www.GazetaRycerska.pl
 Maj 20 2024 01:42:45
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Ubiór
Autor Pasy, sakwy itd...
LuNaTiC
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 24/08/2006 09:23
Witam
Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej o pasach i sakwach z przełomu XIV i XV wieku używanych na ziemiach polskich. Dokładnie to jak pasy były zdobione, jak były długie, jaka była ich szerokość, jak szeroko były nabite nabijkami, czy obszywano pasy (na Chudowie widziałem obszyte nicią, wyglądały ładnie), czy wypalano wzory na skórze, jeśli tak to jakie?
Zaznaczam, że nie chodzi mi o pasy typowo rycerskie, tylko te skórzane, z metalowymi ozdobami.
Co do sakw to analogicznie:
Jaka była ich wielkość? Jakie kolory można spotkać? Jak były zdobione? Czy wypalano w nich wzory? Czy obszywano nićmi, rzemieniami? Jak wyglądały klamry?
Co do sakiewki to podoba mi się ta:
http://www.cosel.friko.pl/wyroby/kaletnictwo/sakwa_XV_psy-b.jpg
tylko nie mam pewności co do wypalanych wzorów.
Na fresze znalazłem tylko parę wzorów sakw, a co do pasów to tylko temat o rycerskich.
Zapraszam do dyskusji smiley


إلهة عظيمة
1752309 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pasy, sakwy itd...
^Czarny Rycerz
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 25/08/2006 11:40
pas..dlugosc mniej wiecej dwa razy większa od obwodu w pasie... szerokosc 1-2 cm (najpopularniejsza).. nabijki chyba mozna nabijac co ile sie chce... Co do obszywania do nie wiem o co ci chodzi... Co do wypalanych wzorów to to raczej wczesne ale mozliwe ze w późnym tez tego uzywano... Co do sakw to wielkosci byly różne..kolory najczęstsze to brązowy czarny czerwony, Zdobienia to glównie okucia.. Klamry to mniej więcej tak jak do paska tylko male...


Fortuna sprzyja odważnym...
1228709 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pasy, sakwy itd...
LuNaTiC
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 26/08/2006 13:09
Obszywanie: Gdy pas jest założony, na całej długości widać górną i dolną szerokość obszytą nicią. Pooglądaj pasy w domu, niektóre współczesne są tak obszywane. Widziałem takie coś na Chudowie u paru ludzi i wyglądało całkiem ładnie, aczkolwiek nie wiem jak to się ma do historyczności.

Co do wypalania lub rytowania w skórze, chciałbym dostać jakieś potwierdzone informacje, bo że we wczesnym średniowieczu miało to miejsce to wiem, ale czy w późniejszych czasach również? Nie mam pojęcia...
Chociaż np. sakwa z mojego linka jest datowana na XV wiek, w skórze widać wypalone wzorki (choć nie zaprzeczam, że może to być wymysł producenta).


إلهة عظيمة

Edytowane przez LuNaTiC dnia 26/08/2006 13:10
1752309 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pasy, sakwy itd...
^Czarny Rycerz
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 26/08/2006 15:10
Mysle ze jakies pojedyncze egzemplarze mogly byc wypalane ale na ten temat niech się wypowie ktos doswiadczony (moze którys z adminów) ;-p. Obszywanie pasów z tego co wiem jest historyczne (ale nie jestem w 100 % pewien)... co do koloró sakw to przypomnialo mi sie ze czasem widuje się tez niebieskie...;-)


Fortuna sprzyja odważnym...
1228709 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pasy, sakwy itd...
Madeleine
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 26/08/2006 16:40
Jest taka książeczka "Dress Accessories 1150-1450" z serii wykopalisk londyńskich. Tam jest chyba wszystko o pasach, sakwach itp. Na starej freszce była do ściągnięcia ze skarbnicy frehy dla sponsorów (czyli tych, którzy wpłacili niewielką kwotę na utrzymanie forum). Od czasu odnowienia freszki skarbnica nieco szwankuje, ale pewnie za jakiś czas znów będzie dostępna a wraz z nią ta cudowna książka.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pasy, sakwy itd...
LuNaTiC
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 26/08/2006 21:20
Niestety, nie sponsorowałem frehy, więc do ich skarbnicy tak czy siak dostępu mieć nie będę smiley. Ale książki poszukam w alternatywnych źródłach smiley

Co do wypalania. Znalazłem coś, ale nie jestem pewien czy to wzory wypalone czy też okucia.
http://www.wga.hu/art/m/memling/3mature4/26nomus3.jpg
środkowy aniołek. Rysunek z 1480 roku. Skoro instrumenty wskazują na późne średniowieczne, to może pas na którym jest przyczepiona torba, także można zaliczyć do źródeł?

Autor to Hans Memling smiley



إلهة عظيمة
1752309 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pasy, sakwy itd...
Kordeus
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 26/08/2006 22:12
Jak dla mnie haft, ale moge sie mylic. mam dzis zly dzien;]


"Tak! zemsta, zemsta, zemsta na wroga,
Z Bogiem i choćby mimo Boga!"
1396592 http://www.sielec.freha.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pasy, sakwy itd...
Adalbertus
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 30/08/2006 11:36
Czy ktos wie gdzie mozna znalezc przedstawienia wzorow 13 wiecznych sakw skorzanych? Oprocz tego poszukuje tez ikonograficznych wobrazen sakw z 14 i 15w. Dzieki i pozdrawiamsmiley
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pasy, sakwy itd...
LuNaTiC
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 30/08/2006 11:46
Na pewno w książce "Dress Accessories 1150-1450". Ja na nią ciągle poluję, ale nie mogę nigdzie znaleźć smiley. Jakby ktoś był taki miły udostępnić ją np. w pdfie...

Co do wypalania wzorów to nadal nic pewnego na ten temat nie ustaliliśmy smiley


إلهة عظيمة
1752309 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pasy, sakwy itd...
Madeleine
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 30/08/2006 12:39
Jak juz wspomniałam wcześniej ta książka jest w skarbnicy Frehy. Wydaje mi się że opłata za roczne korzystanie ze skarbnicy (około 40 zł teraz) jest wybitnie niska zważywszy na ilość książek i Osprey-ów do ściągnięcia, od starożytności po XIX wiek.
Minimum wysiłku smiley
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pasy, sakwy itd...
^Czarny Rycerz
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 30/08/2006 14:33
hmmm.. zdaje się ze to oplata miesięczna (chociaz na starej fresze tak bylo)...


Fortuna sprzyja odważnym...
1228709 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pasy, sakwy itd...
Andrzej
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 30/08/2006 19:43
Opłata jest roczna (nigdy nie była miesięczna). Mecenas (daje dostęp właśnie do skarbnicy, sam mam i polecam) kosztuje 40 zł.
Pozdrawiam

Edytowane przez Andrzej dnia 30/08/2006 19:44
3968267 http://www.***.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pasy, sakwy itd...
Madeleine
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 31/08/2006 07:27
Wyciąg z regulaminu FREHA:
"- składka na FREHE jest kwotą dowolnej wielkości nie mniejsza niż 20 zł-otych polskich;
- każdy składkowicz uzyskuje miano Dobrodzieja FREHY, podpis taki będzie wyświetlany przy każdym jego poście - nad emblematem/avatarem, oraz specjalne przywileje;
- w przypadku wpłaty minimum 40zł użytkownik otrzymuje miano Mecenasa FREHY i związane z tym dodatkowe udogodnienia;

- zarówno miano Dobrodzieja jak i Mecenasa FREHY wygasa po 12 miesiącach od daty wpłacenia na konto, po tym czasie aby odzyskać / uzyskać tytuł należy ponownie uiścić składkę;""
Trza czytać a nie domyślać się smiley
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pasy, sakwy itd...
mz38
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 18/10/2006 20:30
Chciałbym sobie skroić torbę na ramię z króliczej skóry zapinaną na fragmenty rogów sarny. Rożek mam ,skóra bedzie lecz nie wygarbowana. proszę o jakieś pomysły na krój i jaki sposób na wygarbowanie (miejsce zakupu srodków do tego celu). Bardzo prosze o pomoc. Mam nadzieje ,że nie zostawicie mnie z problememsmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmiley
Pozdrawiam.
9433855 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pasy, sakwy itd...
Wierny Piotr
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 25/12/2006 01:31
"Dress Accessories 1150-1450" jak i reszte serii (Knives and Scabbards) znaleść można na emulu (zresztą jak i ospreye i inne publikacje).
Pozdrawiam

Ps. jak ktoś ma Knives and Scabbards lub pozycje dot. życia codziennego chętnie się powymieniam

Edytowane przez Wierny Piotr dnia 25/12/2006 01:37
3351524 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pasy, sakwy itd...
MarcinSSj
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 23/08/2007 16:47
Co do garbowania skory to idealnie nadaje się mózg zwierzęcia z którego skura pochodzi w ostateczności posiekana wątroba (jest to wyjątkowo nieprzyjemny sposósmiley ale za to stosowany naprawdę od bardzo bardzo dawna oprócz tego to jeszcze jakaś roślina się nadaje ale niestety nazwy nie pamiętam (dokładne informancję znajdziesz na stronach poświęconych survivalowi)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pasy, sakwy itd...
MarcinSSj
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 23/08/2007 16:48
sorry za literówki
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:

37117996 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska