www.GazetaRycerska.pl
 Marzec 28 2024 15:02:18
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Uzbrojenie
Strona 1 z 2 1 2 >
Autor Miecz
Tristan
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 21/03/2010 20:07
Siema jak zrobić dobry miecz i z czego
18458155 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz
InfantrySPZ
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 22/03/2010 11:24
Z czego to mogę powiedzieć. Najczęściej używana do tego stal to stal konstrukcyjna 50hs lub 55hs. Trochę cię rozczaruje fakt że dużo używanych mieczy jest made by frezarka. Chyba że chcesz sobie miecz zrobić historycznymi sposobami. Dalej się nie wypowiadam bo moja wiedza na ten temat nie jest wystarczająca.


"Feudalizm i Monarchia to jedne z najbardziej okrutnych systemów jakie kiedykolwiek powstały.
Pierwszy zakłada podobnie jak Nazizm że ludzi można dzielić na podludzi i nad ludzi ze względu na ich pochodzenie. Drugi zakłada że los wielu można złożyć w rękach jednego, który nieważne czy mądry czy głupi, ale ma do tego prawo przez swoje urodzenie."

Edytowane przez InfantrySPZ dnia 22/03/2010 11:24
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz
Tristan
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 22/03/2010 11:28
dzięki chociaż za tyle wiadomości. nie jest do dużo wiedzy do użytku ale zawsze cośsmileysmileysmiley
18458155 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz
Adrian
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 22/03/2010 11:43
Miecz to lepiej już zakupić. Bez doświadczenia nic ci dobrego nie wyjdzie. Masz tu listę paru dobrych mieczników:
www.szymonchlebowski.pl
www.morgan.medievalimperium.com

www.miecze.pl
http://www.goods.pl/list/1/36/Miecze,_szable,_rapiery.html
itd.


Pozdrawiam! smiley


"Experto credite" - Ufaj doświadczonym.
Adrian Łuczak z Zastępu Rycerskiego Zamku Jaschnitz

Edytowane przez Adrian dnia 22/03/2010 11:48
7525313 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz
Tristan
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 22/03/2010 11:48
a ile kosztuje taki miecz u któregoś z tych mieczników
18458155 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz
Adrian
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 22/03/2010 11:52
Mowa o mieczach jednoręcznych:
Szymon Chlebowski - ok. 390 zł
Morgan - tak do 600/700 zł w Zależności od jakości miecza.
www.miecze.pl - pewnie tez tak do 415 zł
www.goods.pl- ok 390 zł.

Na stronach masz ceny podane (Oprócz Morgana) smiley

Pozdrawiam!


"Experto credite" - Ufaj doświadczonym.
Adrian Łuczak z Zastępu Rycerskiego Zamku Jaschnitz

Edytowane przez Adrian dnia 22/03/2010 11:58
7525313 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz
Tristan
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 22/03/2010 11:58
aha dzięki a w sumie drogie te miecze do pracy muszę iść smiley
18458155 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz
Horu
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 25/03/2010 15:41
Witam!
Może jest już gdzies temat o wykuwaniu miecza, jednak skorzystam z faktu ze ten jest nowy i jeszcze nie skonczony. Otóż mam takie pytanie, skierowane do osób bardziej doświadczonych w tym rzemiośle. Czy fakt, iż mam do dyspozycji laser do cięcia w metalu (wujek ma firmę) może jakoś zastąpić kształtowanie juz wyklepanego kawałka metalu? I jeszcze czy można użyć go jeszcze przed użyciem młota i kowadła? Jeśli nie miecz to czy moge użyć lasera do wycięcia jakiegoś uzbrojenia?


Szukam ludzi do treningów w płytach - Tychy
9511053 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz
Bulgar
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 25/03/2010 23:08
młot i kowadło są między innymi po to by zaburzyć strukturę stali...a to ważne przy wytrzymałości dobrego miecza...


Gdy piach juz poczuł smoczy kil, Wilków wściekłość wzieła górę, Normanów setki dały życie, a Thorleif-łeb i skórę.

Voda je pro sedlaku a pivo je pro bojovniku!!!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz
Wierny Piotr
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 25/03/2010 23:27
Pierdu pierdu smiley za przeproszeniem
Przy obecnych rodzajach i jakościach stali można robić doskonałe miecze bez dotknięcia młotkiem (no może jedynie zaklepać trzpień). Przeważająca większość czołowych producentów mieczy załatwia sprawę za pomocą lasera i frezarki Wszystko kwestia doboru odpowiedniej stali i jego obróbki. Kucie służyło jedynie oczyszczeniu żelaza z nadmiaru zanieczyszczeń powstałych przy przetopie dymarkowym, a następnie przy formowaniu kształtu.
Pozdrawiam


Zapraszam na naszą stronę WWW.ROUTIERS.PL

Mój kram znajdziesz na:

http://www.freha.pl/index.php?showtopic=22138&hl=

Edytowane przez Wierny Piotr dnia 25/03/2010 23:29
3351524 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz
Horu
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 26/03/2010 08:46
A więc, jeśli posiadam dobrą stal i użyje lasera i frezarki to będe mógł uzyskać miecz przeznaczony do walki?


Szukam ludzi do treningów w płytach - Tychy
9511053 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz
InfantrySPZ
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 26/03/2010 08:54
Wierny Piotr ma rację. Większość producentów broni na tym jedzie, mało kto w tych czasach ma ochotę się brać za to metodami historycznymi. A jak się weźmie to zwykle kasy bierze wiele więcej. Więc odpowiedź na twoje pytanie Horu brzmi tak. Jak najbardziej, to będą tylko koszty materiału. Ale nie zapomnij także o odpowiednim wzorze. Kord jest chyba najłatwiejszą do uzyskania w ten sposób bronią. Gdyż nie musi mieć jelca i innych elementów które przy mieczu są dość kłopotliwe jak się człowiek za to 1 raz zabiera. Oczywiście nie każdy kord tylko jego najprostsze typy.
Pozdrawiam


"Feudalizm i Monarchia to jedne z najbardziej okrutnych systemów jakie kiedykolwiek powstały.
Pierwszy zakłada podobnie jak Nazizm że ludzi można dzielić na podludzi i nad ludzi ze względu na ich pochodzenie. Drugi zakłada że los wielu można złożyć w rękach jednego, który nieważne czy mądry czy głupi, ale ma do tego prawo przez swoje urodzenie."
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz
Bulgar
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 26/03/2010 15:53
Szczerze mówiąc nie znaju czy "pierdu pierdu" czy np może "tiri tiri" -mój post do tyczył jeno faktu dawnych technik a nie dzisiejszej technologii-i na bank kowadło i młot nie służyły tylko do pozbawiania wytopu zanieczyszczeń i kształtowania a właśnie między innymi w celu o którym napisałem...np damasc i nie tyko.


Gdy piach juz poczuł smoczy kil, Wilków wściekłość wzieła górę, Normanów setki dały życie, a Thorleif-łeb i skórę.

Voda je pro sedlaku a pivo je pro bojovniku!!!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz
Wierny Piotr
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 26/03/2010 22:04
Chłopak się pytał o współczesne sposoby obróbki.
Mi też się podoba smaczek ręcznej roboty ale w tym przypadku padło konkretne pytanie.
Swoją drogą "mechanicznie" wykonany miecz można tak "wykończyć" że nie będzie do poznania czy postał on wykonany metodą kucia czy frezowania.
No chyba, że chodzi Ci o brechy pokroju Alladynów czy Zuli no to tu fakt obrabiarkami nie osiągniesz "magii" wykończenia.


PS: Taaaaaaaa "przełam" strukturę stali (a najlepiej przehartuj miejscowo bo to jest klasyczna zmiana w strukturze) na pewno jest to droga do wytrzymałości.
Tia damast ach te magiczne słowo ... można nim latarnie ścinać normalnie.
Wszystko ładnie piknie tylko rozgraniczmy dwie rzeczy jakość stali i walory estetyczne.

PS2: Możesz kupić gotowe płaskowniki damastu smiley

Co do broni Morgana odradzam jak i wszyscy znajomi którzy je użytkują. Strasznie się szczerbią i powiedzmy sobie szczerze ich jakość nie jest adekwatna do ceny (no ale to moje zdanie).

Na wytrzymałość maja wpływ 3 rzeczy : jakość stali (a raczej jej rodzaj), hartowanie i szlif (przekrój wyprowadzonego ostrza). Kucie porządkuje układ stali (choć nie zawsze to się udaje), płaskownik lub blacha jest jednorodna na całej długości więc ma tego plusa.
To tyle jesli chodzi o dewagacje na temat.

Tu sa linki do ciekawego filmiku:

http://www.youtube.com/user/wiernypiotr#p/a/f/0/qpEC38sL3iU

http://www.youtube.com/user/wiernypiotr#p/a/f/1/5Hy_A9vjp_s


Zapraszam na naszą stronę WWW.ROUTIERS.PL

Mój kram znajdziesz na:

http://www.freha.pl/index.php?showtopic=22138&hl=

Edytowane przez ^AdminIsAway dnia 26/03/2010 22:48
3351524 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz
_czarny_
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 21/04/2010 00:23
Witam serdecznie, mam mały kłopot z mieczem, jest on zrobiony chyba z surowej raczej nie hartowanej stali (przynajmniej na taki wygląda), nie jest polakierowany i zdumiewająco szybko mi rdzewieje. Wiec pomyślałem aby go może polakierować aby powstrzymać ten proces. Mam pytanie do ogółu tutejszej społeczności czym najlepiej polakierować miecz aby lakier zbytnio nie odpadał w razie czego itd.? No i w ogóle czy napewno jest to dobry pomysł?

Pozdrawiam totalniesmileysmiley

Edytowane przez ^AdminIsAway dnia 21/04/2010 08:55
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz
Adrian
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 21/04/2010 10:05
Jak chcesz konserwować stal to czyść ją oliwą z oliwek (taka kuchenna wystarczy), raz co jakiś czas potraktuj miecza WD40. No i jeszcze jedno - podeślij fotografię twojego miecza smiley
Pozdrawiam!


"Experto credite" - Ufaj doświadczonym.
Adrian Łuczak z Zastępu Rycerskiego Zamku Jaschnitz

Edytowane przez Adrian dnia 22/04/2010 20:17
7525313 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz
_czarny_
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 21/04/2010 20:20
Kupiłem sobie taki niebanalny olejek właśnie w tym celu, konkretnie do konserwacji broni. Trochę z początku spowolniło to ten proces lecz wydaje mi się wciąż mimo wszystko on postępuje. Początkowo (2 razy) w ramach desperacji nawet usiłowałem pozbyć się tej drobnej korozji delikatnym papierem ściernym lecz po jakimś czasie rdza zaczęła wracać. Obecnie planuję go potraktować odrdzewiaczem i odtłuszczaczem (40% kwasu fosforowego) mam nadzieję, że to usunie korozję lecz się obawiam, że znowu po zacznie mi później rdzewieć. Jeśli mój miecz jest spartolony i naprawdę jest nie hartowany, będzie to całkiem naturalnym zjawiskiem że nie hartowana stal będzie sobie swobodnie rdzewieć pod wpływem wilgoci. Zapłaciłem za niego 250zł. Dla tego też myślałem o tym polakierowaniu, tylko niemam pojęcia czym lakieruje się takie rzeczy.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 21/04/2010 22:01
Nie rdzewieje tylko stal nierdzewna. Hartowanie nie ma nic do rzeczy.
W celu wyczyszczenia miecza spryskaj go WD40 a po 5 minutach do czyszczenia użyj szorstkiej gąbki którą można kupić w sklepach z narzędziami. to usunie rdzę, potem wytrzyj do sucha i zakonserwuj np wazeliną. Konserwowanie wd40 na dłuższy okres czasu jest nieskuteczne, po odparowaniu zostaje tłusty nalot który ciężko usunąć. Żeby uniknąć korozji po każdym użyciu miecza od razu wytrzyj do sucha i jak najszybciej go zakonserwuj. Idealnie nadaje się do tego wazelina. Poza tym staraj się się dotykać palcami głowni, wbijać go w ziemię itp.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!

Edytowane przez ^AdminIsAway dnia 21/04/2010 22:04
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz
rudy2800
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 23/06/2010 09:11
mam pytanko bo mam wyciety miecz z płaskownika i chciałbym go obrobić ale niewiem do jakiej grubości go doprowadzić
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz
Guru
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 23/06/2010 20:25
Spróbuj go ze szlifować. Chodzi mi konkretnie o to aby stał się cieńszy. Tylko jeśli podejmiesz się tego to nie przesadź za bardzo, bo potem może nic z niego nie zostać. I uważaj aby go nie z niekształcić


I love Gazeta Rycerska
Bractwo Rycerskie Ziemi Łańcuckiej

[img]http://koni.9.fm.interia.pl/off.gif[/img]
13273110 Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 1 z 2 1 2 >
Skocz do Forum:

36805850 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska