www.GazetaRycerska.pl
 Maj 03 2024 01:21:52
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Uzbrojenie
Autor Tarcza 1225-1250
Smigol
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 14/04/2010 16:42
Witam. smiley
Dość sporo czytałem, lecz informacje jakie znalazłem na wielu stronach zasadniczo się od siebie różnią, może dlatego, iż nigdzie nie znalazłem w 100% tego co mnie interesuje, co pasuje do rycerza ze Śląska z okresu 1225-1250 (Panowanie Henryka Pobożnego, bitwa pod Legnicą, itd.). Konkretnie chodzi mi o tarczę:
1-Jakie tarcze były najpopularniejsze, jakie w ogóle występowały? (Oczywiście wszystko w odniesieniu do Śląska z ww okresu).
2-Kształt (szerokość/długość oraz grubość, jaka gruba warstwa drewna, a jak wiele warstw lnu itd.)
3-Malowanie tarcz, czym i jakie techniki, kolorystyka podobna jak w przypadku cotte (2 kolory na przemian, lub cała jednolita) czy występowały jakieś herby, "oznaczenia"?
4-Jakieś książki dotyczące tej tematyki oraz okresu, zdjęcia, ryciny/rysunki? Oprócz BM oczywiście.
5-Jaką techniką? Listewki czy jednolite, a może z jakby to określić "desek"?
6-Z jakiego drewna? Miękkie czy twarde? Elastyczne czy sprężynujące? A może na przemian na zasadzie listewek z różnych gatunków drewna?
7-Górę bardziej obciążyć czy dół? Jak się będzie lepiej nią poruszało?
PS: Jeżeli chodzi o kształt, to się dopasowuje do wzrostu danej osoby, lecz niekoniecznie wiem jakie miałyby to być wymiary na moją osobę np. czyli 175cm +/-
PSS: Jeżeli chodzi o technikę i materiały to interesują mnie tylko rzeczy historyczne, a nie jakieś sklejki z psb...
Z góry dziękuję, liczę na waszą pomoc i wiedzę. smiley Tematów jak robić tarczę itd, jest wiele, lecz nigdzie nie jest sprecyzowane jaki wiek i lata, oraz w większości są to typowo robione ze sklejki a jak już wspominałem mnie niehistoryczne rzeczy nie interesują. Wiadomo, nie wszystko się da idealnie odwzorować, nawet podejrzewam że nie ma takiej szansy, ale chciałbym aby mój ekwipunek, wyposażenie było jak najbardziej zbliżone do tamtych czasów.
Pozdrawiam. smiley
7850738 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarcza 1225-1250
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 15/04/2010 17:00
Borg to Ty?


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarcza 1225-1250
Smigol
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 15/04/2010 17:31
Niestety, Borg to nie ja. Chodzi Ci o tego z Frehy? Czy o jakiegoś innego z GR ? smiley

Edytowane przez Smigol dnia 15/04/2010 21:06
7850738 Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:

37008095 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska