www.GazetaRycerska.pl
 Kwiecień 28 2024 00:57:27
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Uzbrojenie
Strona 1 z 2 1 2 >
Autor Płaty a brygantyna.
Abyrell
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 14/01/2008 22:49
Kto wie czym dokładnie różnią się płaty od brygantyny? Z literatury naukowej wiem, że jedni używają pierwszej nazwy, a inni drugiej. Nie mniej jednak spotkałem się też ze stwierdzeniem, że płaty są często mylone z brygantyną. Na czym zatem polega ta drobna różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami pancerza krytego?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płaty a brygantyna.
Boldgrim
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 14/01/2008 23:26
na pierwszy rzut oka różnica jest taka, że płaty skłądają sie z raczej dość dużych "płatów" blach, oraz ich konstrukcja nie należy do skomplikowanych. Natomiast na brygantyne wchodzi znacznie większa ilość blaszek. Praca włożona w wykonanie brygantyny była na pewno duużo większa niż przy wykonywaniu płatów. Chociaż może ktoś będzie znał inne konkretniejsze różnice.
Pozdrawiam


"A niewprawną puścisz dłonią, w pysk odbije stali siła, tak się naucz robić bronią, by naturą swą służyła..." - J.K.
9512163 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płaty a brygantyna.
Mariusz90
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 15/01/2008 00:15
Przede wszystkim płaty od brygantyny różnią się formą tak jak Boldgrim wspomniał brygantyna składała się z wielu mniejszych blaszek ,można chyba wysunąć tezę ,że brygantyny rozwinęły się z płatów tak jak kirys kryty , tylko ,iż brygantyna jest oparta na masie płytek ,przy czym każda z nich na siebie nachodzi i tworzy formę wizualnie z zewnątrz podobną do kirysu ,a nie jak płaty z wyraźnie zaznaczonymi miejscami płyt, i zakrywała też dokładniej swojego posiadacza.smiley


Mazowiecka, Krakowska i Św.Jerzego poczynajcie w imię Bożę!!!!!!!!!!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płaty a brygantyna.
Abyrell
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 15/01/2008 16:54
Dzięki za Wam za odpowiedzi. Upewniły mnie, że moje przypuszczenia były słuszne. Zawsze lepiej potwierdzić informacje, których nie jest się pewnym. smiley

Ale mam jeszcze jedno pytanie. Skoro w brygantynie folgi są bardzo dobrze ze sobą połączone i tworzą bardziej sztywną osłonę, to czy można nazwać je pancerzem, czy zaliczymy je już do zbroi właściwej? Wiem też, że brygantyny skórzane były często utwardzane w kleju kostnym lub wosku co czyniło je jeszcze sztywniejszymi. Jak wiadomo definicja pancerza zawiera warunek elastyczności, który płaty raczej spełniają ze względu na dość luźne połączenia płytek. A jak zatem jest z brygantyną - czy jest jeszcze pancerzem, czy już zbroją?

Edytowane przez Abyrell dnia 15/01/2008 16:55
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płaty a brygantyna.
Mariusz90
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 17/01/2008 13:23
Fakt faktem ,że w definicje się nie bawię smiley wole średniowieczną formę oceny pancerza smiley ,ale brygantyna wbrew pozorom nie jest aż tak sztywna to jeszcze nie kirys , może skłonów to w brygantynie ćwiczyć się zbytnio nie da ale na pewno cios który w nią zadamy będę zamortyzowany i pancerz wygnie się po czy powróci do swej formy pomimo ilości płytek z tego co wiem wciąż nie są ze sobą całkowicie połączone a to wyklucza sztywność napierśnika.Z góry uprzedzam, że nie używam ani nie miałem możliwości przetestowania brygantyny więc, dobrze by było gdyby ktoś bardziej kompetentny najlepiej z doświadczeniem w formie materialnej się jeszcze wypowiedział w tej sprawiesmiley.


Mazowiecka, Krakowska i Św.Jerzego poczynajcie w imię Bożę!!!!!!!!!!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płaty a brygantyna.
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 17/01/2008 17:42
Mariusz90
Właściwie brygantyna to już nie kirys... Brygantyny to generalnie późniejszy wynalazek niż kirysy. No może z wyjątkiem tworu brygantyno-podobnego znalezionego w Visby.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płaty a brygantyna.
Boldgrim
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 19/01/2008 21:49
wg. Leksykonu uzbrojenia ochronnego Włodzimierza Kwaśniewicza Brygantyna to
"Rodzaj zbroi płytkowej spokrewnionej z bechterem, używany w europie od XIII do XVI w.; rodzaj kirysu ułożonego z metalowych płytek nakładających sie na siebie od dołu do góry, przynitowanych od wewnątrz do podkładu z płótna, przykrytych skórą lubi szlachetną tkaniną[...]." z tego opisu wynika, że brygantyny zaczęto używać już w XIII w. kiedy raczej o kirysach mało kto myślał smiley co do różnic w samym wyglądzie z płatami to na pewno brygantyna bardziej przylegała do ciała ponieważ składała sie z naprawde dużej ilości płytek co umożliwiało dość dokładne wymodelowanie w kształty ciała. płytki miały rozmiary 10 x 25 cm we wcześniejszych brygantynach natomiast późniejsze ok 2,5cm x 5cm.
Pozdrawiam


"A niewprawną puścisz dłonią, w pysk odbije stali siła, tak się naucz robić bronią, by naturą swą służyła..." - J.K.
9512163 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płaty a brygantyna.
Andrzej
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 20/01/2008 00:16
Z tym XIII to nie tak, po prostu płaty są nazywane często brygantyną, stąd takie wczesne datowanie. Ale brygantyna, taka w pełnym tego słowa znaczeniu (małe płytki, dopasowana do ciała) to dopiero XV wiek.
A co do bechtera to też lekka przesada, to też późniejszy typ osłony i zdecydowanie inny (choć na upartego pewne pokrewieństwo jest).
pzdr
3968267 http://www.***.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płaty a brygantyna.
Mariusz90
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 20/01/2008 11:24
Fakt , najpierw należy chyba rozgraniczyć o czym dokładnie myślimy , chodziło mi o rozwój brygantyny z płatów i później porównywanie ich do współczesnych pancerzy ,kirysów i kirysów krytych.Nie wiem jak bardzo się mylę ale wydaje mi się ,że te rodzaje ochrony wywodzą się od płatów.A co do
"o jeszcze nie kirys " to chodziło mi o twardość nie o przedział czasowy.smiley Byłbym wdzięczny gdyby ktoś zweryfikował rozwój kirysów itd. albo podał źródło skąd mógłbym wziąć schemat rozwoju.
Pozdr.


Mazowiecka, Krakowska i Św.Jerzego poczynajcie w imię Bożę!!!!!!!!!!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płaty a brygantyna.
Mariusz1994
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 04/04/2008 13:40
Mam zamiar zrobić płaty, ale nie wiem na co naszyć. Chciałem naszyć na skórę (najbardziej historycznie ), ale skóra jest za droga. Widziałem na allegro skórę, która się nazywa dwoina. Poczytałem w necie co to jest i same fachowe definicje. Może wy mi powiecie co to jest dwoina i czy się nadaje do płatów ?
Z góry dziękuję
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płaty a brygantyna.
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 04/04/2008 15:48
Hmm.. Płaty przyszywane? Płaty są przynitowane, z tego co wiem, i to nie koniecznie do skóry, juta, kilka warstw lnu (2-4) powinno wystarczyć.


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płaty a brygantyna.
Mariusz1994
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 04/04/2008 16:28
Sorry, źle się wyraziłem. Przynitować. Ja słyszałem, że to się przynitowuje do skóry. Kilka warstw lnu chyba nie wystarczy. Skóra też chroni przed ciosami, a len można rozciąć.

Edytowane przez Mariusz1994 dnia 04/04/2008 16:29
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płaty a brygantyna.
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 04/04/2008 20:13
Ale zauważ, że nie walczy się ostrą bronią, to raz, a dwa, jeśli len jest tak łatwo rozciąć, to wszyscy by mieli porozcinane przeszywki.


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płaty a brygantyna.
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 05/04/2008 03:05
Mariusz1994
Mimo wszystko len. Można podłożyc pod nity podkładki ze skóry. Np ja mam tak zrobione:

[img]http://www.loricamos.pl/platy5_1.JPG[/img]

Zdjęcie z pracowni Szymona Skurkiego - Loricamosa http://www.loricamos.pl/


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!

Edytowane przez ^AdminIsAway dnia 11/04/2008 23:09
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płaty a brygantyna.
Mariusz1994
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 05/04/2008 12:18
A jeśli przynituje do skóry, to nie będzie mrok ?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płaty a brygantyna.
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 05/04/2008 15:48
Nie, nie będzie, tak samo przeszywki były również skórzane, dziś się tego nie praktykuje, wiadomo, koszty.


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płaty a brygantyna.
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 05/04/2008 18:39
Skuciok
jesteś pewien?

Boldgrim
Nie podawaj leksykonu Kwaśniewicza za źródło. Jeszcze jeden znawca sztuki który bierze się za bronioznawstwo. Poczytaj recenzję P.A.Nowakowskiego na temat tej książki.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!

Edytowane przez ^AdminIsAway dnia 05/04/2008 18:58
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płaty a brygantyna.
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 05/04/2008 20:42
Hmm... Co do płatów ze skóry to na 33,3% ( qmpel z bractwa ma płaty ze skóry) tak, a co do przeszywek ze skóry to na 80%( wyczytałem to na wikipedii).


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płaty a brygantyna.
Mariusz1994
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 05/04/2008 21:02
Wikipedia to nie jest 100% źródło. A z ilu warstw lnu robi się płaty ?
Czy kilka warstw lnu trzeba zszywać ? Czy może skleić klejem kostnym ?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płaty a brygantyna.
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 05/04/2008 21:29
Mariusz1994:
Dla tego pisze że w 80%...


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).

Edytowane przez ^AdminIsAway dnia 05/04/2008 23:36
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 1 z 2 1 2 >
Skocz do Forum:

36963799 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska