www.GazetaRycerska.pl
 Kwiecień 27 2024 10:40:29
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Ubiór
Autor Ocena stroju
Mathew
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 22/02/2013 21:28
Witam.
Prosiłbym forumowiczów o ocenę mojego stroju. Zaznaczam, że jestem początkujący oraz to iż posiadam jedynie samą wiedzą teoretyczną. Dla tego zakładam taki wątek.

Mam zamiar odtwarzać średniozamożnego mieszczanina z okresu końca XIV - początku XV wieku, pochodzącego z europy środkowo-wschodniej. Będącego jednocześnie łucznikiem pod rozkazami pana.

Po przeczytaniu wielu tematów i mętliku od zasobu informacji doszedłem do wniosku iż na ubiór będą składać się następujące rzeczy: Koszula, Spodnie łączone, Dublet, Jopula, Kaptur, Rękawice, Wysokie buty, Pas, Torebka, Karwasze.

Natomiast strój w którym mógłbym brać udział w inscenizacji będzie poszerzony o: Łebkę Angielską, Czepiec, Pikowany czepek, Przeszywanicę, Pikowane nogi, Krótką kolczugę, Tabard, Miecz oraz Puklerz.

Teraz oceńcie i doradźcie jeśli popełniłem błąd.

Bym zapomniał, przeczytałem regulamin Bitwy pod Grunwaldem z 2012 roku i o łucznikach jest wzmianka iż winni posiadać miękkie stroje. Nie jestem pewien co składa się na kompletny miękki strój, w którym mógłbym być wpuszczony na teren bitwy ponieważ dopiero zaczynam i poznaje nowe rzeczy. Jeśli będzie ktoś wyrozumiały to prosił bym także o wyjaśnienie tego pojęcia.

Edytowane przez Mathew dnia 23/02/2013 17:39
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Ocena stroju
knight2302
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 23/02/2013 21:40
Chyba wszystko w porządku choć ja nie jestem specjalistą i poczekał bym na opinię kogoś trochę bardziej doświadczonego smiley A jeśli chodzi o miękkie stroje to chyba chodzi o przeszywanicę łuczniczą chodź ręki obciąć nie dam smiley

Edytowane przez knight2302 dnia 23/02/2013 21:40
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Ocena stroju
Adrian
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 24/02/2013 03:02
Łucznik.

Strój cywilny:
Tunika (np. Bocksten) bez podszewki, nogawice z pełną stopą, dwie białe koszule, dwa razy białe gacie do półuda, żołnierskie buty milesy, pas z obciążnikiem (najlepiej bez zdobień), biała torba lniana oraz do wyboru coś na głowę: bobasek/kaptur/kapelusz z rogożyny.

To wyjście będzie najbardziej na miejscu, propozycja stroju jaką podałeś jest dla osoby bogatszej. Przy mojej wyjdziesz najlepiej cenowo i będziesz miał bardziej odpowiedni strój dla odtwarzanej postaci. Zwróć uwagę też na kolory (żadnej czerni, karmazyny, jaskrawoniebieskiego itd.), najlepiej będą pasować: brąz, szary, zieleń, oliwkowy, wyblakły żółty, ceglasty, różowy itd.

Co do stroju bojowego: Pikowane nogi, Krótką kolczugę, Tabard oraz Miecz sobie odpuść (to nie są rzeczy dla łucznika). Kolczuga jest droga (nitowana wchodzi tylko w grę - tak samo do czepca]), pikowane nogi niepotrzebne, tabard tak samo, a miecz jest typowo dla rycerzy. Zamiast miecza kup sobie Tasak lub Kord. A zamiast całej reszty namiot stożek, naczynia obozowe, lampion i krzesło prostoliniowe (takie w kształcie X ). Przeszywke kup sobie koloru białego lub inny jasny odcień smiley

PS. Nie chodziło o miękkie, a o męskie - akurat dowódcy łuczników Word nieźle miesza w wyrazach (przez to raz moja grupa raz została błędnie zapisana do Chorągwi).

Pozdrawiam!


"Experto credite" - Ufaj doświadczonym.
Adrian Łuczak z Zastępu Rycerskiego Zamku Jaschnitz

Edytowane przez Adrian dnia 09/03/2013 16:57
7525313 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Ocena stroju
Mathew
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 24/02/2013 17:32
Dzięki za rady.
Dały mi one nowy sposób patrzenia na postać jaką jest łucznik.

Powiedziałeś iż moja propozycja stroju jest dla osoby bogatszej, mógłbyś jeszcze dodać do jakiej postaci pasowałaby ona? Jaką funkcję mogłaby pełnić taka osoba oraz z jakiego przypuszczalnie byłaby stanu?

Kolczuga była jedynie moim przypuszczeniem z tego względu iż wyczytałem (ech teraz nie jestem w stanie sobie przypomnieć gdzie), że wymagana jest osłona głowy w formie hełmu, zaś w regulaminie Bitwy pod Grunwaldem jest zaznaczone iż łebka angielska musi posiadać czepiec, który osłania nas od linii nosa.

Oraz tak czysto hipotetycznie mówiąc, jeśli ubrałbym się do bitwy w: Gacie, Koszulę, Nogawice, Dublet, Jopule, Wysokie buty, Rękawice, Przeszywkę, Pas, Karwasz, Hełm z czepcem, Sakiewkę lub Torebkę oraz Kołczan zamiast Worka na strzały zostałbym wyśmiany? Pytam dla tego, że jest wiele niemiłych opinii w sieci na temat ludzi z jako takim złym doborem stroju lub błędami zawartymi właśnie w strojach.

Czym więcej się zastanawiam tym więcej mam pytań smiley
Idąc do bitwy wymagany jest 3 typ stroju tzn wierzchni w mojej propozycji była to Jopula, czy zamiast tego mogę od razu założyć Przeyszwanicę na Dublet lub inny strój spodni?

Wybaczcie wiem, że takie pytania czasem męczą lecz niektórych rzeczy muszę być pewien w 100% by zmniejszyć ryzyko wpadki i wypaść najlepiej jak to możliwe smiley zadaje zaś jedynie pytania, na które w prost nie odnalazłem odpowiedzi.


Zero smutków, zero złości, w**ane po całości smiley

Edytowane przez Mathew dnia 24/02/2013 18:05
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Ocena stroju
Adrian
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 25/02/2013 00:19
Pro po kolczugi to chodziło mi tylko o koszulę kolczą smiley
Łebka oczywiście musi posiadać nitowany czepiec kolczy. Kapalin z kapturem pikowanym już nie musi posiadać kaptura kolczego.

Strój który proponujesz jest bardziej dla ciężkozbrojnego (rycerz, pocztowy itp.).
Osobiście polecam moje rozwiązanie - popytaj dowódcy chorągwi na mailu czy dopuszcza tuniki (np. z Bocksten) - jak nie, to zakup sobie dublet i tyle. Twój portfel ci się odwdzięczy za to i poziom reko też.

Idąc do bitwy zakładasz pod przeszywke tylko białą koszule. W dublecie się dodatkowo tylko napocisz, a wieczorem jest biesiada więc lepiej nie częstować tam ludzi zasiadających przy stole intensywnym zapachem twojego dubletu smiley

Btw. z jakiego jesteś miasta albo czy należysz już do jakiejś grupy rekonstrukcyjnej?


"Experto credite" - Ufaj doświadczonym.
Adrian Łuczak z Zastępu Rycerskiego Zamku Jaschnitz
7525313 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Ocena stroju
Mathew
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 25/02/2013 01:40
Pochodzę z okolic Sandomierza.
Czekam właśnie na odpowiedź dowódcy w sprawie stroju wymaganego.

Odnośnie bitwy już wszystko wiem co mnie interesowało za co jestem wdzięczny.
Idąc Twoją propozycją dalej... Co sądzisz o dublecie tego typu?
http://agnieszkamazur.com/index.php?show=cloth&lng=pl&what=54
Czy pasowałby może dla mojej postaci także taki gown?
http://agnieszkamazur.com/index.php?show=cloth&lng=pl&what=102

Z tuniki wolałbym zrezygnować ponieważ z informacji, które ostatnio wyczytałem wynika, że w okresie, który chcę odtwarzać w modzie były już stroje z widocznymi kołnierzykami.

Po bitwie zmieniam bieliznę, zakładam owy dublet czy też gown i mogę iść na biesiadę.
Chyba nic więcej nie byłoby mi potrzeba, po za akcesoriami do szamy smiley


Zero smutków, zero złości, w**ane po całości smiley

Edytowane przez Mathew dnia 25/02/2013 05:28
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Ocena stroju
polish ritter
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 25/02/2013 11:55
a ja chcę odtwarzać kmiecia w skład takiego stroju był taki:tunika,kaptur,spodnie,bluza,i niewiem jakie buty


muszą mi mięso od kości bym przestał walczyć
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Ocena stroju
Mathew
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 25/02/2013 16:48
Dla kmiecia bardziej odpowiednie byłyby zapewne nogawice z widocznymi gaciami zamiast spodni łączonych. Ponadto jakiś zwyczajny pas by się przydał bez zdobień itp. Hmm bluza? o koszule lnianą Ci się rozchodzi?

Odnośnie butów to nie mam pojęcia, jeszcze się edukuję smiley


Zero smutków, zero złości, w**ane po całości smiley
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Ocena stroju
Adrian
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 26/02/2013 22:32
Z tuniki wolałbym zrezygnować ponieważ z informacji, które ostatnio wyczytałem wynika, że w okresie, który chcę odtwarzać w modzie były już stroje z widocznymi kołnierzykami.


W razie czego odsyłam do:
http://projekt-volk.blogspot.com/2011/01/o-wyzszosci-tuniki-nad-dubletem.html

A potem w kolejności do:
http://projekt-volk.blogspot.com/2011/01/tunika-z-bocksten.html
http://projekt-volk.blogspot.com/2011/12/co-jesli-nie-bocksten.html
i do
http://projekt-volk.blogspot.com/2013/01/tunika-z-moselund-tzw-cote.html

W razie czego rozmawiaj w komentarzach z Lutoborem. Ma większą wiedzę w tej dziedzinie ode mnie.

Na Volku znajdziesz większość odpowiedzi co powinien biedniejszy stan nosić, a czego nie.

Co do Agnieszki Mazur - nie znam tego rzemieślnika, ale ciuszki na tej stronie nie urywają... głowy smiley Lepiej już zamówić coś z Bonum Sartores czy od Wiernego Piotra (lub zajrzeć na targowisko forum Freha.pl).

polish ritter napisał/a:
a ja chcę odtwarzać kmiecia w skład takiego stroju był taki:tunika,kaptur,spodnie,bluza,i niewiem jakie buty


Tunika, kaptur, nogawice (te wszystkie 3 rzeczy bez podszewki, kolory takie jak wymieniłem w pierwszej odpowiedzi na ten temat), z lnianych to koszula, gacie do półuda oraz torba lniana.

Buty to najlepiej Milesy, ale jak ktoś chce to niech sobie kupi Uni (ale Mileski są bardziej moim zdaniem praktyczne).


"Experto credite" - Ufaj doświadczonym.
Adrian Łuczak z Zastępu Rycerskiego Zamku Jaschnitz

Edytowane przez Adrian dnia 26/02/2013 23:35
7525313 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Ocena stroju
Mathew
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 27/02/2013 01:26
Jestem właśnie po literaturze smiley
Na pewno warto było przeczytać te artykuły oraz inne, które się tam znajdują.

Rozważę wszystko jeszcze raz, tak by wyszło jak najbardziej historycznie. Nawet mam z planach zamówić łuk od Nawalnego by odpuścić sobie strzelanie z laminatów.

Żałuję jedynie, że na stronce Wiernego Piotra w ofercie nie ma produktów a pojawia się jedynie: Nazywam się Piotr...


Zero smutków, zero złości, w**ane po całości smiley
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Ocena stroju
polish ritter
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 04/03/2013 15:30
a do walki zbroja łuskowa ( bo kolczuga to raczej u wikingów )miecz,oszczep i ewentualnie nóż



muszą mi mięso od kości bym przestał walczyć
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Ocena stroju
knight2302
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 05/03/2013 17:49
hahahaha kolczugi były stosowane do końca XIV wieku gdzie zostały wyparte przez zbroję płytową (broń palna itd.) a tak poza tym to z tego co mi wiadomo kolczuga była używana nie tylko przez wikingów i to jest chyba oczywista sprawa
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Ocena stroju
polish ritter
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 05/03/2013 18:38
tak ale mi chodziło o bardziej przyjazne słowianom ludy i tak miej więcej
do IX wsmiley


muszą mi mięso od kości bym przestał walczyć
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Ocena stroju
Bartim
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 06/03/2013 21:30
@polish ritter zrób coś dla tego forum i nie udzielaj się jak nie masz kompletnie o niczym pojęcia...


DOPÓKI WALCZYSZ JESTEŚ ZWYCIĘZCĄ !!

www.targowisko.org
13393475 www.targowisko.org Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Ocena stroju
Mateusz_K
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 08/03/2013 20:41
A dorzuce i ja swoje 3 grosze smiley

Jesli chodzi o stroj, to jedynie tunika. Przewija sie ona juz od starozytnosci, w lekko modyfikowalnej formie. I wlasnie ona pasuje dla niezamoznej postaci. Do tego oczywiscie bielizna (nie kupuj bialego lnu - mroczny), pas gacny (dubletu stwierdzam brak, wiec na czyms trzeba wiazac nogawice), nogawice- najlepiej wiazane pojedynczym wiazaniem z przodu, forma funkcjonuje od XIII wieku do XV. Nogawicospodnie to burzujski wynalazek. Potrzebny jeszcze pasek- najlepiej prosty, bez koncowki, z zelazna klamra. Na glowe najlepiej wsadzic kaptur - uzywany tez przez kupe czasu przez wszystkie warstwy spoleczne. Jesli chodzi o uzbrojenie bojowe to prosta przeszywa. Jesli nie stac Cie na lebke, kaptur nitowany etcetera, to lepsza opcja jest kapalin, ktory mozesz nosic na gola glowe lub na kapturze cywilnym (oba rozwiazania potwierdzone w zrodlach z epoki!). Sam kaptur pikowany raczej nie wchodzi w gre na ten okres.
7188549 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Ocena stroju
polish ritter
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 08/03/2013 20:49
a kapalin był używany chyba później a c do Bartima no to sorry że w wieku 12 lat nie używam terminów naukowych więc używam bardziej prostych określeń i mniej doprecyzownych


muszą mi mięso od kości bym przestał walczyć
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Ocena stroju
Mateusz_K
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 08/03/2013 20:51
Nie byly uzywane pozniej.
http://2.bp.blogspot.com/_flVXIFg-fkU/TU6_G1C_SuI/AAAAAAAAAFQ/9u750pgtB9w/s1600/kapaliny+inne.jpg


Als Adam grub und Eva spann,
wo war denn da der Edelmann?
7188549 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Ocena stroju
polish ritter
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 08/03/2013 21:01
sprawdziłem podany adres ale mnie interesuje IX w.


muszą mi mięso od kości bym przestał walczyć
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Ocena stroju
polish ritter
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 08/03/2013 22:33
kiedyś szukałem troche o takowym stroju i znalazłem na stronie czarnego bzu dróżyny zaciężnej i niewiem czy może być bo z tych opisów wynika że to jest bardzo wikińskich ubiorówi niewiem czy mogło by być dla kmiecia pytam się was bo ja niemam o tym zbytnio pojęcia


muszą mi mięso od kości bym przestał walczyć
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Ocena stroju
Adrian
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 09/03/2013 17:22
Polish ritter - najpierw pisz z jakiego okresu chcesz uzyskać strój, bo tylko namieszałeś. Nie podając okresu od razu z automatu potraktowałem twój post jako dotyczący XIV/XV wieku, a nie X wieku. Tak btw. Bartimowi nie chodziło o terminy naukowe, przeczytaj parę razy swoje posty i domyśl się o co.

Zmieniając temat - Jak Mateusz pisał, dużo bardziej historyczne jest połączenie kapalin + kaptur cywilny. Z tą różnicą, że taki kapalin też posiadał własne wymoszczenie w środku. Mam nadzieję, że znajdziecie informacje jak ono wyglądało smiley

PS. Jak kupicie biały len to źle nie będzie, ale najlepiej kupić len w kolorze naturalnym, który po czasie się historycznie wybieli. A koszule i gacie z białego lnu się wykorzysta do prac obozowych.


"Experto credite" - Ufaj doświadczonym.
Adrian Łuczak z Zastępu Rycerskiego Zamku Jaschnitz

Edytowane przez Adrian dnia 09/03/2013 17:24
7525313 Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:

36959078 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska