www.GazetaRycerska.pl
 Maj 20 2024 02:04:32
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Ubiór
Autor Porada dotycząca ubioru.
Sabatel
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 22/01/2007 18:49
Założyłem ten temat by zadać wam podstawowe pytanie ile może kosztować zrobienie całego stroju jeśli robił bym go sam a ile jeśli miał by mi go zrobić rzemieślnik? A także ile czasu zajęło by mi zrobienie najprostszego stroju.

P.S. prośbę do moderatorów nie usuwajcie tego tematu.

Edytowane przez Sabatel dnia 22/01/2007 21:42
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Porada dotycząca ubioru.
^Czarny Rycerz
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 22/01/2007 20:07
Nie ładnie grozić moderatorom ;-) Zrobienie kosztuje okolo 200 kupienie hmm...mysle ze 300-500... Zrobienie zajęlo by, jesli dużo byś robił to myśle ze w miesiąc byś się uwinąl..Ale zalezy jaki strój, z jakiego okresu etc.

Pozdro


Fortuna sprzyja odważnym...
1228709 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Porada dotycząca ubioru.
Andrzej
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 22/01/2007 20:17
Grożenie moderatorom to głupi pomysł.

Koszt ubrania wykonanego przez samego siebie to koszt materiału.
A ceny u rzemieślników sprawdź u rzemieślników.

A tak poza tym, to temat jest głupi z jednego prostego powodu: nie podałeś jaki okres w historii Cię interesuje (pomijam już fakt rozróżnienia warstw społecznych).

Pozdrawiam
3968267 http://www.***.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Porada dotycząca ubioru.
Sabatel
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 22/01/2007 21:43
Andrzej napisał/a:
nie podałeś jaki okres w historii Cię interesuje (pomijam już fakt rozróżnienia warstw społecznych).

Pozdrawiam

Jeśli chodzi o warstwę społeczną to tylko szlachta i mieszczaństwo a co do okresu historycznego to chodzi mi bardziej o wczesne średniowiecze.

Jeśli chodzi o groźby to chodziło mi o prośbę za literówkę przepraszam.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Porada dotycząca ubioru.
Wierny Piotr
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 22/01/2007 23:44
smiley))))))) jeśli wczesne średniowiecze to:
A. raczej nie szlachta (bo ta jako taka na terenach Polski pojawiła się w XIII wieku - a to raczej już nie wczesne średniowiecze a raczej pełne).
B. raczej Cię nie stać za przeproszeniem na odtwarzaniem wysokich stanów (koszty ubioru i ozdób "troszke" spore).

Jeśli jednak masz zamiar zlecić komuś wykonanie stroju to polecam Agnieszke Jurgielewicz tel.j506576685.
Zna się na rzeczy po za tym szyje po atrakcyjnych cenach i ładnie.
Pozdrawiam

Edytowane przez Wierny Piotr dnia 22/01/2007 23:50
3351524 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Porada dotycząca ubioru.
Sabatel
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 23/01/2007 15:25
Dzięki za informację na pewno skorzystam z waszych porad.
A czy ktoś może mi powiedzieć jak by to wyglądało w pełnym średniowieczu? Bo zbieram informacje dla siebie i dla kolegi który chciałby się tym zajmować.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Porada dotycząca ubioru.
Wierny Piotr
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 23/01/2007 22:30
W pełnym ...
Może podam stany "średnie" smiley na wyższe się nie porywam bo nie stać mnie na jedwabie smiley) po za tym nie znam się za bardzo na temacie (nie zgłębiam go zbyt namiętnie ot tyle ,żeby wiedzieć lub to co zostało w głowie po lekturze niektórych pozycji).
Bielizna:
1. Braie(gacie) i koszula - len - (z tego co kojarze około 3m, ale mogę się dopytac).
2. Dublet - wierzch wełna, podszewka len - (ok 2m lnu i wełny, do tego dochodzą sznreczki (ok 5 sztuk) lub guziczki i tu są dwie opcje metalowe i materiałowe)
3. Nogawice/spodnie - wierzch wełenka, podszewka len - (ok 2m - szyte ze skosu. dodatkowo stópka może być podszyta skórzaną podeszwą. Dodatkowym acz niezbędnym elementem utrzymującym spodnie/nogawice są sznureczki (od6 w przypadku nogawic piętnastkowych po 12 w przypadku spodni).
4. coif (płócienna czapeczka) - zawsze zostają jakieś resztki z szycia koszuli lub brai.
Ubiór wierzchni:
1. Tutaj jest większy wybór : gowny, iopule, robe w zalerzności od lat różniące się wykończeniami, dłgościami, sutocią itp. Nie mniej trzeba się przygotować na zakup mniej więcej paru metrów wełenki i lnu.
2. Podobnie jak z ubiorami wierzchnimi masz sporo możliwości z nakryciami głowy (też różniące się w róznych latach): od różnego rodzaju czapek filcowych, czaperonów, baghat'ów, po futrzane czapy.
3. Dodatkowym uzupełnieniem stroju na zimniejsze dni może być płaszcz lub mantel(bardziej reprezentacyjny). Szyte mogą być z 1/2 , 2/3 lub całego koła i tutaj im większa część koła tym więcej idzie materiału. Może podam na swoim przykładzie. Przy wzroście 188 na paszcz z 3/4 koła poszło w sumie 10 metrów wełenki. Po pięc metrów na warstwe wewnętrzną i zewnętrzną.
Dodatki:
Nieodzowne przy stroju smiley))
1. Buty , od biedy jeśl chwilowo nie będziesz miał bootków możesz się zadowolić podszytymi na stopie (podeszwa skórzana) nogawicami.Koszt butów to od ok 40 zł jeśli masz tanie dojście do skór do około 400zł za długie buty do konnej jazdy zamówione u dobrego rzemieślnika.
Dodatkowo jeśli chcesz możesz zaopatrzyć się w patynki - rodzaj drewnianych chodaków zakładanych na buty lub bezpośrednio na nogawice, służące do ochrony butków przed błotem i zdzieraniem podeszw, izolujcych stope od zimnego podłoża i wilgoci.
2. Pas skórzany z odpowiednią klamerką i okuciem lub jak masz większe fundusze dodatkowo zdobioy (wytłoczeniami, nabijkami, zawieszkami) - tutaj wachaia kosztów są spore od około 80 zł za najprostszy pas z klamerką i okuciem końcówki po 500 zł za srebrne lub złocone klamerki izdobione kamyczkami półszlachetnymi.
3. Torebka - tutaj też masz do wyboru kilkanaście modeli różniących się między sobą zarówno kostrukcą materiałem jak i wykończeniami.
Ceny też są rozmaite już gotowych wyrobów od ok 30-50 za proste wykonane z materiału lub skóry po ok250 zdobione i okuwane.
4. Jeśli wybierasz sie na turniej impreze warto zaopatrzyć się również w naczynia i przybory (nożyk,widelec)....
Mogłbym tak pisać i pisać ale na tym poprzestane ... nie mniej jest to drogie hobby.
Pozdrawiam

Edytowane przez Wierny Piotr dnia 23/01/2007 22:31
3351524 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Porada dotycząca ubioru.
Lohel
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 13/02/2007 01:58
1. jak odtwarzasz bogatą postać to możesz len zastąpić bawełną która była znana aczkolwiek wtedy to był jeden z droższych materiałów (a w czsach obecnych 6zł za 1msmiley smiley
2. patynki były używane głównie przez mieszczan szlachta po gnoju nie chodziła więc patynek mieć nie musiała smiley
3.a spodnie (15w) były sammonośnie więc odpada koszt sznureczków, (a raczej jak podają żródła) żemieni zakończonych akwiletami smiley
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Porada dotycząca ubioru.
Marcinek
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 13/02/2007 09:06
2. patynki były używane głównie przez mieszczan szlachta po gnoju nie chodziła więc patynek mieć nie musiała


Mieszczanin też raczej bo gnoju nie łaził. Patynki jednak bardziej niż przed gnojem chronią przed ścieraniem się podeszw.
www.goods.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Porada dotycząca ubioru.
Andrzej
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 13/02/2007 15:38
Lohel napisał/a:
1. jak odtwarzasz bogatą postać to możesz len zastąpić bawełną która była znana aczkolwiek wtedy to był jeden z droższych materiałów (a w czsach obecnych 6zł za 1msmiley smiley
2. patynki były używane głównie przez mieszczan szlachta po gnoju nie chodziła więc patynek mieć nie musiała smiley
3.a spodnie (15w) były sammonośnie więc odpada koszt sznureczków, (a raczej jak podają żródła) żemieni zakończonych akwiletami smiley

1 Znana nie zawsze znaczy stosowana.
2 Patynki miały więcej zastosowań niż ochrona przed gnojem. Chroniły podeszwy przed zdarciem a nasze stopy przed wilgocią i zimnem.
3 Spodnie to może u niewiernych u nas nadal obowiązywały nogawice (łączone wprawdzie, ale nadal wiązane).
Pozdrawiam

Edytowane przez Andrzej dnia 13/02/2007 15:40
3968267 http://www.***.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Porada dotycząca ubioru.
Lohel
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 13/02/2007 22:48
Andrzej napisał/a:

1 Znana nie zawsze znaczy stosowana.
2 ...
3 Spodnie to może u niewiernych u nas nadal obowiązywały nogawice (łączone wprawdzie, ale nadal wiązane).


1. bogaci stosowali bawełnę dość powszechnie smiley
2. owszem smiley
3. nogawice łączone samonoścne (czyli nie podwiązywane do doubletu) = spodnie i spodnie były powszechnie używane w polsce w 2poł. 15 w. Tak przynajmniej wyczytałem w Turskiej smiley
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Porada dotycząca ubioru.
Wierny Piotr
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 14/02/2007 00:48
1. bogaci stosowali bawełnę dość powszechnie smiley
Nie w takiej postaci o jakiej piszesz ... (6zł/m )
A. Jeśli już to jako jeden z elementów tkaniny (nie pamiętam dokładnie ale watek chyba), łączono ją z jedwabiem, wełną ...
B. W postaci płótna pojawiała się już podczas krucjat - import (arabom służyła jako całuny, w Europie szyto z niej bieliznę dla bardzooooo bogatych). Pod koniec XIV wieku zaczęła być uprawiana w ciepłych regionach np Hiszpania (jeśli mnie pamięć nie myli również na Sycyli) - raczej kiepskiej jakości. Pod koniec XV i w XVI wieku bawełna stawała się coraz bardziej powszechna (coraz częściej mogli sobie na nią pozwolić biedniejsze warstwy - na np chusty).
C. Bawełnę wykorzystywano również przy watowaniu ubiorów cywilnych (zwłaszcza w XIV) jak i pikowaniu wojskowych (watą bawełnianą).

3. nogawice łączone samonoścne (czyli nie podwiązywane do doubletu) = spodnie i spodnie były powszechnie używane w polsce w 2poł. 15 w. Tak przynajmniej wyczytałem w Turskiej smiley[/quote] - Nie spotkałem się z tym aby spodnie same trzymały się w XV na tyłku ... niby jak nie stosowano wtedy gumek, rozporków, suwaków itp. Nogawice lub spodnie dowiązywało się początkowo do dubletu w połowie XV wieku również do kamizelek.
Pozdrawiam

Edytowane przez Wierny Piotr dnia 14/02/2007 01:28
3351524 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Porada dotycząca ubioru.
korinka
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 18/02/2007 19:35
ja mam przede wszystkim taką sugestię, żeby pytający kolega podał może dokładniej okres (np. wiek) który go interesuje, bo takie określenia jak wczesne czy pełne średniowiecze nie są jednoznaczne i w dużej mierze ich pojmowanie zależy od osoby smiley no i od regionu
w każdym razie ja XIV-XV wiek nazwałabym późnym średniowieczem, a nie pełnym
jak już będzie wiadomo o co dokładnie chodzi mogę spróbować coś poradzić i oszacować koszty smiley

dziękuję smiley to tyle na dziś smiley


archeologia - szukanie w gruncie rzeczy...
tia...
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Porada dotycząca ubioru.
Drozdek
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 15/04/2007 20:59
przy okazji dowiązywania nogawic do czegokolwiek - wielu 'wczesnych' używa poprostu spodni w które wpuszczony jest sznurek. Coś w tym jest złego/mrocznego?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Porada dotycząca ubioru.
^Czarny Rycerz
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 16/04/2007 06:45
O ile mi wiadomo to "wcześni" nie używają nogawic.. A to jednak jest różnica..

Pozdro


Fortuna sprzyja odważnym...
1228709 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Porada dotycząca ubioru.
MarcinSSj
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 23/08/2007 16:01
Skoro już o ubiorze mowa to prosił bym o pomoc w określeniu ubioru woja z ziemi Rusi kijowskiej z przełomu X/XIw. Mile widział bym również podpowiedzi jak takowy strój wykonać własnoręcznie (wiem że to offtopic ale możecie również napisać o uzbrojeniu takiego woja, chodzi mi tu o kształt i materiał z jakiego wykonywano tarczę oraz o to czym walczono włócznia, miecz a może coś innego) będę niezmierni wdzięczny za pomoc
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:

37118015 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska