www.GazetaRycerska.pl
 Maj 09 2024 03:37:26
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Ubiór
Autor Czy istniały w średniowieczu zwykłe, lniane spodnie?
M1szcz
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 09/01/2010 16:30
Witam i pozdrawiam wszystkich. Jest to mój pierwszy post na forum.
Przechodząc do rzeczy: czy w średniowieczu istniało coś takiego jak zwykłe, luźne, lniane spodnie na wzór dzisiejszych?

Z moich obserwacji wynika, że istniały dwa rodzaje osłaniania nóg: albo poprzez nogawice, które są dla mnie zbyt ciężkie do uszycia i wyglądają bardziej jak kalesony (obcisłe), albo przez gacie, które we wcześniejszych wiekach sięgały do kolan, ale spełniały rolę bielizny, a nie zwykłego ubrania wierzchniego. Według mnie, takie luźne spodnie były by łatwiejsze do uszycia i ładniej by się prezentowały.


Dodam jeszcze, że Średniowiecze dla mnie jedna z najbardziej interesujących epok, więc pomyślałem sobie, że może czas zacząć ją odtwarzać. A że w odległości kilkudziesięciu kilometrów nie ma żadnego bractwa, pomyślałem, że zacznę coś robić na własny rachunek bez pomocy. Moim zdaniem XIV i XV wiek to dla mnie najbardziej optymalne wieki, bacząc na to, że interesuje mnie całe średniowiecze. Postanowiłem więc przy okazji zadać pytanie: od czego najlepiej zacząć tą całą "zabawę"? Uszyłem już kaptur, ale nie wiem jak zabrać się za inne rzeczy. Nie mam zbyt wielu pieniędzy, ani kolegów, którzy się tym interesują.

Wiem, że prawdopodobnie jest wiele takich wątków, jednak uważam, że do większości należy podchodzić indywidualnie. Proszę więc pokornie o jakieś podpowiedzi, wskazówki i wykroje (a szczególnie podstawowych ubrań i tych nieszczęsnych spodni). Czytałem artykuł na Bagrittonie. Uważam, że podał za mało wykrojów, zważając na to, że jego stronę odwiedza wielu "początkujących rycerzy", jakim ja sam jestem.
Myślę też, że warto by było zrobić opis poszczególnych czasów i podporządkowane im ubrania, uzbrojenie i akcesoria. Ostatnio wiele o tym czytam i bardzo się napaliłem smiley

Z góry przepraszam za nawał pytań i bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Zważcie jedno na to, iżem dopiero początkującym giermkiem...
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Czy istniały w średniowieczu zwykłe, lniane spodnie?
^Czarny Rycerz
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 09/01/2010 16:37
Przykro mi, ale na ten okres na pewno nie ma luźnych lnianych spodni. Co do tego od czego zacząć - to na razie przede wszystkim czytaj. Potem uszyj podstawowy stój tj:
-bielizna (koszula, gacie, coif)
-dublet + nogawice (ew spodnie z saczkiem)
-buty, pasek
ew do tego jakaś jopula i płaszcz.
Potem możesz pojeździć na turnieje, może jednak znajdziesz kogoś z okolicy i jakoś to będzie.
Ale przede wszystkim czytaj, czytaj, czytaj. W razie wątpliwości pisz i znowu czytaj, czytaj, czytaj
Pozdrawiam smiley


Fortuna sprzyja odważnym...
1228709 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Czy istniały w średniowieczu zwykłe, lniane spodnie?
M1szcz
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 09/01/2010 17:39
Wielkie dzięki, kolego. Nasunęło mi się przy okazji pytanie.
Czy, dajmy na to, gacie trzeba szyć według ściśle ustalonych wykrojów, czy można posłużyć się własną fantazją i podejrzeć wykrój od dzisiejszej bielizny? Bo przecież mogło być więcej rodzajów bielizny, które się po prostu nie zachowały smiley No chyba, że nie ma takiej dowolności w szyciu. Skoro mowa o wykrojach, czy mógłbym jeszcze prosić o podanie jakiś ciekawych stronek z wykrojami? Są na Bagrittonie, ale jest ich raczej za mało i niektórych nie mogę po prostu rozczytać.
Z góry dziękuję i pozdrawiam smiley

Edytowane przez M1szcz dnia 09/01/2010 17:44
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Czy istniały w średniowieczu zwykłe, lniane spodnie?
erykos
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 09/01/2010 20:25
musisz sciagnac poradnik doboru stroju cywilno-obozowego na lata 1350 1410
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Czy istniały w średniowieczu zwykłe, lniane spodnie?
M1szcz
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 09/01/2010 20:44
Ten poradnik to to samo co ten artykuł na Bagrittonie.
Ów ubiór jest opisany bardzo dokładnie. Ciężko mi po prostu uszyć na podstawie tamtych wykrojów chociażby gacie ;/
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Czy istniały w średniowieczu zwykłe, lniane spodnie?
erykos
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 09/01/2010 23:27
smileyw czym dokladnie masz problem a zkad jestes zobacze czy jest jakies bractwo w okolicy
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Czy istniały w średniowieczu zwykłe, lniane spodnie?
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 10/01/2010 09:56
To są najprostsze wykroje. Tym bardziej że nogawki są osobno.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Czy istniały w średniowieczu zwykłe, lniane spodnie?
^Czarny Rycerz
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 10/01/2010 12:09
Czy, dajmy na to, gacie trzeba szyć według ściśle ustalonych wykrojów, czy można posłużyć się własną fantazją i podejrzeć wykrój od dzisiejszej bielizny? Bo przecież mogło być więcej rodzajów bielizny, które się po prostu nie zachowały smiley
taa.. na tej zasadzie można by robić wszystko. To niestety nie tak działa kolego.


Fortuna sprzyja odważnym...
1228709 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Czy istniały w średniowieczu zwykłe, lniane spodnie?
M1szcz
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 10/01/2010 13:52
Czy, dajmy na to, gacie trzeba szyć według ściśle ustalonych wykrojów, czy można posłużyć się własną fantazją i podejrzeć wykrój od dzisiejszej bielizny? Bo przecież mogło być więcej rodzajów bielizny, które się po prostu nie zachowały smiley


taa.. na tej zasadzie można by robić wszystko. To niestety nie tak działa kolego.


A czy dopuszczalne są chociażby minimalne zmiany?

smileyw czym dokladnie masz problem a zkad jestes zobacze czy jest jakies bractwo w okolicy


Kościerzyna, województwo Pomorskie.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Czy istniały w średniowieczu zwykłe, lniane spodnie?
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 10/01/2010 14:01
M1szcz napisał/a:

A czy dopuszczalne są chociażby minimalne zmiany?



Zależy w jakim stopniu minimalne.
Więcej szczegółów:

http://www.interregnum.pl/docs/Interregnum_StrojMeski.pdf


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!

Edytowane przez ^AdminIsAway dnia 10/01/2010 14:02
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Czy istniały w średniowieczu zwykłe, lniane spodnie?
M1szcz
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 10/01/2010 19:50
M1szcz napisał/a:

A czy dopuszczalne są chociażby minimalne zmiany?


Zależy w jakim stopniu minimalne.
Więcej szczegółów:


Takie, by wygląd nadal jak odzież z rycin, lecz posiadały drobne zmiany w wykrojach. Chodzi mi głównie o szwy i usunięcie niektórych drobnych elementów.
Wybacz mi panie rycerzu, ale jam jeno zwykły nowicjusz. Ale dzięki za korektę.
Dodam, że ten link nie działa, ale poszperałem na tej jakże ciekawej stronie i znalazłem. Jeszcze raz, z wyrazami szacunku, dziękuję.

P.S. Chyba sobie podaruję... Nie znam się na szyciu i nie mam pieniędzy. Wokół nie ma bractw. A moim zdaniem, trudno dojść do jakiegoś bractwa nie mając tam znajomych, bo nie czuć tej atmosfery ;] Poza tym zauważyłem, że współczesny rycerz stwarza obraz bardzo zimnego i nerwowego człowieka smiley Pozdrawiam

Edytowane przez M1szcz dnia 10/01/2010 21:13
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Czy istniały w średniowieczu zwykłe, lniane spodnie?
^Czarny Rycerz
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 10/01/2010 22:15
hyhy nie ma to jak prawdziwy zapał.
Tu chodzi właśnie o to, że to nie jest typowe hobby na weekendy smiley
Daj jeszcze tylko znac czy już wywalić temat mogę.


Fortuna sprzyja odważnym...
1228709 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Czy istniały w średniowieczu zwykłe, lniane spodnie?
M1szcz
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 11/01/2010 17:15
Wiem, że to nie hobby na weekendy. Zapał mam duży, ale jestem realistą ;]
A Średniowieczem się będę interesował i tak. I będę się bawił w szycie, płatnerstwo i tak dalej, ale rozłożę to sobie na dłużej. Poza tym trochę mnie poniosło smiley
Ale to jest prawda. Jeśli nie ma się znajomych, to samemu ciężko się robi, jeśli nie ma się komu pochwalić pracami, nie ma kto nam doradzić itp.
Myślę, że temat do zamknięcia, bo wiem to co chciałem wiedzieć ^^,
Może jutro zacznę od nowa szyć te gatki i dam znać jak coś.
Pozdrawiam
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Czy istniały w średniowieczu zwykłe, lniane spodnie?
Adrian
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 11/01/2010 22:27
Ja z doświadczenia powiem, że najlepiej sobie uszyć od razu nogawice i jak najlepszy strój w miarę możliwości. Spotykając innych ludzi z rekonstrukcji trzeba pamiętać o tym, że liczy się pierwsze wrażenie smiley
Zapomniałeś jeszcze o czymś takim jak nogawice z Saczkiem.
Dlatego polecam poczytać takie forum jak www.freha.pl .

Pytanko, w jakiej miejscowości mieszkasz? Może będę w stanie pomóc na temat Bractwa, bo wielu grup nie ma wpisanych w spisie Bagrita.
Pozdrawiam!


"Experto credite" - Ufaj doświadczonym.
Adrian Łuczak z Zastępu Rycerskiego Zamku Jaschnitz
7525313 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Czy istniały w średniowieczu zwykłe, lniane spodnie?
M1szcz
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 12/01/2010 17:14
Wielkie dzięki za chęć pomocy.
Mieszkam na Pomorzu, w Kościerzynie. Szukałem na mapce i w spisie. Najbliżej jest Bytów, Gdańsk i C***nice, ale to nadal odległość liczona w dziesiątkach kilometrów.
Poza tym od czasu do czasu zaglądam na Frehę, ale na razie mój główny cel to uszycie gaci, koszuli, jakiegoś nakrycia głowy, więc się na razie za nogawice nie biorę.
Ogólnie rzecz biorąc, chcę zacząć od podstaw, czyli od bielizny i stopniowo zwiększać swoją Średniowieczną garderobę smiley
Jestem ambitny, ale lubię mieć komu się pochwalić, więc stąd moje wywody. Poza tym mam dwie lewe ręce, dlatego wszystko robię powoli. Ogólnie chodzi o to, że jak się za coś zabieram to musi być jak najdokładniej odwzorowane, więc stąd moje pytania o jak najdrobniejsze szczegóły, historyczność i te wszystkie wykroje.

Dziękuję za radę, oraz odpowiednie podejście, jak dla takiego "nooba" jak ja smiley
Pozdrawiam

Edytowane przez M1szcz dnia 12/01/2010 17:15
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Czy istniały w średniowieczu zwykłe, lniane spodnie?
Tankred Guiscard
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 18/03/2010 16:11
Salve!
Chciałem jedynie dodać, że we wczesnym średniowieczu były prawie normalne spodnie, co prawda z wełny u wikingów i innych narodów z genezą barbarzyńską dla antycznego świata...


"Bracia bić się i zabijać będą Dzieci sióstr rodzonych związki krwi kalają Czasy szaleństwa, bezwstydu, cudzołóstwa Wiek topora, wiek miecza i tarcz strzaskanych Wiek zamieci wilczych nim świat w przepaść runie" - Wieszczba Wolwy

Edytowane przez Tankred Guiscard dnia 18/03/2010 16:12
5796402 Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:

37039468 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska