www.GazetaRycerska.pl
 Maj 02 2024 16:19:29
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Uzbrojenie
Strona 10 z 11 << < 7 8 9 10 11 >
Autor RE: Tarcza
Valgard
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 22/11/2009 12:03
Rękawica, karwasz, przyszywka, tarcza, miecz, hełm .. i moża sie dobrze bawic smiley noi jak kto chce, nagolenniki
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarcza
Konrad z Niemczy
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 22/11/2009 15:20
Kwestia historyczności karwaszy i nagolenników w uzbrojeniu wczesnośredniowiecznym się pojawia.


You'll take my life but I'll take yours too!
8472092 www.ja.gram.pl/Mithrandir200 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarcza
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 24/11/2009 06:13
Jak miecz i hełm to i kolczuga... karwasz... hm to chyba inna bajka. Nagolenniki, raczej nagolenice to już dopiero kosmos.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarcza
Valgard
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 24/11/2009 21:49
Rękawice, Karwasze.. hm, masz jakis dowód, fotke nie wiem.. jakieś źródło potwierdzające?
Kolczuga, wiesz, niektórzy sa hardcorami smiley
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarcza
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 25/11/2009 04:41
właśnie pisze że karwasze nie. Rękawice... kwestia co masz na myśli.

Hardcore hardcorem, nie ma kolczugi no to go do pospolitego ruszenia, a nie między druzynę... Najbardziej rozwalają mnie goście w szłomach wielkopolskich i w przeszywce. Totalny absurd i brak zrozumienia. No i z mieczem oczywiście.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarcza
Valgard
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 25/11/2009 20:58
Hm, czyli wg. Ciebie, nie można używac w rekonstruckji Wczesnego Karwaszy..? Oczami Późnego odtwórcy, to może wszystko wygląda inaczej, śmieszniej czy cos, nie każdego stac na kolczuge zaraz.. kompletowanie uzbrojenia też zajmuje czasu i pieniedzy, także wg. Ciebie, Ci którzy mają przeszywe, szłom i miecz nie mogą wychodzic do walki?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarcza
Konrad z Niemczy
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 25/11/2009 21:43
Chyba nie do końca rozumiesz co Death-Wish ma na myśli. Np. szłom wielkopolski to hełm elit, zdobiony złotem itd... Miecz także był drogi bardzo. Więc bez sensu jest branie fragmentów uzbrojenia bogacza, bez brania kolczugi, a dodatkowo poza bitwą chodzić ubranym skromnie. Kwestia spójności sprzętu. To tak, jakbyś teraz np. wyskoczył z czapką i spodniami Lacoste, a resztę ubioru stanowiłyby stare, podarte szmaty. Po drugie, na przykład jeśli ja byłbym średnio zamożnym wojakiem, to zdecydowanie wolałbym wziąć kolczugę, która świetnie chroni przed cięciami, toporek o skuteczności wyższej niż miecz, i hełm stożkowy, który jest także lepiej chroniący głowę od szłomu, ponieważ szłom składa się z kilku znitowanych kawałków, a stożkowy jest skuwany z dwóch, lub cały zrobiony z jednego kęsa blachy.
Jeśli zbierać uzbrojenie po trochu, to z sensem. Jak ktoś zamierza latać na początku w przeszywce tylko, to niech lepiej weźmie do tego hełm żebrowy i czekanik zamiast miecza i szłomu. Będzie bardziej to do siebie pasować.
Co do karwaszy - nie ma żadnego znaleziska karwaszy z wczesnego średniowiecza. A rękawice - palce trzeba mieć, więc chociaż też nie znaleziono rękawic bojowych wczesnych, to ze względów bezpieczeństwa używa się skórzanych.


You'll take my life but I'll take yours too!

Edytowane przez Konrad z Niemczy dnia 25/11/2009 21:44
8472092 www.ja.gram.pl/Mithrandir200 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarcza
Valgard
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 25/11/2009 22:39
Ok, ok wszystko sie rozumie, ja staram sie kompletowac z sensem strój i uzbrojenie. Wiecie, nie każdy przywiązuje do tego wage. No ale racja.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarcza
Monika B
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 26/11/2009 12:37
Valgard napisał/a:
Ok, ok wszystko sie rozumie, ja staram sie kompletowac z sensem strój i uzbrojenie. Wiecie, nie każdy przywiązuje do tego wage. No ale racja.

Dla mnie z sensem znaczy odpowiednio do stopnia ryzyka. Wychodzenie do ostrej nawalanki z byle jakim opancerzeniem o te kontuzje wręcz się prosi (nieważne czy to jest wczesne czy póżne średniowiecze). Jak ktoś zamierza się pykać towarzysko na inscenizacjach, tak jak ludzie w XVII, to sobie może full histoycznie biegać bez karwaszy, solidnych rękawic i otwartym hełmie bez nosala i czepca (a i tak może zerwiać czekanem w szyję od jakiegoś psychola, który potraktuje inscenizacje jak "bitwę" ).
Złapanie poważniejszej kontuzji to kwestia czasu i częstotliwosci narażnia się na nią (tak jak wykazano, że ryzyko wypadku wzrasta proporcjonalnie do ilości czasu spędznego za kierownica).


Kiepski szermierz naraża się na ciężkie rany. MM

Edytowane przez Monika B dnia 26/11/2009 13:06
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarcza
Valgard
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 26/11/2009 12:57
Hm, mądre rzeczy sie dowiaduje, czyli co mam zrobic, żeby zminimalizowac kontuzje? jestem słowianinem, jakieś uzbrojenie pasujące do siebie i przy okazji za***iscie broniące przed urazami"?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarcza
Monika B
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 26/11/2009 13:07
Wliczyć ryzyko w "bycie Słowianinem"?
Np Brak nosala naraża cię na złamany nos, a "wczesne niehistoryczne rękawice" na połamane palce (kciuk, mały palec).


Kiepski szermierz naraża się na ciężkie rany. MM

Edytowane przez Monika B dnia 26/11/2009 13:54
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarcza
Valgard
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 26/11/2009 14:50
Widac ze nnie zrozumiało sie pytania, to ja prosze o kogoś "obytego" co do mojego pytania. Niż krytyczke/a
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarcza
rycek_askan
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 26/11/2009 18:17
Monika B napisał/a:
Wliczyć ryzyko w "bycie Słowianinem"?
Np Brak nosala naraża cię na złamany nos, a "wczesne niehistoryczne rękawice" na połamane palce (kciuk, mały palec).


Dlatego ma się tym większą motywację do trenowania i nabycia umiejętności dzięki którym się nie oberwie.


Pierwsze polskie stowarzyszenie turniejowe "Liga Baronów".

Podążajcie za mną, kiedy atakuję
Zabijcie, jeśli się wycofam
Pomścijcie gdy zginę...
19824088 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarcza
Valgard
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 26/11/2009 19:29
OOOO.. tutaj podzielam pana kolege!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarcza
Monika B
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 26/11/2009 19:34
Valgard napisał/a:
Widac ze nnie zrozumiało sie pytania, to ja prosze o kogoś "obytego" co do mojego pytania. Niż krytyczke/a

Podchodzisz bardzo osobiście do dialogu na forum. Ludzi bardziej "obytych", takich co to już zerwali mieczem w nos w hemie bez nosala i stracili kawałek palca znajdziesz na treningach, a nie na forum smiley. Motywacja i nabyte umiejętności czasem nie wystarczą by nie oberwać.


Kiepski szermierz naraża się na ciężkie rany. MM

Edytowane przez Monika B dnia 26/11/2009 19:35
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarcza
Valgard
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 26/11/2009 19:41
Czasem by nie oberwac, najlepiej unikac "wiekszych" i poważniejszych bitew, i miec dobre zabezpieczenia.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarcza
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 27/11/2009 10:24
Konrad z Niemczy
lepiej bym chyba tego nie ujął.

Valgard

Wiesz tak się składa że bardziej można oberwać w walce jedewn na jeden niż w dużej bitwie. Choć generalnie nie ma reguły. trzeba sobie też powiedzieć jasno, że na naszych ziemiach nie znaleziono hełmu stożkowego bez nosala a przypuszcza się że szłomy wielkopolskie były hełmami paradnymi a nie bojowymi.
Unikanie nic nie da bo unikniesz 10 bitew wyjdziesz do jedenastej i tak dostaniesz...

Jeśli chodzi o stosunki uzbrojenia w armiach polskich wczesnego średniowiecza proponuję zapoznać się z książką:

Michał Bogacki Przemiany wojskowości polskiej od połowy X wieku do 1138 roku. Kształt i organizacja armii.

Autor porusza wiele ciekawych wątków również rolę i uzbrojenie, zarówno drużyny jak i pospolitego ruszenia.

jak widac, puszki tez czytają książki o wczesnym średniowieczu.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarcza
Valgard
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 27/11/2009 13:43
Niektóre puszki, są naprawde mądre ... smiley dziekuje za ksiazke.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarcza
Legolas17
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 26/07/2010 00:20
A co to wogule jest te umbo? smiley
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarcza
ba-rtek2
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 26/07/2010 12:57
umbo jest to wypukły kawałek metalu na środku tarczy najczęściej używany we wczesnym średniowieczu i w tarczach typu migdał i okrągłych.


ba-rtek2





Wojna jest sztuką wprowadzania wroga w błąd
12169200 Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 10 z 11 << < 7 8 9 10 11 >
Skocz do Forum:

37004800 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska