www.GazetaRycerska.pl
 Maj 03 2024 05:41:18
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Uzbrojenie
Strona 7 z 11 << < 4 5 6 7 8 9 10 > >>
Autor RE: Tarcza
Corn
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 04/05/2009 20:23
Potrzebuję tarczy przeworskiej takiej jak ta:
http://img262.imageshack.us/my.php?image=tarczat.jpg
Zna ktoś jakiegoś rzemieślnika, który mógłby ją wykonać lub jakąś instrukcję jak mógłbym ją wykonać sam? Byłbym wdzięczny za pomoc

Edytowane przez Corn dnia 28/05/2009 00:05
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarcza
tymek871
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 04/05/2009 20:32
Mi też by się to przydało bardzo.

Edytowane przez tymek871 dnia 09/05/2009 10:00
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarcza
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 19/05/2009 22:14
tymek871 napisał/a:
Mi też by się to przydało bardzo.


Do czego? Co wiesz o Kulturze przeworskiej?


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarcza
Corn
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 26/05/2009 15:10
Sekcja przeworska działa nadal. Znalazła się wystarczająca ilość tarcz na pierwszą imprezę. Niemniej bardziej chciałbym się zająć przełomem XIV i XV wieku lub początkiem XV (czasy przedgrunwaldzkie). Tak się złożyło, że mam kawałek sklejki o wymiarach 100cmx 55cm i grubości jakieś 1,5cm. Wystarczy to na tarczę XV-wieczną? Jeśli ktoś zna jakieś strony o wykonywaniu tarcz na XV byłbym wdzięczny za linki
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarcza
Konrad z Niemczy
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 27/05/2009 16:19
Myślę, że jest prawie dwukrotnie za gruba... 1cm to już dużo. Ale pozostałe wymiary będą ok.


You'll take my life but I'll take yours too!
8472092 www.ja.gram.pl/Mithrandir200 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarcza
Corn
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 27/05/2009 18:11
No tak, ale jaki kształt powinna mieć tarcza? Z tego co widziałem to chyba powinno się wygiąć też sklejkę, jak to zrobić? Ta grubość nie może być? Tzn to niehistoryczne czy po prostu mówimy teraz o funkcjonalności? Ostatnio walczyłem z tarczą przeworską to to dopiero była masakra. Nie dość, że ciężka i duża (to jeszcze dało by się przeżyć) to trzyma się ją w samej dłoni przez co przy blokowaniu ciosów spadających na górną czy dolną część tarczy ciężką było utrzymać tą tarczę, najlepiej było blokować środkiem. Wracając do tarczy XV-stkowej, rozumiem, że obicia z blachy odpadają, co najwyżej skórzane. Czy tarcze są "powlekane" jakimś materiałem np lnem (chyba gdzieś czytałem, że tak było ale nie wiem czy w tym okresie), jeśli tak to chyba musiało coś jeszcze iść między materiał a sklejkę tak?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarcza
Konrad z Niemczy
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 27/05/2009 20:31
1. Można wygiąć, lepsze walory ochronne, bo ciosy się ześlizgują, a i lepiej wygląda, ale to niekonieczne i dość trudne :/.
2. I jedno i drugie.
3. Najlepiej blokować na środek, bo się też tarcza mniej niszczy. I jak źle zablokujesz na rant, to może Cię broń jednak sięgnąć. Może także gość np. toporem zahaczyć o tarczę i Ci ja odchylić, a jak ma dużo siły, to i wyrwać. Trza blokować na środek.
4. Można powlec lnem albo surową skórą(chociaż nie wiem, jak z tą skórą w późnym), ale niektórzy, jak wcześniej było napisane w tym temacie, szpachlują ją. A klei się na klej kostny, superklej wg. przepisu Prezbitera Teofila(w którymś odcinku "Weapons that made Britain" jest ten klej wykorzystany, a na forum Dagome jest nawet przybliżony przepis, ale bez podanych proporcji) lub, trochę mroczno, na Wikol...


You'll take my life but I'll take yours too!
8472092 www.ja.gram.pl/Mithrandir200 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarcza
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 27/05/2009 23:53
Na temat tarczy przeworskiej jest artykuł na stronie Sławińskiego:

http://www.platnerz.com/platnerz-com/scriptorium/tarczaprzeworska/tarczap.html


Corn
nie jestem w 100% pewien, ale tarcza która pokazałeś wygląda na tarczę legionistów rzymskich mniej więcej z okresu II-III wieku naszej ery, Jeśli się mylę prozę o poprawę. Z tego co czytałem o tarczach przeworskich to większość z nich miała kształt koła.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!

Edytowane przez ^AdminIsAway dnia 27/05/2009 23:57
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarcza
Corn
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 28/05/2009 00:04
Nie siedzę jeszcze w tym temacie dosyć długo i nie jestem żadnym specjalistą. Studiuję archeologię dopiero na pierwszym roku, ale coś tam mogę powiedzieć. Po pierwsze kształt jest trudny do określenia z prostego względu - drewno się nie zachowuje (jedynie na obszarach podmokłych, a i to nie zawsze w stanie pozwalającym na rekonstrukcję), a żadnych ikonografii, rzeźb itd przecież nie było. Po drugie wiem, że przeworczycy używali tylko i wyłącznie mieczy rzymskich, więc z tarczami mogło być podobnie, zatem to co mówisz o tych tarczach może być całkiem prawdopodobne zwłaszcza, że kultura przeworska datowana jest mniej więcej od II p.n.e. do VI n.e. więc to też by pasowało

Edytowane przez Corn dnia 28/05/2009 00:06
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarcza
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 28/05/2009 00:16
Jeśli mnie pamięć nie myli to rekonstrukcja Sławińskiego została wykonana na podstawie zachowanych szczątków tarczy przeworskiej Wiem, że się powtarzam ale jest tu gdzieś na forum spis znalezisk szczątków tarcz przeworskich Bodajże MonikaB go zamieściła.
Trochę znajdziesz tego na 3 i 4 stronie tego wątku.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!

Edytowane przez ^AdminIsAway dnia 28/05/2009 00:20
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarcza
Corn
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 28/05/2009 01:25
imca napisał/a:Podsumowywując: Tarcze były drewniane z desek, z desek okuwane, wiklinowe. Kształtu kolistego (tacyt opisuje że często malowane w pasy a przez niektóre ludy na czarno - etnografia niepewna) oraz prostokąta z mocno zaokrąglonymi rogami. średnica nie przekraczała 1m


Wg. tego użytkownika, który zdaje się mieć sporą wiedzę na temat k. przeworskiej były i jedne i drugie (chociaż te co mym mamy mimo lekko okrągłych krawędzi mają rogi). Przeglądałem w bibliotece kiedyś książkę o znaleziskach broni na stanowiskach przeworskich i była tam opisana cała typologia umb, w której zawarte były też również umba z tzw. kolcem, bardzo niebezpieczne w walce. Wracając jednak jeszcze do tarczy XV-wiecznej, jaki powinien być jej kształt? W jaki sposób wygiąć sklejkę (chciałbym chociaż trochę ja wygiąć)?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarcza
Monika B
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 28/05/2009 19:00
Corn napisał/a:
Przeglądałem w bibliotece kiedyś książkę o znaleziskach broni na stanowiskach przeworskich i była tam opisana cała typologia umb, w której zawarte były też również umba z tzw. kolcem, bardzo niebezpieczne w walce. Wracając jednak jeszcze do tarczy XV-wiecznej, jaki powinien być jej kształt? W jaki sposób wygiąć sklejkę (chciałbym chociaż trochę ja wygiąć)?

Sprawa tarcz przeworskich i tych milutkich tępych kolcówsmiley była już wałakowana, gdy spieraliśmy z Andrzejem czy tarcze były okuwane metalem. Ja bym w każym razie postawiła nie na koło tylko wydłużony romb (miniaturki tarcz przeworskich). A okuć innych niż umbo i imacz niewiele sie zachowało. Tylko analiza spisu grobów przeworskich pod kątem okuć tarcz pozwala to wychwycić i to nie całkiem do końca bo cięzko miec pewnosc czy dany kwałek metalu był fragmentem okucia brzegu tarczy czy beczki smiley.


Kiepski szermierz naraża się na ciężkie rany. MM

Edytowane przez Monika B dnia 28/05/2009 19:02
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarcza
Corn
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 28/05/2009 19:28
My używamy takich jak na tym zdjęciu, które wcześniej zamieściłem. Bez żadnych okuć tylko z umbem okrągłym. Tarcze są zrobione ze sklejki co swoją drogą jest trochę mroczne zdaje się, ale dzięki temu wytrzymują więcej, chociaż jedna zrobiona z cieńszej sklejki niż inne zaczęła już się rozlatywać po kilku uderzeniach drewnianym młotem bojowym
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarcza
Tatar Savasc
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 08/06/2009 20:08
Ile kosztują sklejka i skóra (na tarczę okrągłą średnica 1m)? Chciałbym znać średnią cenę .


Gokturkleri Ile!

Edytowane przez Tatar Savasc dnia 08/06/2009 20:10
15524281 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarcza
Mamut
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 09/06/2009 09:30
Zmieścisz się w kwocie ok. 150 zł jeśli poszukasz dobrych cen, może to wyjść jeszcze taniej jeśli dopisze Ci szczęście.


Kdož jste boží bojovníci a zákona jeho,
prosteš od boha pomóci a doufejtež v něho.
Že konečně vždycky s ním zvítězíte!
1199819 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarcza
Tatar Savasc
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 09/06/2009 16:47
dzięki


Gokturkleri Ile!
15524281 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarcza
Patrikios
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 16/06/2009 10:08
nie musisz odrazu nabywać skóry. Wystarczy sklejka (gotowa formatka ok 60zł), trochę płótna (koszt ok 20zł) i klej kostny (ok 12zł) oraz kreda. + pasy skóry na trzymania ( koszt ok 17zł). Nie licząc farb- temper jajecznych.


www.lykia.pl

Edytowane przez Patrikios dnia 16/06/2009 10:10
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarcza
Mamut
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 16/06/2009 10:38
Patrikios, a ranty??


Kdož jste boží bojovníci a zákona jeho,
prosteš od boha pomóci a doufejtež v něho.
Že konečně vždycky s ním zvítězíte!
1199819 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarcza
Patrikios
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 16/06/2009 11:06
Jesli najpierw dobrze zaimpregnujesz cała sklejke klejem kostnym, obijesz ok 3 warstwami płótna + plus warstwa z drugiej strony, uwzgledniajac że końce jednej warstwy zawiniesz kilka razy na rancie. Potem jeszcze zaimpregnujesz klejem kosntym, klejem kostnym z dodatkiem kredy, pomalujesz, zabezpieczysz malunek kilka warstwami szelaku, albo nawet samym klejem kosntym (chodź odrazam ze zwzgledu na przebarwienia) to tarcza nie powinna ustępować tarczy obitej skórą na rantach ( do tego będzie mniej ważyła).


www.lykia.pl
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarcza
Mamut
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 16/06/2009 15:01
Jest to metoda zdecydowanie bardziej praco- i czasochłonna ale dobra. Chociaż ja osobiście preferuję skórę.

Pozdrawiam.


Kdož jste boží bojovníci a zákona jeho,
prosteš od boha pomóci a doufejtež v něho.
Že konečně vždycky s ním zvítězíte!
1199819 Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 7 z 11 << < 4 5 6 7 8 9 10 > >>
Skocz do Forum:

37008683 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska