www.GazetaRycerska.pl
 Kwiecień 26 2024 17:57:03
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Uzbrojenie
Autor Obicie do tarczy XI w.
Sir Dominicus
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 13/12/2012 19:28
Mam pytanie co do obicia tarczy dla normańca na XI w.Czy można by takową tarczą ciemnym baranim futrem obić? Oczywiście włosiem do środka, no i tylko kanty. Czy byłoby to historyczne?


"Jeśli znasz siebie i swego wroga, przetrwasz pomyślnie sto bitew. Jeśli nie poznasz swego wroga, lecz poznasz siebie, jedną bitwę wygrasz, a drugą przegrasz. Jeśli nie znasz ni siebie, ni wroga, każda potyczka będzie dla Ciebie zagrożeniem."
Sun Tzu
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Obicie do tarczy XI w.
Rey
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 15/12/2012 00:34
Wątpię w to by Normanowie mieli tarczę obitą baranim futrem, nic takiego nie znalazłem... Baranim futrem to prędzej Wikingowie.




Bractwo Rycerskie Herbu Prus/Konfederacja Szlachty Wlkp.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Obicie do tarczy XI w.
Sir Dominicus
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 17/12/2012 15:09
Hmmm... Normanowie z czasów bitwy pod Hastings , żołnierze Wilhelma Zdobywcy to przecież w gruncie rzeczy wikingowie, tylko mieszkający w normandzkich lennach , które frankońscy władcy nadawali w zamian za zaprzestanie najazdów...Uzbrojenie się w gruncie rzeczy niewiele zmieniało, zasadnicza zmiana to zmiana języka ze szwedzkiego na francuski...


"Jeśli znasz siebie i swego wroga, przetrwasz pomyślnie sto bitew. Jeśli nie poznasz swego wroga, lecz poznasz siebie, jedną bitwę wygrasz, a drugą przegrasz. Jeśli nie znasz ni siebie, ni wroga, każda potyczka będzie dla Ciebie zagrożeniem."
Sun Tzu
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Obicie do tarczy XI w.
Rey
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 17/12/2012 18:06
Widziałeś kiedyś Normana z tarczą obitej baranim futrem? bo ja nie...

Kiedyś Normanowie byli Wikingami do czasu właśnie kiedy osiedlili się na północy Francji, a Królowie francuscy nadali im tak jak piszesz lenna.
Zostali nazwani Normanami a wcześniej byli to Wikingowie z "Norwegii"

Uzbrojenie różniło się tym gdyż Normanowie nie używali już tak jak Wikingowie hełmów typu: Giermund tylko już swoich tzw. hełmy
normańskie z nosalem. Miecze też były inne, a tarcze w większości to były już nie okrągłe, ale migdały. Dodatkową formacją była jazda oraz łucznicy.






Bractwo Rycerskie Herbu Prus/Konfederacja Szlachty Wlkp.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Obicie do tarczy XI w.
polish ritter
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 30/01/2013 18:16
Rey ma rację i ja nigdy nie widziałem normańca z tarczą obitą baranim futrem


muszą mi mięso od kości bym przestał walczyć
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Obicie do tarczy XI w.
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 08/02/2013 16:30
Co to jest normaniec?

Hełm okularowy z Giermund jest wydatowany na X wiek, więc prawie 200 lat później ciężko znaleźć coś takiego na polu walki.

Tarcze okrągłe i migdałowe zdaje się występują jednocześnie na tkaninie z Bayeux> Tarcze okrągłe zanikają prawie zupełnie w XIII wieku o ile pamięć mnie nie myli.

Zamiast używać "udziwnionych" nazw typu hełm normański lepiej użyć szłom stożkowy z nosalem lub hełm żebrowy z nosalem. Wtedy dokładnie wiadomo o jaki chodzi.



Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:

36954072 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska