www.GazetaRycerska.pl
 Kwiecień 20 2024 10:04:09
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Uzbrojenie
Autor kucie....
Gryzlej
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 28/12/2011 17:35
czy można palić w palenisku czymś innym niż węgiel drzewny? czymś innym niż jakikolwiek węgiel? może zwykłym drzewem?
10845200 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: kucie....
RuDy_96
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 29/12/2011 11:03
Oczywiście że możesz gorzej co z tego wyjdzie... Drewno baaardzo długi czas rozgrzewania metalu a temperatura tylko przy klamerkach chyba zadowalająca węgiel drzewny- historyczny ale strasznie drogo na dłuższą metę u mnie wyszło z ceną zwykły węgiel znaczy taki do palenia np. w piecu w domu.. Nie wiem nie próbowałem ale podobno coś psuje w strukturze stali ale tu tak jak pisałem nie próbowałem, koks cudo xd szybko i można nawet przegrzać stal także do większych rzeczy (szczególnie miecze tasaki ogólnie broń) idealny spala się w dobrym tempie mało po sobie pozostawia syfu w palenisku wybierz co chcesz. Ja na przykład w "dobrym" ognisku (obmurowana dziura w ziemi z wlotem powietrza i pompka do pontonów git opcja smiley )na początku prób z kuciem paliłem drewnem także da się ale nie polecam pierwszego półtoraka swojego kułem hm ok. roku zniechęca czas oczekiwania... strasznie zniechęca szczególnie z taka stalą jak ja pracowałem (sprężynówka)smiley.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: kucie....
Gryzlej
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 29/12/2011 18:02
a ile tak mniej więcej koks kosztuje?
10845200 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: kucie....
RuDy_96
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 30/12/2011 10:34
To musisz podejść do miejsca gdzie u Ciebie się go sprzedaje i musisz pogadać dobrze żeby Ci na wiaderka sprzedali bo to raczej na większe gabaryty sprzedają najlepiej podejść do panów pracownikówsmiley
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: kucie....
Gryzlej
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 02/01/2012 19:26
a czy w takim piecyku handmade można rozgrzewać? do kucia?
czy będzie dobre? widziałem na różnych filmach tylko do hartowania rozgrzewali w takim czymś http://img440.imageshack.us/img440/5051/p1040356p.jpg
10845200 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: kucie....
Mooss44
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 02/01/2012 20:30
można kuć... po prostu hartowanie wymaga dokładnej temperatury.


Abdank, dziękuje!!!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: kucie....
Gryzlej
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 03/01/2012 13:29
dzieki smiley
10845200 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: kucie....
RuDy_96
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 03/01/2012 19:29
Kolego jeżeli masz taki piec to masz leprze stanowisko niż ja. Kucie też wymaga określonej temp. bo inaczej będzie się stal źle wykuwała. Np przy nisko jakościowej stali będzie się rozwarstwiała i po prostu pęknie. Moos i do kucia i do hartowania wprawne oko wystarczy. Pamiętaj że w dzień kolor jest inny i najlepiej jest patrzyć w pół cieniu bo gdy jest całkiem ciemno nasze oczy też nie dokładnie odbierają kolor stali.
Pozdrawiam
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: kucie....
NumLock
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 03/01/2012 21:53
Hartować w palenisku z pewnością się da, ale nie jest to łatwe. Proponuję poczytać trochę o wykresach austenizacji bo dla każdej stali i dla każdego ośrodka chłodzącego hartowanie przebiega inaczej.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: kucie....
RuDy_96
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 04/01/2012 16:19
Numlocku w praktyce przynajmniej u mnie to wszystko jest na oko i podejrzewam że nikt tych wykresów CAŁKOWICIE (posiłkować się można bo jak byś wiedział przy jakiej temp. co się robi) nie korzysta patrzy się na kolor są tabele w necie gdzie można znaleźć kolory i przybliżona temp.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: kucie....
miszak14
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 08/01/2012 19:14
witam jestem tu nowy. nie umiem znaleźć na forum jak krok po kroku wykuć coś dla początkującego, i jak się przygotować do kucia czyli jaka stal piec no po prostu wszystko od początku prosze o podanie linka z góry dziękuję
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: kucie....
RuDy_96
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 08/01/2012 19:50
google i fora kowalskie a tu link http://www.google.pl/

Edytowane przez RuDy_96 dnia 08/01/2012 19:51
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: kucie....
NumLock
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 08/01/2012 22:00
Rudy: tak, zależy jak hartujesz. Jeżeli w palenisku to kolor stal może "pomylić się" nawet o 50 stopni co jest już różnicą znaczną w stosunku do hartowania np. w piecu elektrycznym, gdzie najczęściej temp. można ustalić.
Wykresy są jednak przydatne choćby po to, żeby wiedzieć ile chłodzić czy np. jak szybko chłodzi dane chłodziwo. Metoda na oko wymaga często kilku prób na co nie każdego stać.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: kucie....
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 11/01/2012 17:49
Wykresy kolorów z internetu są nic nie warte, ze względu na kolorystykę RGB większości internetowej grafiki. Musisz mieć wykres zoptymalizowany w skali Kolorów CMYK, żeby po wydrukowaniu kolory zostały wiernie otworzone. najlepiej do tego nadaje się podręcznik kowalstwa. Swoja droga naucz się kuć u jakiegoś kowala, samemu będziesz dochodził do starych prawd do których ludzie setki lat dochodzili. Zaoszczędzisz czas i pieniądze (choćby koszty materiału i źródła energii).


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: kucie....
RuDy_96
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 12/01/2012 15:46
Ja się uczyłem rozpoznawania temperatury na żywo także nie wiem jak jest z internetowymi poradnikami pierwsze grociki uczył mnie pan kovka może ktoś zna pojawia się na wczesnych imprezach a później to już ustne podania dziadka i metoda prób i błędów
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: kucie....
sebas-1992
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 23/01/2012 02:28
mam jedno pytanie: czy można w piecu normalnym (tzn kozie itp) domowym właśnie rozgrzać stal itp do przekucia? Nie wiem ile tam jest temp na pewno nie więcej niż 80-90 stopni. Może śmieszne pytanie a może nie, pytam na poważnie. Mam dodatkowe paski od bizantów to nierdzewka 4 mm, czy można je przekuć na np nóż? zwykły kozik czy sax ? I nie piszcie że to bezsensu lub nie da się tylko chcę się upewnić bo i tak będę próbował.


Bractwo Rycerzy Ziemi Elbląskiej
6865485 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: kucie....
Shouryuu
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 23/01/2012 14:53
W piecyku nie masz 80-90 stopni , tylko :
- żar o kolorze ledwie widocznej czerwieni          - 500 - 550 °C
- żar ciemnoczerwony                                       - 650 - 750° C
- żar wiśniowoczerwony                                    - 850 - 950 °C
- żar żółtoczerwony                                          -1050 -1150°C
-żar biały                                                         -1250-1350 °C
- żar jaskrawo biały                                           - powyżej 1450 °C

Zatem, teoretycznie da sie bez problemu. Teoretycznie. Z małymi elementami dasz radę, ale większe sobie odpuść.
Nierdzewka jest dość trudna w kuciu. I praktycznie niehartowalna. Czyli nawet jeśli wykujesz nozyk, będzie on stosunkowo miękki.
Jeśli chcesz kuć, lepiej zrób coś takiego : http://www.youtube.com/watch?v=Nv42nXOTOyE

Edytowane przez Shouryuu dnia 23/01/2012 14:53
7833600 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: kucie....
sebas-1992
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 24/01/2012 18:11
Dzięki, wykułem " coś " jak będę mógł to zrobię zdjęcie. Chodzi o to że nie mam żadnego miejsca by zrobić jakiekolwiek palenisko, dlatego spróbowałem w piecu. Swoją drogą ciekawy filmik.


Bractwo Rycerzy Ziemi Elbląskiej
6865485 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: kucie....
Shouryuu
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 24/01/2012 19:56
Jak byś jeszcze Sebas czegos potrzebował, to pisz.
7833600 Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:

36885157 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska