www.GazetaRycerska.pl
 Maj 09 2024 15:36:50
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Ubiór
Autor Dublet/jopula
Travis
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 04/03/2012 22:50
Witam.
Z jakiego materiału robi się dublet, a z jakiego jopule? Wiem że dublet z dużej ilości bo ma być gruby ale dokładnie z jakiego i ile mam tego zamówić (len czy bawełna czy bez różnicy?) i viceversa z jopulą? Czy mógłby ktoś mi przyblizyć informacje o tym?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Dublet/jopula
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 05/03/2012 09:06
Travis
A jaki dublet? Na jakie datowanie? I dla kogo? Rycerza? Możnowładcy, czy tylko księcia? I jeśli chcesz jopulę to po cholerę Ci dublet? Bez sensu...

Ludzie przestańcie bezmyślnie powtarzać wzorzec z którym się walczy od kilku lat.
1. Strój podstawowy koniec XIV wieku. bielizna w tym gacnik, nogawice jopula(cottehardie) lub cotte, buty, pasek, kaletka, nóż (kord), nakrycie głowy.
W zestawie podstawowym nie ma płaszcza.
2. Strój bogaty bielizna nogawice, pourpoint (długi dublet), bogata jopula, houpelande/robe, nakrycie głowy, rękawice, buty, bogaty pas, nóż(róznego rodzaju puginały).

Różnica pomiędzy jopulą bogatą i biedną.
1 Pospólstwo Dwa kliny, sznurowana, sznurowane rękawy. Materiały wełna i len.
2. Bogata cztery kliny lub więcej, możliwe że była szyta z klosza. zapinana na ozdobne guziki, brązowe, mosiężne cynowe srebrne i złote. Materiały wełna , różnego rodzaju jedwabie. obszyta lub nawet podbita futrem.

Płaszcza w tym czasie absolutnie niet. zastrzeżony dla najwyższych dostojników jako oznaka władzy a i to głównie słuzył do celów ceremonialnych. Jego role spełnia cotte lub jopula.

Dublet/pourpoint co najmniej końca XIV wieku we Włoszech w Polsce około 1420 roku to strój baaardzo bogatych. szyte z wzorzystych delikatnych tkanin, często jedwabiów. To co widuje się na turniejach to głównie krzyżówki dubletów i jopuli. idealnie dopasowany noszony pod strój wierzchni. Do każdej odmiany dubletu inny rodzaj nogawic. Niedopuszczalne jest świecenie bielizną, tzw wywalanie pampersa, tego w ogóle nie powinno być.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!

Edytowane przez ^AdminIsAway dnia 05/03/2012 21:50
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Dublet/jopula
Travis
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 05/03/2012 09:15
Sorki zapomniałem dodać, rycerz.
Nie napisałem że chce obydwie rzeczy mieć lecz z jakiej ilości się składają. Jopula LUB dublet (LUsmiley.
XIV wiek.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Dublet/jopula
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 05/03/2012 09:38
Jeśli rycerz to jedwabie full splendor i bogactwo. Dublet to jest strój spodni, noszony pod jopule lub pod houpelande. Generalnie w tym czasie jest to rodzaj bielizny.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Dublet/jopula
Travis
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 05/03/2012 19:54
Okey dzięki za info smiley
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:

37043640 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska