www.GazetaRycerska.pl
 Maj 20 2024 00:55:07
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Ubiór
Strona 1 z 2 1 2 >
Autor Płaszcz
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 23/03/2008 20:54
Mam zamiar uszyć sobie płaszcz (XIV-XV wiek) na najbliższe imprezy, powód: nieciekawa pogoda która się ciągle zmienia... Większość rzeczy już wiem, kroje, materiał i tp. ale kilka rzeczy muszę sobie jeszcze wyjaśnić:
- z czego? - Ja myślę, że wełna podszyta lnem lub bawełną.
- krój? - Z połowy koła, tylko czy to pasuje do mojego okresu odtwórstwa?
- jakie zapięcie? - Właśnie ? Na guziki ( chciałbym się dowiedz ieć z czego zrobione one mają być i jak mniej więcej wyglądać) ?Czy sznurowane.
- jakie to ma być długie? - Dokąd ma mi sięgać płaszcz.



Z góry dziękuję.


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płaszcz
ani7kero
Moderator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 23/03/2008 22:07
No to po kolei:
Wybór tkanin całkiem dobry - podszewka potrzebna po to, by płaszcz się nie wyciągnął i zachował kształt mimo prania. Pamietaj, by oba materiały wcześniej wyprać (osobno) - po pierwsze lekko się zbiegną w praniu (ciepła woda) i zobaczysz czy nie farbują. Później (po zszyciu) prać jak wełnę, tzn. płuczemy w takiej samej temp. jak pierzemy czyli 30-40 stopni. Pisze to ponieważ widziałam już płaszcze, które zmieniły rozmiar po pierwszym praniu smiley I dokładnie, bo z wiedzą o praniu u Panów to różnie bywa smiley
Krój - może być połowa koła, 3/4, lub całe. Zależy to od zamożności
(połówka najpopularniejsza, bo też najbardziej uniwersalna). Tak przynajmniej zauważyłam na turniejach i reprodukcjach - chociaż, w tym przypadku to rzadko widać, ponieważ na ogół można jedynie się domyślać po obfitości materiału przy dole płaszcza. Tak pasuje smiley
Zapięcie: mogą być guziki (chyba widać je na stronie MedivalMarket). Guziki robi się z materiału - bierzesz okrągły wycinek, wpychasz do niego jakieś ścinki materiału i całość zaszwwasz po brzegu. Od strony zaszycia przyszywasz do brzegu materiału. Brzegu, a nie jak obecnie kawałek od brzegu. Możesz dać metalowe - droższe, do droższego stroju, do kupienia u rzemieślników. Sznurowanie.. wiesz co musze jeszcze sprawdzić, ale nic mi nie przychodzi do głowy. Poszukam czy widziałam, bo u wcześniejszych, to mam wykrój ze sznurowaniem pod ręką. Są jeszcze zapinki do płaszczy - "fibule", czy inne takie wynalazki. Co do guzików to materiał dostosowany do statusu odtwarzanego przez Ciebie osobnika. Złoto dla rodziny królewskiej (chociaż Jagiellonowie lubili srebro na czarnym materiale, np. hafty lilii andegaweńskich lub po polsku - jagiellońskich), srebro dla zamożnych bardziej, stopy miedzi - dla zamożnych mniej - dobra upraszczam sprawe, ale w zarysie tak to rozumiem. Same guziczki małe, wielkości ok. 1 grosza, mogą być mniejsze, gęsto rozmieszczone, na odcinku "troche więcej niż od wcięcia na kark do ramienia w lini prostej (jak dam radę to dam skan notatek).
Płaszcz powinien sięgać od połowy łydki w dół, gdzieś do kostek. chociaż dłuższy wg. mnie wygląda lepiej smiley
Płaszcz możesz podbić futrem, lub obszyć po brzegach (modne to było) stawiam, że raczej dół płaszcza, ponieważ jak się ubrudzi to na dole (a kiedyś chodników nie było, i błoto, i odchody w miastach wszędzie na ulicach) a z futra wyczeszesz - polecam zimowe futra zwierząt. Rodzaj futra był przypisany do warstwy społecznej - ale to sam musisz poszukać, coś mi świta o ustawach/dekretach przeciwzbytkowych. W XVw popularny kołnierz. to tak w skrócie.. mam nadzieje, że pomogłam.

Pozdrawiam


Jako niewiasta czasem też muszę włożyć spodnie

Niewiedzę można zrozumieć, głupotę - nigdy..
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płaszcz
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 23/03/2008 23:16
ani7kero
Nie wiesz gdzie można kupic guziki? Na kramie Niny Jaźwiec są, ale są bardzo małe. Raczej się nadają na zapinanie rękawów stroju wierzchniego niz na płaszcz.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!

Edytowane przez ^AdminIsAway dnia 25/03/2008 09:43
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płaszcz
ani7kero
Moderator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 23/03/2008 23:34
one są ok. tylko drogo wychodzą. na moje oko bedziesz potrzebował 11-13 (o coś chyba chodziło w średniowieczu z nieparzystą liczbą guzików). Taniej wyjdzie zapinka/fibula.


Jako niewiasta czasem też muszę włożyć spodnie

Niewiedzę można zrozumieć, głupotę - nigdy..
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płaszcz
Andrzej
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 24/03/2008 00:07
zapinka i fibula to raczej wcześniej, poza tym płaszcze nosiło się zazwyczaj inaczej niż to sobie większość osób wyobraża, zapięcie było z boku, nie pod szyją (wyjątkiem były zazwyczaj szaty bardziej paradne i liturgiczne)
a zamiast guzików odlewanych polecam wełniane, do płaszczów są idealne

i przy okazji, płaszcze to odzież podróżna, nie powinno się nimi zasłaniać (jak to się często robi) braków w ubraniu na co dzień

pzdr
3968267 http://www.***.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płaszcz
ani7kero
Moderator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 24/03/2008 07:21
pod tym adresem jest pare rzeczy o płaszczach, tak do tematu. Mam wrażenie, że rozwieje to wątpliwości

http://ani7kero.bloog.pl/

wychodzi na to, że łatwiej założyć bloog, niż wrzucić tu coś do galerii Przyznaję, że poddałam się już po 2h..

Co do zapinki - to raczej miałam na myśli zapinkę nie spinaną igłą, tylko, np z łańcuchem.. zgodzę się, że jest to model "wcześniejszy" jednak, gdy został on odlany z metalu, ze względu na swą cenę, nie wyrzucano go.. i spokojnie mógł być w użyciu, chociaż nie był najmodniejszy.
Fragment tekstu z książki prof. A Sieradzkiej "Tysiąc lat ubioru w Polsce".. Są tam stwierdzenia kontrowersyjne- por. np. z Turską lub Gutkowską - jednak, jest to wydanie zdecydowanie późniejsze(nowsze), uzupełnione wiedzą z wykopalisk i własnej pracy.. Sami wybierzcie, czy opieracie się na "kanonach mody panującej na turniejach" - wybór bezpieczniejszy smiley czy nie.

Pozdrawiam


Jako niewiasta czasem też muszę włożyć spodnie

Niewiedzę można zrozumieć, głupotę - nigdy..
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płaszcz
Andrzej
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 24/03/2008 11:31
płaszcz zapinany "na łańcuch" to dla przeciętnej osoby już całkowite nieporozumienie (zresztą jak już wspominałem jest to wersja dla szpanu, a do tego trzeba mieć dużo więcej rzeczy niż płaszcz z łańcuszkiem).

odrobina wyobraźni, płaszcz ma nas chronić przed niepogodą i dawać ciepło, rozwiązanie z łańcuszkiem daje za duży przewiew. poza tym, zapinanie na ramieniu jest znacznie wygodniejsze (wiedza oparta na własnych doświadczeniach).

na koniec mogę polecić oglądnięcie nagrobka Jagiełły. królem był a łańcuszków nie nosił

pzdr
3968267 http://www.***.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płaszcz
ani7kero
Moderator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 24/03/2008 19:12
Mój drogi najpierw czytaj, potem pisz. W linku który zamieściłam, jest właśnie zdjęcie z nagrobka Jagiełły.. Co do użycia płaszcza, historycy ciągle się kłócą (ponawiam propozycję zajrzenia pod podany przezemnie adres- jest tam zamieszczony fragment publikacji profesor Sieradzkiej..) Nie zamierzam prowadzić dyskusji, gdy stwierdzamy to samo - bo król raczej powinnen być umieszczony na nagrobku w najmodniejszych ciuchach..- napisałam, że na logikę takie rozwiązanie jest dopuszczalne wg. mnie, ponieważ zapięcie takie było zbyt drogim nabytkiem, by je wyrzucić.. Mało tego Tarczki herbowe występujące przy tego typu zapięciu na ziemiach polskich były w użyciu do połowy XIVw - tak przynajmniej twierdzą pracownicy IHiS UW. I ja im wierzę.
Płaszcze nie pełniły wyłacznie funkcji użytkowej, także ozdobną czy ceremonialną. Widać to cociażby na Ołtarzu Św. Barbary.

Pozdrawiam i zachęcam do poszerzania wiedzy nie tylko o Turską, Gutkowską czy MTA..


Jako niewiasta czasem też muszę włożyć spodnie

Niewiedzę można zrozumieć, głupotę - nigdy..
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płaszcz
Andrzej
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 24/03/2008 21:54
A propos czytania ze zrozumieniem. Pierwsze zdanie tematu:
"Mam zamiar uszyć sobie płaszcz (XIV-XV wiek) na najbliższe imprezy, powód: nieciekawa pogoda która się ciągle zmienia..."
Tak więc proponowanie fibuli i zapinki z łańcuszkami (teraz jeszcze wyjechałaś z tarczkami herbowymi) ma się nijak do tematu.

O tym, że płaszcze pełnią nie tylko funkcję użytkową również wspomniałem (był to zresztą mój główny argument przeciwko Twoim pomysłom).

Tekst o poszerzaniu wiedzy pominę przez subtelność (nie trafiłaś kotku).

pzdr

Edytowane przez Gruzin dnia 25/03/2008 06:30
3968267 http://www.***.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płaszcz
ani7kero
Moderator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 25/03/2008 07:12
[quote]ani7kero napisał/a:
Nie zamierzam prowadzić dyskusji, gdy stwierdzamy to samo

Guziki opisałam najdokładniej jak mogłam, mało? Przesłałam prywatne notatki z obrazkowym kursem produkcji.
Podałam alternatywę, nie zachęcając do niej tylko opisując...
XIV-XVw to nie to samo co XIV/XV.. w XIVw takie zapięcia były jeszcze w użyciu (powód- wymiar ekonomiczny). Nie wydaje mi się, by wszyscy w średniowiechu byli ubrani w najmodniejsze ciuszki - to opinia subiektywna, takie jest moje zdanie i nie zamierzam się z niego tłumaczyć.

Widocznie pojęcie czytania ze zrozumieniem jest subiektywne

Mam nadzieję, że skończy to niepotrzebną dyskusję, kiedy i tak uważamy to samo..

Pozdrawiam


Jako niewiasta czasem też muszę włożyć spodnie

Niewiedzę można zrozumieć, głupotę - nigdy..
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płaszcz
Andrzej
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 25/03/2008 10:24
podawanie alternatyw (nie na miejscu) prowadzi do wielu nieporozumień i tzw. mroku wśród odtwarzających (tym bardziej, że pyta osoba początkująca)
nie chodzi o przepisanie notatek ale o konkretną odpowiedź na pytanie

płaszcz na guziki nie był już szczytem mody za czasów Jagiełły

co do ekonomii, to jednak nie wszyscy dysponowali pewnymi rzeczami tak więc spadek w postaci zapinek odpada (nawet jeśli przyjąć, że chodziło by o odtwarzanie bogatszej osoby to jeszcze wchodzi w grę moda)

co do zapisu wieków i jego sensu, to może piszący posta wytłumaczy, ale jakoś nie wydaje mi się aby chodziło mu o płaszcz noszony od początku XIV do końca XV w. ale właśnie o ich przełom (mogę się mylić, ale było by to dosyć dziwne datowanie)

pzdr

Edytowane przez Andrzej dnia 25/03/2008 10:26
3968267 http://www.***.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płaszcz
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 22/05/2008 22:01
Chodzi mi o okres około grunwaldzki, czyli przełom XIV i XV wieku. Teraz to mi dość poważnie namieszaliście w głowie: łańcuszki, guziki, fibule i inne cuda na kiju... To w końcu jakie zapięcia?


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płaszcz
Godric
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 22/05/2008 22:36
Skuciok, mógłbyś mi podesłać te wykroje płaszcza? Bo też zamierzam zrobić.


[img]http://img140.imageshack.us/img140/6065/pab2123ci8rp1.jpg[/img]
6155036 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płaszcz
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 22/05/2008 23:40
Połowa koła, 3/4 koła, całe koło smiley Przy czym promień koła to odległość pomiędzy twoimi kostkami a karkiem.


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płaszcz
Godric
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 22/05/2008 23:48
I spinane guzikami na prawym ramieniu, tak? Swoją drogą, poradnik, jak zrobić płaszcz z półkola jest na: http://www.bog.org.pl/ w zakładce "Stroje" klikasz "Wykrój płaszcza z połowy koła" i tam jest.


[img]http://img140.imageshack.us/img140/6065/pab2123ci8rp1.jpg[/img]
6155036 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płaszcz
ani7kero
Moderator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 24/05/2008 10:46
no dobra. to w skrócie:
1. Płaszcz może być z 1/2, 3/4 lub całego koła. Jak Cię stać na materiał, i jaki masz strój pod spodem będzie decydowało który wariant wybierzesz.
2. Najczęściej spotykanym zapięciem w płaszczach męskich jest zapięcie na guziczki. Dla okresu okołogrunwaldzkiego w szczególności i je polecam.
3. Dostałeś rysunki jak zrobić guziki. Zwróć też uwagę jak wyglądają dziurki. Materiał ze ścinków płaszcza możesz z powodzeniem wykorzystać na guziczki.

Pozdrawiam smiley


Jako niewiasta czasem też muszę włożyć spodnie

Niewiedzę można zrozumieć, głupotę - nigdy..
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płaszcz
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 25/05/2008 12:05
1. No fajnie, na górę ma być wełna, ale flausz, filc, sukno czy jeszcze coś innego?
2. To na okres około grunwaldzki dla średnio-mało zamożnego pazia guziki mogą być odlewane? (cyna lub miedź)


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płaszcz
ani7kero
Moderator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 25/05/2008 22:00
ad.1. W sklepie dostaniesz wełne pod różną nazwą, na ogół jak powiesz, że chcesz grubszą wełnę na płaszcz, to miła pani w sklepie Ci pokaże czym dysoponuje. Najlepiej wytłumacz jej co chcesz z tego mieć (najlepiej z czarującym uśmiechem smiley ) i możesz liczyć na jej pomoc. Wystarczy, że powiesz, że zależy Ci by to była tzw. wełna setka.
ad. 2. Średnio/mało zamożny paź - rozumiem pod tym pojęciem np. dziecko kogoś dobrze urodzonego ze zubożałej rodziny, ewentualnie przygarniętego przez litościwe serce sierotkę... już samo szkolenie (w tym utrzymanie musiało być dosyć kosztowne) więc, tak na chłopski rozum, doradzam jednak guziczki z materiału - spróbuj zrobić chociaż jeden. Kółko możesz odrysować np. od kieliszka, wypchać to ścinkami i zawiązać. ża ogonek przyszywasz do brzegu płaszcza. idzie szybko smiley

pozdrawiam


Jako niewiasta czasem też muszę włożyć spodnie

Niewiedzę można zrozumieć, głupotę - nigdy..
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płaszcz
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 26/05/2008 14:26
Ok, dziękuję smiley

Ironiczny PS: A co jeśli w sklepie będzie pan smiley Żart oczywiście, ja materiały kupuje na www.rozyczka.pl


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płaszcz
kmp
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 28/05/2008 14:45
czy plaszcz o ktorym jest mowa pasuje do dworzanki z XVw? poszukuje wykrojow plaszcza z kapturem, ale po mimo dlugich poszukiwan nic nie znalazlam, moze ktos takie posiada, albo wie jak zrobic i ladnie rysluje?


mam dziure w tyłku!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 1 z 2 1 2 >
Skocz do Forum:

37117623 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska