www.GazetaRycerska.pl
 Maj 06 2024 07:49:27
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Uzbrojenie
Autor Tarczy rozmiar?
yasha
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 14/08/2007 16:06
Czy wielkosc tarczy jest jakos normowana?mam na mysli migdal(pozny)
niechcial bym aby go nie dopuszczono do walki.Najwieksze jakie widzialem na stronie lira to 120cm wysokosci ale sa dla mnie jeszcze odrobine zamale.
Mozna to jakos obliczyc ?Jesli na rycinie oparta o ziemie zachodzi rycerzowi za pas jeszcze kawalek,to musial bym zrobic taka na130cm by sie odwzorowac.Dzieki za wszelkie sugestiesmiley


FRATRES MILITES CHRISTI DE DOBRIN
KOMANDORIA KRAKOWSKA/Poczet Pana Piotra Grzymały

Edytowane przez yasha dnia 14/08/2007 16:09
http://www.braciadobrzynscy.fora.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarczy rozmiar?
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 14/08/2007 16:29
Nie ma czegoś takiego jak późny migdał (zresztą zależy co przez to rozumiesz). W zasadzie migdały występują do końca XII wieku, później się pojawiają tarcze trójkątne...
Co rozumiesz że 130 to za mało? Ja mam 190 cm wzrostu i 130 to zdecydowanie za dużo, taka tarcza jest ciężka i źle się nią operuje.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarczy rozmiar?
yasha
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 14/08/2007 17:16
Mam namysli tarcze ktora wyglada jak migdal tylko ze ma zciete boki na gornej czesci nie zaokraglone ,niema umba.Wzasadzie jest trójkatna ale slyszalem ze mowiono na to nadal migdał ztad POZNY MIGDAL (pierwsza polowa XIII wiek)Ja mam jeszcze 10 cm wiecej od ciebie,zrobilem tarcze trojkontna mala,jest bardzo mobilna ale nie jestem wstanie zaslonic uda na czassmiley.Poradzono mi zrobic taka tarcze tylko na moj rozmiar(i tu niezabardzo zrozumialem"moj rozmiar"stad moje pytanie.Wiem ze bedzie malo mobilna ,ale zasloni newralgiczne miejscasmiley


FRATRES MILITES CHRISTI DE DOBRIN
KOMANDORIA KRAKOWSKA/Poczet Pana Piotra Grzymały
http://www.braciadobrzynscy.fora.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarczy rozmiar?
Boldgrim
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 16/08/2007 16:17
Cóż co za problem zrobić po prostu większą tarcze? wydaje mi sie, że w tamtych czasach nie robiono sztucznych norm, tylko każdy miał tarcze mniej więcej na siebie. Jeśli jesteś duży to zrób duuży migdał, oczywiście w granicach rozsądku smiley
Pozdrawiam


"A niewprawną puścisz dłonią, w pysk odbije stali siła, tak się naucz robić bronią, by naturą swą służyła..." - J.K.
9512163 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarczy rozmiar?
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 23/08/2007 08:46
Tak naprawdę to jest wczesna tarcza trójkątna, ale co do rozmiarów w tym okresie nie będę się wypowiadał, bo odtwarzam późne średniowiecze. Np normą ustaloną na moje czasy jest regulamin grunwaldzki, poszukaj po forach odnoszących się do zakonów rycerskich lub na freha.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarczy rozmiar?
King Dominik
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 08/09/2007 08:41
tarcza powinna byc dosc gruba by tak szybko sie nie zniszczyla i nie rozwalila na czesci powinna byc tez duza pzynajmiej polowa dlugosci ciala czlowieka ktory ja nosill zeby mogla ochraniac glowe i tulów bo pozniejsze miecze dwureczne zadawaly tak potezne uderzenia ze sama zbroja zbyt dobrze nie chronila przed atakiem!!!!!!!!!!!!smiley
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarczy rozmiar?
Andrzej
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 08/09/2007 11:07
Akurat w czasach kiedy weszły w użycie miecze dwuręczne tarcze "osobiste" są w zaniku (wyjątkiem są pawęże piechoty).

Edytowane przez Andrzej dnia 08/09/2007 11:08
3968267 http://www.***.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarczy rozmiar?
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 20/09/2007 17:59
King Dominik
Czy przypadkiem nie zwróciłeś uwagi na to, że im lepsza zbroja tym mniejsza tarcza? Andrzej wspomniał o pawężach ale to jest generalizując broń piechoty (pawęże konne miały duzo mniejsze rozmiary), która nigdy nie była tak dobrze pokryta blachami jak jazda. Poza tym pawęż ma niewiele wspólnego z mieczem, raczej powiedziałbym że jest odpowiedź na rozwój broni drzewcowej.
Jeżeli chodzi o miecze dwuręczne... czy próbowałeś kiedyś czymś takim uderzać? Bo z tego co piszesz to raczej nie.
Patrząc z innej strony. Im tarcza większa i grubsza tym cięższa, im cięższa tym trudniej sie nią operuję. Im trudniej się nią operuje tym trudniej się zasłonić, jak sie nie można nią zasłonić to po co tarcza? Żeby sobie życie utrudnić? Chyba że patrzysz na realia współczesnego RR, ale to inna bajka.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!

Edytowane przez ^AdminIsAway dnia 20/09/2007 18:02
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tarczy rozmiar?
Archepunk
Moderator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 22/09/2007 03:18
Zasadniczo tarcza powinna być proporcjonalna do Twojej budowy. Co do samej wczesnej tarczy trójkątnej, postawiona na ziemi powinna Ci sięgać gdzieś do pasa. A jeśli chodzi o nogi... cóż refleks i dobre nogawice.


My signature is my castle.

Jakub 'Archepunk' Jastrzębski
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:

37021689 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska