www.GazetaRycerska.pl
 Kwiecień 27 2024 21:23:45
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Ogólne
Autor Historia militarna - ogólna
matathijas
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 28/08/2007 16:38
Witam,
W związku z pewnymi górnolotnymi planami poszukuje szerokiej gamy informacji na temat jednostek wojskowych, transportowych oraz dyplomatycznych na przekroju dziejów...
Nie stanowi dla mnie problemu dotarcie do informacji z okresu 5000 pne-1700, oraz historii współczesnej po 1850 roku. Jednak na pierwszy rzut oka powstaje po prostu przepaść w dziejach z którą nie jest mi najłatwiej sobie poradzić :)

Generalnie opiszę gdzie utknąłem:
w okresie późnego średniowiecza górowała piechota oraz jazda ciężka, wspomagana działami oraz arkebuzami i wczesnymi muszkietami, z ochroną w postaci wszelkiej maści mniej wykwalifikowanymi pikinierami; łuki były domeną raczej ludów wschodnich, choć w użyciu mieli jeszcze wcześniejsze bombardy i działka organowe. Tutaj pojawia się pierwszy problem - jakie jednostki pływające grały rolę w średniowieczu?

Druga sprawa jest taka:
po okresie średniowiecza coraz większą rolę przykładano broni palnej ręcznej, zaczęły panować muszkiety, miecze "przekuto" na szpady, piki i wczesne halabardy na nieco nowocześniejsze halabardy ;). Rozwój broni palnej spowodował powstanie jednostek a'la strzelcy, grenadierzy, czy kirasjerzy na koniach, wchodzimy w okres wojn napoleońskich i zaczyna się impreza w Ameryce. I tutaj nie potrafię też stwierdzić, jakie wojsko szkolono w okresie od końca wojen napoleońskich a przed pierwszą wojną światową? Jedyne co mi przychodzi na myśl to wczesne karabiny maszynowe "na korbkę", ale to trochę mało...

Także zwracam się z uprzejmą prośbą do forumowiczów ;) o udostępnienie czy też pokierowanie jakichkolwiek informacji nakierowujących mnie w odpowiednim kierunku w tych dwóch zagadnieniach (okręty średniowieczne, piechota/konnica od Napoleona do I WŚ). Może ktoś się orientuje nieco bardziej jakie wtedy panowały trendy...

Pozdrawiam serdecznie
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Historia militarna - ogólna
Andrzej
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 28/08/2007 23:18
W kwestii średniowiecza polecam dwie pozycje:
Polska technika wojskowa do 1500 roku (pod redakcją Andrzeja Nadolskiego)
Wojskowość w średniowiecznej Polsce (Andrzej Nowakowski).
Pozdrawiam
3968267 http://www.***.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Historia militarna - ogólna
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 17/10/2007 20:50
Wydaje mi się że do roku 1870 w Europie system uzbrojenia i szkolenia nie odbiega od tego z wojen napoleońskich. Zmiany na polu walki po roku 1870 są spowodowane rezultatem wojny prusko-francuskiej, w tym czasie następują reformy w armiach które dążą w kierunku armii znanych z pierwszej wojny światowej. Oczywiście dodatkowe atrybuty to powstanie sieci linii kolejowych oraz wynalezienie samochodu, co staje się przyczyną rozwoju broni pancernej. Oczywiście cały czas następuje unowocześnianie uzbrojenia, właśnie karabiny maszynowe, karabiny powtarzalne, zmienia się broń artyleryjska. Całkowicie odchodzi się od używania indywidualnego opancerzenia, kirasjerzy staja się jedynie formacjami paradnymi.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:

36962751 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska