www.GazetaRycerska.pl
 Maj 09 2024 09:58:49
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Ubiór
Autor Bielizna damska
villemo
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 16/07/2007 20:43
Witam.
Mam pytanie odnośnie bielizny damskiej (XIII).
Wiadomo - giezło. Ale co jeszcze? Przecież kobiety musiały nosić jakieś majty, przynajmniej przez kilka dni w miesiącu smiley.
Są jakieś źródła na temat jak to wyglądało?

I jeszcze... co ze stanikami?
8150767 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Bielizna damska
Andrzej
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 16/07/2007 23:44
Staników nie było (to całkiem niedawny wynalazek).
3968267 http://www.***.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Bielizna damska
Ulryh
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 17/07/2007 00:19
Nie wiem czy tak robiono w XIII wieku, ale wiem iż kobiety w średniowieczu obwiązywały piersi kilka razy długim paskiem z materiału. Miał on szerokość kilkunastu centymetrów i długość kilku metrów. Po obwiązaniu piersi, zakładano giezło itd.


"Lo, there do I see my father
Lo, there do I see my mother my sisters
and my brothers
Lo, there do I see the line of my people back
to the beginning
Lo, they do call to me
They bid me take place among them
in the Halls of Valhalla
Where the brave may live forever... "
2395993 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Bielizna damska
agatka
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 06/09/2007 14:28
Jeśli chodzi o gatki-to z tego co wiem na te kilka dni w miesiącu kobietki nosiły pasy gackie. (ewentualnie konstrukcje płócienną w kształcie litery T).
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Bielizna damska
ani7kero
Moderator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 21/02/2008 17:20
witam...

Po pierwsze staniki w XIII w.:

wszystkie przedstawienia kobiet i to nie tylko z tego okresu ale i późniejsze przedstawiają panie prawie bez biustu - sugeruje to, iź rzeczywiście coś w stylu stanika było, tylko miało odwrotny cel niż dzisiaj. Ciało kobiety miało nawiązywać do epoki (strzelisty gotyk) i być także strzeliste. Tylko ja spotkałam się z opiną, która na mój mały kobiecy rozum jest trafna, że pas taki zakładano na giezło. Uważam, że tak było, ponieważ sam kształt giezła jest na ikonografii obcisły a nie pozwoliłaby na to ówczesna wiedza dotycząca sposoby krojenia materiałów i szycia. Na giezło nakładano koszulę kobiecą (smocks)
no i gacie..

i z tym jest problem, bo nie wiadomo, czy kobiety przedstawiane z majtami nie mają tylko i wyłącznie znaczenia metaforycznego.. spotkałam się z dwoma przedstawieniami kobietki w majtkach: jedna to rzeźba jakiegoś mnicha - kobieta, tak na moje to, podciąga gatki
oraz rycinę, kiedy to żona trzyma się za krocze opuszczonych majtasków i jednocześnie wali męża wałkiem po głowie smiley

na moje (znów domysł) kobiety musiał nosić majtki i nie były to majtki pożyczane od męża - bo on w życiu by ich potem nie założył, co jest stratą pieniędzy. więc coś musiały nosić własnego biorąc pod uwagę, żę było dużo zimniej niż teraz.

Najodpowiedniejsze wydają się te przedstawione na rzeźbie, coś jakby obcisłe męskie bokserki (poszukaj może w internecie pod bielizna średniowieczna??)

i jeczsze damskie nogawiczki - to też bielizna. Są za kolano, z paseczkiem, który je przytrzymuje

no i zawijka na głowę , bądź cokolwiek (wiele lat temu na pokazy komercyjne zapomniałam o czymś na głowę i zostałam podejrzana o bycie panną lekkich obyczajów, do tej pory pamiętam jak zakłuło smiley, więc ostrzegam :smilewinkgrinsmiley

to tyle w skrócie o damskiej bieliźnie

mam nadzieję, że pomogłam

pozdrawiam


Jako niewiasta czasem też muszę włożyć spodnie

Niewiedzę można zrozumieć, głupotę - nigdy..

Edytowane przez ani7kero dnia 21/02/2008 20:39
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Bielizna damska
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 21/02/2008 23:16
Nie jestem w 100% pewien ale wydaje mi się że spotkałem się z opisem' że kobiety obwiązywały piersi dośc długą taśmą lnianą.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Bielizna damska
ani7kero
Moderator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 22/02/2008 11:01
taśma i pas materiału to to samo na moje, tylko nie do końsa jestem pewna od kiedy weszły one w użycie.. znalazłam coś takiego :
"Giezło wywodzi się od XIII w. koszuli (smocks), krojonych jak męskie i tak samo szytych, tulko bez klinów pod pachą.. " - rozumiem z tego, że opisywane tu giezło jest szyte jak (smocks), tylko bez tych kwadracików pod pachami (wychodzi taki T-shirt), czytając dalej jest:
" Czesto przewiązywane były pod biustem szerokimi pasami..) i do sylewtki kobiety XIII w nie pasuje mi to "pod biustem" , zakładam więc, że taki bandaż zachodił również na biust.
"w XIIIw. rękawy smocks zaczynają być wywijane na rękawy sukni wierzchniej, często chroniąc bogate hafty. W XVIw. następuje rozdzielenie smocks i sukni spodniej." wynika z tego jednak (dla mnie) że jako giezło w XIIIw. funkcjonowało T-shirt shape smocks. Mało tego, wychodzi mi, że to było jedno z suknią spodnią, noszoną podczas prac domowych... ( eee coś dziwnego, bo kobitki i mięso w tym przygotowywały, i dzeciakami się zajmowały i łój gotowały i co.. ? wieczorem hyc w tym do łóżka? Za czyste bły proste kobietki u nas na taki biznes) Sprawdze jeszcze w jednej książce

pozdrawiam
smiley


Jako niewiasta czasem też muszę włożyć spodnie

Niewiedzę można zrozumieć, głupotę - nigdy..
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Bielizna damska
ani7kero
Moderator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 23/02/2008 16:50
no i sprawdziłam. To wyże j (chociaż nie bezpośrednio jest z Turskiej)
a teraz coś z ksiązki Tysiąc lat ubiorów w Polsce, prof. A. Sieradzkiej:

"Kobietom z czasów Piastowskich już w XIIw. przestały wystarczać pojedyncze tuniki; zaczęły nosić, zwłaszcza poza domem i na uroczysta okazje, suknie podwójne, zawsze sięgające do samej ziemi. (...) Prosta tunika płócienna była nadal używana, ale głównie jako koszula, czyli giezło, noszone w domu (przeważnie przez kobiety i dzieci) odzienie uboższej ludności, lub jako sodnia bielizna. Giezło bez rękawów czy z rękawami pełniło wtedy także funkcje dziennej bądź nocnej koszuli. Przez długie wieki pozostawało też jedyną formą używanej w Polsce bielizny kobiecej.(...) Kobiety ochraniały nogi wełnianymi, ręcznie robionymi pończochami, przytrzymywanymi za pomocą podwiązek."

no i tyle znalazłam smiley


Jako niewiasta czasem też muszę włożyć spodnie

Niewiedzę można zrozumieć, głupotę - nigdy..
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Bielizna damska
Matrona
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 30/05/2011 09:51
Witam.
To że matki karmiące miały dodatkowe wiązania w sukni, to już wiem, a co z giezłem? W gieźle nie ma rozcięcia
Pozdrawiamsmiley


"Jeśli język potrafiłby ciąć z jakiegoś powodu, tak jak potrafi to robić miecz, martwych byłaby nieskończona ilość."
Filippo Vadi
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Bielizna damska
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 30/05/2011 16:08
Matrona nie można wykluczyć że były giezła wiązane... własnie dla matek karmiących. Jakoś musiano ten problem rozwiązać.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Bielizna damska
Matrona
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 30/05/2011 21:09
Masz rację, to w sumie najprostsze rozwiązanie. Choć strasznie dużo byłoby tego wiązania... Może same rozcięcia by wystarczyły, skoro to i tak pod dwoma warstwami sukien...


"Jeśli język potrafiłby ciąć z jakiegoś powodu, tak jak potrafi to robić miecz, martwych byłaby nieskończona ilość."
Filippo Vadi
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:

37041601 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska