były używane tylko do celów religijnych.o do walki w takim hełmie jest ona diablo trudna.Poza tym niewielu wikingów mogło sobie w ogóle pozwolic na hełm


Deus le volt

Edytowane przez Dagonet dnia 15/10/2007 20:27
5789603 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: FILMY HISTORYCZNE
Alvaron
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 17/10/2007 13:21
Gotfrydzie nie oglądałem tej części Asterix'a ale nie omieszkam to uczynić. Jeśli chodzi o nieszczęsne rogi to miałem na myśli hełmy stosowane w obrządkach religijnych (dlatego poprzedni post posiłkowałem takim tytułem jak "Beowulf ..." by zaprezentować oryginalne wzory). Muszę powiedzieć, że nie pierwsi toczymy spór o te "rogacze" na www.historycy.org w temacie Rogaci Wikingowie? znajdziemy całą debatę.


Faber est quisque suae fortunae
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: FILMY HISTORYCZNE
Dagonet
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 17/10/2007 20:03
No właśnie.Jest jeszcze polska produkcja "Krzyżacy".Co o niej sądziie?Najfajniejsza jest walka na bagnachsmiley


Deus le volt
5789603 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: FILMY HISTORYCZNE
gotfryd z trzcianca
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 18/10/2007 13:48
"krzyżaków" równierz lubię, podoba mi się bardzo, tak samo zresztą jak wszystkie ekranizacje powieści historycznych Sienkiewicza (no może prócz "Ogniem i mieczem"smiley. "Krzyżaków oglądałem kilkakrotnie, ale nigdy nie patrzyłem na to z postawy autentyczności, z dwóch powodów: po pierwsze film ten wciąga i to strasznie, a po drugie te czasy nie są moją specjalizacją (gustuje we wcześniejszych)smiley


Bijcie w dzwony! Dmij wichrze! Wrzej toni!
Mamli umierać umre z mieczem w dłoni!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: FILMY HISTORYCZNE
Drizzt0856
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 18/10/2007 20:04
Ta... zegarki na rękach. Autostrada przy polach bitwy...


Hyrrr na nich!!!
Bij zabij!!!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 1 z 5 1 2 3 4 > >>
Skocz do Forum:

36813462 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska