www.GazetaRycerska.pl
 Maj 09 2024 19:00:20
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Ubiór
Strona 2 z 2 < 1 2
Autor RE: Ubiór Joanitów
Guru
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 08/10/2009 14:31
Możliwe także, że ten gatunek nie występował w średniowieczu tylko wspomniane przez Death-Wisha skutek doświadczeń genetycznych


I love Gazeta Rycerska
Bractwo Rycerskie Ziemi Łańcuckiej

[img]http://koni.9.fm.interia.pl/off.gif[/img]
13273110 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Ubiór Joanitów
Shouryuu
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 08/10/2009 16:31
Nie chodziło mi o to że w BM sa przedstawieni szpitalnicy, tylko o to, że rycerze przedstawieni sa w cotte jak stroju wieszchnim.
Kolor stoju bojowego zmienili w II połowie XIIIw szpitalnicy ( nie joannici ). Ale cywilny został czarny.

Ludzie, z owcą (właściwie baranem ) to był żart!
... W tym przypadku. Bo już w Starym Testamencie mamy wzmianki o czarnych owcach.
Ale fakt że barwnik czarny ( wytwarzany z szyszek, jakich nie pamiętam, ale na pewno historycznyego gatunku drzew iglastych smiley ) i czerwony były piekielnie drogie.

Dead-wish, więcej luzu smiley Dzisiejsi ludzie też nie są historychni ( te mieszanie sie genów itp.). A jakoś odtwórstwo nie padło.

Ps.1 Guru, od kiedy jesteś ekspertem zoologi ze specjalizacją w parzystokopytnych krętorogich? smiley

Ps.2 Koniec o owcach i srebrnych lisach ( te biedaki to dopiero nie są historyczne ).
7833600 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Ubiór Joanitów
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 27/10/2009 09:16
Shouryuu
A możesz mi powiedzieć jakie różnica jest między szpitalnikami i joannitami?
smiley


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!

Edytowane przez ^AdminIsAway dnia 27/10/2009 09:18
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Ubiór Joanitów
Shouryuu
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 27/10/2009 17:00
Okresowa.

Póki prowadzili szpital w Ziemi Świętej - szpitalnicy. Pod koniec XIII wieku, kiedy przeprowadzili się na Cypr, mamy Rucerzy Św Jana - joannitów. Najprościej tłumacząc.
Można przyjąc że joannici to już XIVw. A pytanie było o "joannitów" w XIIIw.

Ps.1 Death, czyżbyś posty nabijał

Ps.2 Podlegasz, jako Łazarz pod Wróbla?

Edytowane przez Shouryuu dnia 27/10/2009 17:07
7833600 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Ubiór Joanitów
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 28/10/2009 09:04
Tak naprawdę jedna i druga nazwa są nazwami potocznymi rycerzy zakonnych od św Jana. Zapominasz że nadal prowadzili szpitale na Malcie...

Wróbla znam ale podlegam pod Grzegorza Łazarza.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Ubiór Joanitów
Brat Jakub
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 28/10/2009 17:59
Nie mam czasu pisać na forach, ale postaram się na dniach zamieścić fragment pewnej pracy (napisanej przez znajomego archeologa ze ZPKM), dotyczący historii nazewnictwa zakonu.

Ale w skrócie według niej:

"Joannici" - to protestancki odłam zakonu, który nie uznaje wielkiego mistrza kawalerów maltańskich (szpitalników), istnieje w Niemczech, Anglii, o ile dobrze pamiętam i w Polsce. Jego członkowie są wyznania Luterańskiego i Anglikańskiego.
Nazwa "Joannici" pojawia się w dokumentach nie wcześniejszych jak w tych pochodzących z okresu XV wieku.

Joannici - protestancki odłam zakonu.
Szpitalnicy - obecnie zakon Kawalerów Maltańskich.

PS: Zresztą podobnie pisał pan T.W Lange, na forum "Joannici, Szpitalnicy, Kawalerowie Maltańscy".

PS2: Ktoś pytał jeszcze o to w którym wieku szpitalnicy zmienili barwy bojowe na czerwone - kapituła o ile dobrze pamiętam wydała dokumenty nakazujące zmianę barwy parę może paręnaście lat po 1250 roku, ale na dziś pewności nie mam, muszę sprawdzić w swoich zbiorach - pewnie jest jednak to, że proces zmiany barw trwał jeszcze przez kilka lat, nie mieli w tamtych czasach internetu niestety. smiley


Ordo Templi - Curie Resovia
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Ubiór Joanitów
Jonasz
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 27/05/2010 22:49
Witam i przepraszam za odkurzanie starych tematów ale mam pytanie: Przeglądając temat http://www.gazetarycerska.pl/forum/viewthread.php?forum_id=3&thread_id=599#post_17408 i galerie użytkownika Imbrama zaciekawiła mnie jedna rzecz: forma krzyża... Zgodnie z tym co pisze na wiki ( wiem że źródło historyczne pieeekne ) :
"Strój zakonny joannitów został ustalony przez papieża Aleksandra IV w 1259 roku i składał się z czarnego habitu oraz czarnego płaszcza z kapturem. Na habicie i płaszczu po lewej stronie naszyty był biały krzyż, który obecną formę (krzyża tzw. "maltańskiego"smiley przybrał w XVI w. Bracia-rycerze w czasie pokoju nosili czarny płaszcz z białym krzyżem, do walki natomiast nakładali na zbroję czerwoną tunikę z białym krzyżem łacińskim."

czyli z tego by wynikało że krzyż ma być "zwykły" łaciński? chyba że ktoś odtwarza wiek XVI smiley i czy kolor ma być biały? A pytam tak po prostu z ciekawości smiley

Edytowane przez Jonasz dnia 27/05/2010 22:50
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Ubiór Joanitów
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 28/05/2010 23:12
Jonasz , w różnych okresach zakon nosił różne formy krzyża, i w zależności który okres odtwarzasz musisz mieć odpowiednią.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Ubiór Joanitów
Crusader
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 20/07/2010 14:32
Ta mniej więcej wyglądali joannici.

Crusader dodał/a następującą grafikę:

Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 2 z 2 < 1 2
Skocz do Forum:

37045254 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska