www.GazetaRycerska.pl
 Kwiecień 28 2024 14:39:29
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Uzbrojenie
Autor broł miotająca
marecki
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 22/07/2004 16:24
Witam !

Iinteresują sią łredniowieczną sztuką militarną.
Czy ktoł posiada może plany broni miotających?

Pozdrawiam.

[size=9:bca9d314ab][color=brown:bca9d314ab]G.[/color:bca9d314ab][/size:bca9d314ab]
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor Re:
benek
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 25/07/2004 02:08
Wybacz, że tak długo czekasz - to dopiero faza rozruchu serwisu ;-)

Przygotują coł na poniedziałek. Teraz mam przed sobą "Wyprawy krzyżowe. Armie ludów tureckich" Andrzeja Michałka. Sporo dobrych rysunków i informacji.

Pozdrawiam
http://www.templariusze.org Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor Re:
marecki
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 25/07/2004 12:31

Na tą stronką czekałem długo! smiley
Cieszą sią, że powstała. Mmam nadzieją, że wkrótce stanie sią tak samo popularna jak "Odkrywca" czy "Poszukiwanie Skarbów":wink:

Pozdrawiam

[size=9:c25b648bef][color=brown:c25b648bef]G.[/color:c25b648bef][/size:c25b648bef]
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor jakieł pierwsze efekty
marecki
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 25/07/2004 12:31
Witam,

Mam na razie takie dwie rzeczy. Poza tym w książce Adama Michałka "Wyprawy krzyżowe" - ale nie przesyłam bo prawa autorskie. Bądą szukał przy okazji innych rzeczy alba sam narysują :-). To ostatnie nie jest pewne u mnie niestety... bo czas mnie goni

Poniżej dwie rzeczy:
http://gazetarycerska.pl/galerie/displayimage.php?pos=-106
http://gazetarycerska.pl/galerie/displayimage.php?pid=105&fullsize=1

Pozdrawiam
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor Re:
marecki
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 26/07/2004 17:35
Prymitywna i straszna, ale jakże skuteczna.
Dziąki!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor podział broni miotającej
Gosc
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:3
Dodane dnia 10/11/2004 17:16
Mchiny miotające dzielą sią na dwie grupy: Nerobalistyczne (jak zamieszczona na linkach Arbalista) do nich należy onager (osioł) oraz balista palintonon (o których nic nie jestem w sanie powiedziec), oraz baronalistyczne jak frontibola (trebusz)
Pierwsze wykorzystywały zasadą sprążystości żył zwierzących (neuros) lub ludzkich włosów druga grupa zasadą dzwigni dwuramiennej z przeciwwagą.
Ciekawy, stosunkowo prosty w konstrucji jest Onager. Na ramie umieszczono skrącone liny do której jest przyczepiona pionowo belka. Belką tą gina sią do ziemi i puszcza. Energia skrąconych lin (rzymianie stosowali włosy, damskie, bo oczywiscie dłuższe) plus siła odłrodkowa nadawały pociskom dużą energią kinetyczną. Zaletami tej broni było ponadto duża szybkostrzelnośc oraz duża celnośc, natomiast po "strzale" machina zachowywała sią niestabilnie (rzucała sią na boki jak osioł, stąd nazwa).
Standardowo dwie takie machiny przydzielano na legion. Oczywiście takie machiny stosowano również w łredniowieczu do czasów broni palnej. Jak ktoł jest zainteresowy, to bądą kontynuował.[/code]
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor Re:
marecki
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 10/11/2004 21:09
witam !!
proszą kontynułowaą to bardzo ciekawy temat

pozdrawiam !!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor Re:
Gosc
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:3
Dodane dnia 12/11/2004 13:00
JA TEZ CHETNIE PRZECZYTAMsmiley
Pozdrawiam.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor ciąg dalszy
Gosc
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:3
Dodane dnia 13/11/2004 12:51
[color=darkblue:6ac193a8d6]Machiny opisywanego przeze mnie typu [color=blue]były powszechne w uzyciu przez całe łredniowiecze. Nosiły różne nazwy. Powszecnie nazywane były balistami lub katapultami. O ile sią nie mylą, tego typu machiną był Mangonel. Machina ta była dosyą skuteczna i musiała mioataą dośc ciążkie pociski, gdyż była skuteczna przeciw muro (mogła jes kruszyą).
Machiny miotające mogły miotaą pociski o masie 300 funtów (około 150 kg), wiąc mogły niszczyą nawet grube mury.
Jeszcze wieksze pociski mogły miotaą machiny barobalistyczne. Nazywane były trebuszem bądź frontibolą. Nie jestem w stanie odpowiedzieą, czy są tożsame machiny. W każdym razie najważniejszą różnicą w ich konstrucji było posiadanie stałej lub ruchomej przeciwwagi. Model z ruchomą przeciwwagą można zobaczyą na stronie: http://home6.swipnet.se/~w-64205/artillery.html .
Machiny tego typu powstały w Chinach. Natąpie były stosowane przez Mongołów, Arabów, Franków i dotarły do Europy (za każdym razem za połrednictwem Mongołów: z ziemi świątej czy przez podbitą Ruł). O dziwo należały do dołą celnych. Można było zmieniaą tor lotu pocisku zmieniając hak przy procy (jedo długołą i zakrzywienie oraz długołą procy. [Proca zwiąkszała energią kinetyczną pocisku. Przedłużała ramią siły, a przez to siła odłrodkowa była wiąksza].
Koniecznołą posiadania przeciwwagi powodowała, że machina ta należała do "ciążkich". Słyszałem o przeciwwagagach wynoszący 500 ton i pozwalajacych na wystrzelenie poza mury gośca wraz z koniem (sic!). To nie żart. Istniały instrucje wiązania posłaśca i układania go w machinie miotającej!!!
Jednak machiny barobalistyczne stanowiły uzbrojenie raczej oblegających, niż obleganych [choąby dlatego, że ciążką machiną cieżko ustawią na dachu basty, czy na murach (zwłaszcza, jeżeli parapet bojowy był drewniany) ponadto dochodziła kwesta wytrzymałości stropu]
Tyle jestem na razie powiedzieą. Muszą poszukaą w moich książkach, aby powiedzieą wiącej szczegółów.
Niemal natychmiast mogą napisaą [rozszerzająą temat] na temat prowadzenia oblążeł i machinach oblążniczych, oczywiście, jeśli ogoł to zainteresuje .....[/color:6ac193a8d6]
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor mangonel
Gosc
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:3
Dodane dnia 14/11/2004 19:48
http://www.mechanicals.co.uk/mechanicals/pages/3mangonel.htm
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: broń miotająca
marecki
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 13/08/2005 13:36
chciałbym troszke odświeżyć ten temat smiley
pzdr !!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: broń miotająca
Spartanin
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 07/05/2008 17:29
Broń miotająca .... trebusz.Warto obejrzec rekonstrukcji trebusza w Baux-de Provence,we Francji.
Mam pytanie na temat broni miotajacej , czy skorpion to jest to samo co balisa??
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: broń miotająca
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 07/05/2008 17:46
Jeśli chodzi o ciekawe machiny polecam traktat Talhoffera... jest na co popatrzeć.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: broń miotająca
Spartanin
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 07/05/2008 20:43
Hej Dead-wish szukam tej machiny ale nie moge znalezc .Czy moglbys podac wiecj informacji na temat?? albo jakis link? Pozdro
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:

36968524 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska