www.GazetaRycerska.pl
 Maj 03 2024 02:14:54
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Uzbrojenie
Strona 2 z 7 < 1 2 3 4 5 > >>
Autor RE: Rycerz z XIII wieku.
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 12/08/2007 22:36
Buzdygan zależy do czego. Na bitwę Ciebie nie wpuszczą, tylko ewentualnie na bohurt. Jeśli lubisz obuchy na bitwę weź topór. Jeżeli umiesz nim walczyć też potrafi zdziałać cuda.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Rycerz z XIII wieku.
Archepunk
Moderator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 22/09/2007 03:35
meeshuhh napisał/a:Jeśli chodzi o buzdygan, to w wieku 13. wyglądał nieco inaczej niż wzór, do którego przywykliśmy, tzn. sześć (lub więcej) połączonych płatów. Składał się z trzona (drewnianego) i szerokiego pierścienia, często pełnego guzków lub z wyciętymi rowkami wzdłóż osi (stąd wyewoluował jego późniejszy wygląd).

To o czym piszesz to nie buzdygan!!! a inny rodzaj broni obuchowej - buława. Wczesne XII-XIIIw. buzdygany miały pióra ale nie 7 ( częściej 7 niż 6 PIÓR, a nie płatów ) a 4-5. Zazwyczaj nie były też silnie profilowane jak formy późniejsze i nie wyposażano ich w dodatkowe kolce na stożku pióra.


My signature is my castle.

Jakub 'Archepunk' Jastrzębski
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Rycerz z XIII wieku.
Marcin Templariusz
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 16/10/2007 22:06
Co do oceny która broń jest lepsza wszystko zależy od tego czy ci się lepiej walczy np. jeśli wymiatasz mieczem to będziesz robił lepszy efekt nim niż buzdyganem . Oczywiście nie przeczę że buzdygan jest niebezpieczna bronią ale większość i tak zależy od umiejętności . Natomiast na sam początek broni obuchowych ci nie polecam , dopiero po pewnym czasie możesz przejść na np. buzdygan ponieważ trzeba tym umieć dobrze walczyć bo w rękach niedoświadczonego może przynieść komuś poważnych uszkodzeń ciała .

Pod hełm oczywiście jeszcze hełm sekretny ale jak na razie widziałem tylko jedną osobę która go miała .

Na nogi nogawice pikowane z stopką na to nogawice kolcze z stopką na to nogawice pikowane krótkie ( za kolano ) i na kolano nakolanniki a na goleń nagolennice . To jest wersja super ultras .

Jeszcze alietes sobie walnij , dają niezłą ochronę obojczyka ( w średniowieczu ich cel był inny ale teraz jak broń jest tempa to można tego używać jako ochrony ).

A rękawice to muszą być połączone z kolczugą tak zwane mitynki . I to samo w aketonie .


www.curievarsovia.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Rycerz z XIII wieku.
Drizzt0856
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 17/10/2007 15:54
Jak na początek do treningu to polecam półtoraka, ponieważ przyzwyczajasz się do wagi i uczysz się nim wymachiwać. Potem już można wziąć co się komu podoba...


Hyrrr na nich!!!
Bij zabij!!!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Rycerz z XIII wieku.
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 17/10/2007 19:50
Drizzt0856
Wydaje mi się, że się mylisz. Na początek trzeba ćwiczyć drewnianymi mieczami, zarówno jedynkami jak i półtorakami. Oczywiście bezpieczeństwo przede wszystkim Każda broń ma swoje plusy i minusy, każdą się walczy inaczej. Dopiero potem można łapać za obuchy.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Rycerz z XIII wieku.
Marcin Templariusz
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 17/10/2007 20:42
Dokładnie popieram Death-wisha najpierw kije dopiero jak już będzie się umieć podstawy to przejść ma metal . Ja nigdy nie walczyłem półtorakiem ale od samego początku wiedziałem że tarcza i coś fajnego do drugiej ręki . Co nie znaczy że każdy od razu będzie wiedział co go ciągnie .


www.curievarsovia.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Rycerz z XIII wieku.
Drizzt0856
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 18/10/2007 19:53
W sumie macie racje. Ja też zaczynałem okładając braci kijami ale ja mówię jeśli ktoś chce na poważnie zacząć trening, już po zabawie z kijami... Półtorak jest dla tych niezdecydowanych, którzy jeszcze nie za bardzo wiedzą jak się walczy. Tym zdecydowanym nic nie stoi na przeszkodzie złapanie za coś zabawniejszego...


Hyrrr na nich!!!
Bij zabij!!!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Rycerz z XIII wieku.
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 19/10/2007 23:48
Drizzt0856
Półtorak właśnie jest kwintesencją walki mieczem średniowiecznym... i to dla jak najbardziej zdecydowanych. Poza tym operowanie którąkolwiek bronią średniowieczną nie jest łatwe i wymaga treningu.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Rycerz z XIII wieku.
Gwgan Douglas
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 20/10/2007 00:38
Ja w pierwszym bractwie zaczynałem drewnem (bokkenem) a w drugim tak jak i Drizzt pecevkami i półtorakiem i ta druga metoda jest moim zdaniem znacznie skuteczniejsza no ale to tylko moja opinia...


Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Rycerz z XIII wieku.
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 14/11/2007 22:13
To zależy jeszcze czy chcesz walczyć na turniejach czy nie. Generalnie główną konkurencją turniejową jest walka mieczem i tarczą, rzadziej spotkasz półtoraki. Ale np turnieje OBR wprowadzają zupełnie nowy system gdzie musisz wykazać się uniwersalnością, to znaczy w jednej walce walczysz jedną rundę jedynką i tarczą, drugą półtorakiem, trzecią toporem.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Rycerz z XIII wieku.
Marcin Templariusz
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 15/11/2007 15:21
Fajny ten system ale miałem szczęście że mnie wysiekli wcześniej ( znaczy musiałem zrezygnować po pierwszej walce ) bo jak bym doszedł do eliminacji to bym zrobił sobie i komuś krzywdę.


www.curievarsovia.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Rycerz z XIII wieku.
MajkeL
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 31/01/2008 12:07
Kurcze ale by to bolało jak by ktos ci to w bił w klate :/ buzdygan oczywiście... mam pytanie co to jest kafar??

Edytowane przez MajkeL dnia 31/01/2008 12:08
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Rycerz z XIII wieku.
Roderyk
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 04/12/2008 22:04
Witam wszystkich!
Mam jedno pytanko. Czy średniozamożny rycerz żyjący około 1250 roku, mógł nosić uzbrojenie z 1220 roku i wcześniej. Chodzi mi o Europę Zachodnią, ale i Polskę. Proszę o odpowiedź.


Trzy krzyże!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Rycerz z XIII wieku.
Jonasz
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 04/12/2008 22:55
A na XIII w. to trzonek stalowy czy drewniany?? bo w sumie jak drewno to połamany poleci w publikę podczas turnieju smiley
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Rycerz z XIII wieku.
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 04/12/2008 23:17
Roderyk
Rycerz był albo zamożny albo bardzo zamożny... Jeśli chodzi o Polskę była około 50 lat za Europą zachodnią. Jeśli chcesz mieć hełm garnczkowy to bardzo zamożny. Po prostu napisz konkretnie o co Ci chodzi. Reszta to gdybanie.

Jonasz
Drewniany, stalowy to druga połowa XV wieku...



Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Rycerz z XIII wieku.
Roderyk
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 05/12/2008 16:30
Chodzi mi o francuskiego rycerza z lat 50 lub 40 XIII wieku. Czy mógł on nosić hełmy otwarte z lat 20 XIII wieku, takie jak są przedstawione na ikonie z angielskiego psałterza. Zamieszczam link.
http://cache.eb.com/eb/image?id=83822&rendTypeId=4


Trzy krzyże!

Edytowane przez ^AdminIsAway dnia 06/12/2008 01:12
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Rycerz z XIII wieku.
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 06/12/2008 01:18
Scena przedstawia zabójstwo biskupa Becketa, który został uznany przez Kościół za świętego.

W tym datowaniu zgoda, dla baaaaaaaaardzo bogatego rycerza, właściwie księcia lub króla, jak na tym rysunku.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Rycerz z XIII wieku.
Roderyk
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 07/12/2008 21:29
Jak myślicie czy można byłoby się pokusić i uzbroić śląskiego rycerza z ostatniej ćwiartki XIII wieku, w hełm ze sceny przedstawiającej zabójstwo Tomasza Becketa. Chodzi mi o hełm tego pierwszego rycerza, zadającego cios mieczem.


Trzy krzyże!

Edytowane przez Roderyk dnia 16/12/2008 19:27
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Rycerz z XIII wieku.
Roderyk
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 16/12/2008 19:28
Proszę o odpowiedź gdyż bardzo mi na tym zależy.


Trzy krzyże!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Rycerz z XIII wieku.
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 16/12/2008 21:44
Tylko po co hełmy garnczkowy otwarty spowoduje to że nie dopuszczą ciebie do bitwy/ buhutu / bojówki. ta obwódka naokoło kolczugi to raczej skóra niż stalowa ramka.

Poza tym ten hełm jest protoplastą hełmu garnczkowego i jak na koniec XIII wieku to nie za bardzo się nadaje.

Poszukaj lepiej czegoś w stylu Codexu Manesse lub Biblii Maciejowskiego.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!

Edytowane przez ^AdminIsAway dnia 16/12/2008 21:48
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 2 z 7 < 1 2 3 4 5 > >>
Skocz do Forum:

37008119 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska