www.GazetaRycerska.pl
 Maj 20 2024 03:57:18
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 4
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Uzbrojenie
Autor Zbroja łuskowa
Aniol
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 06/02/2008 20:35
Ale żem sie rozpędził.....
Z tego co udało mi się wyczytać z tego forum wychodzi, iż łuska to totalne gówno. Skoro można jednym cięciem ją zniszczyć. Według mnie to co można tu przeczytać jest przesadzone.
Mógłby mi to ktoś sprecyzować.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Zbroja łuskowa
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 06/02/2008 20:49
Wiec tak, o tym ze luskowa zbroje mozna jednym cieciem zniszczyc przeczytales na moim temcie o lamelce, luskowa zbroja daje SWIETNA obrone przed ranami cietymi, ale MOZE zostac zniszczona jednym cieciem, poniewaz luski sa prztwierdzone do skorzanego podkladu 2 nitami w gornej ich czesci, jezeli zbroja jest pozadnie wykonana to wytrzmie.

PS: Dziekuje za zainteresowanie moim tematem smiley Pozdro smiley


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Zbroja łuskowa
Aniol
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 06/02/2008 21:13
Też przypuszczałem że to "jedne cięcie" jest troche wyolbrzymione.
Kto w końcu inwestował by w zbroje którą można by tak łatwo zniszczyć.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Zbroja łuskowa
Mahatma
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 06/02/2008 21:37
Łuska powinna zachodzić na łuskę poniżej, i przykrywać jej nity.
Ale odpowiednie cięcie może wywołać efekt taki, jak skrobanie ryby.
Czyli odpadanie łusek.
Nie bez powodu w końcu zastąpiono ją kolczugą.


Najsłodsza ze wszystkich tajemnic:
Być geniuszem i tylko samemu o tym wiedzieć.
11047755 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Zbroja łuskowa
Wojo
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 06/02/2008 22:18
Witam co do zbroji łuskowej moze i jest jak jest (mało wytrzymała) ale wygląd ma niepowtarzalny dla szpanu na turniejach w sam raz smiley
4893071 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Zbroja łuskowa
Aniol
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 07/02/2008 07:22
Właściwe cięcie może też zerwać kolczugesmiley
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Zbroja łuskowa
Hertenclif
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 07/02/2008 14:09
Ale chyba w walce nikt nie będzie ciął od dołu...? :> Wydaje mi się że jest to prawie tak niebezpieczne jak sztych... (nie osłoniona szyja, pachy...).
567603110 hertenclif 4982889 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Zbroja łuskowa
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 07/02/2008 14:35
Kolczuga jest w kadym badz razie mocniejsza niz zbroja luskowa, a zrboja luskowa w kazdym badz razie nadaje sie na ,,szpanowanie", bo zeczywiscie fajnie wyglada smiley, co do rozrywania kolczugi, mysle ze takie ,,wlasciwe" ciecie jest chyba arcy trudne i arcy mocne, aczkolwiek slyszalem o jakims specjalnym rodzaju sztyletu, noza, krutkiego miecza ktory sluzyl do rozrywania kolczugi, niestety zapomnialem nazwy i moze sie okazac ze ta bron to mrok. I jeszcze jedno co do wyrywania lusek, ciecie nie musi byc akurat z dolu smileysmileysmiley, jak ktos dobrze walczy i jak uderzy po luku pod odpowiednim kontem to luski raczej tez odpadna, do zachaczy ostrzem o nity.


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).

Edytowane przez Skuciok dnia 07/02/2008 14:37
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Zbroja łuskowa
Mahatma
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 07/02/2008 17:40
Teraz w walce raczej nikt, ale kiedyś - full freestyle, że tak powiem.
Toteż kiedyś nie opłacało się nosić łuskowej, bo też cięższa jest niż kolcza, o ile wiem.
Kolczugę, z tego co słyszałem, odpowiednim cięciem zwykłego miecza też można przeciąć. Choć tu mogę się mylić, nigdy nie miałem okazji sprawdzać tego w praktyce.
A specjalne sztylety do rozrywania kolczug to inna, raczej okołoindyjska, bajka.



Najsłodsza ze wszystkich tajemnic:
Być geniuszem i tylko samemu o tym wiedzieć.
11047755 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Zbroja łuskowa
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 07/02/2008 18:59
Wydaje mi sie ze taki sztylet mial plomienista glownie (patrz w wikipedi pod haslem flamberg), czy jesli walczyl bym np. poltorakiem, a za pasem mial takowy sztylet, jezeli by uznano go ze nie wadzi historycznosci, i jesli bym komus rozciol kolczuge, to czy by mieli prawo sie do mnie przyczepic?


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Zbroja łuskowa
Mahatma
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 07/02/2008 19:17
Tak, bo najprawdopodobniej przeciąłbyś mu przy okazji trochę jelit.
Takimi sztyletami kolczugę się rozrywało, wbijając je w nią.
Inaczej niespecjalnie miało by to sens; Przejechanie sztylecikiem po kolczudze mało co by jej zrobiło.


Najsłodsza ze wszystkich tajemnic:
Być geniuszem i tylko samemu o tym wiedzieć.
11047755 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Zbroja łuskowa
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 08/02/2008 17:22
skuciok
gdy będziesz walczył, lepiej żebyś sztyletu nie miał przy sobie, a zwłaszcza próbował użyc, jest to bardzo niemile widziane...
w średniowieczu sztyletu używano na nie osłonięte części ciał, np powalonemu przeciwnikowi unoszono czepiec kolczy i podrzynano gardło ( źródło Talhoffer 1467)


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!

Edytowane przez ^AdminIsAway dnia 09/02/2008 09:34
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Zbroja łuskowa
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 08/02/2008 21:51
Zbroja łuskowa r11; rodzaj pancerza wykonanego z dużej liczby łusek naszytych lub w inny sposób przytwierdzonych do podłoża skórzanego lub wykonanego z innego mocnego materiału. Ten rodzaj uzbrojenia obronnego pojawił się przed nową erą w stepach. Na kolumnie cesarza Trajana przedstawiono jazdę Roksolanów w zbrojach łuskowych. W jednostkach posiłkowych armii rzymskiej pancerz ten stosowano dosyć często. Przejęty przez Germanów nie zaniknął i rozpowszechnił się w Europie około XI wieku, jest bardziej elastyczny niż pancerz lamelkowy, a zapewnia lepszą ochronę niż kolczuga.

Można sie spierać co do niektórych faktów.


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:

37118789 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska