www.GazetaRycerska.pl
 Maj 10 2024 00:19:32
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Uzbrojenie
Strona 1 z 2 1 2 >
Autor Kucie
Mariusz1994
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 25/02/2008 19:51
Mam pytanie : z czego i jak się robi miecz ? mam na myśli to czy miecz się robi z np. z blachy czy z grubego druta. Pytam się, poniewaz miałem już styczność ze stalą, ogniem i młotkiemsmileysmileysmiley, ale chcę się wziąśc za miecze.

Pozdro
PS. Nie piszcie coś w stylu : Wykuwanie polega na kuciu stali młotkiem do kucia... ( mam na myśli wypowiedź Czarnego rycerza smiley)Pozdro dla niego
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kucie
Daregord
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 25/02/2008 19:57
Co co co miecz z blachy, grubego druta miecza tak łatwo nie wykujesz, jeśli uważasz że jednak łatwo ci to pójdzie zacznij od sztyletu, a z czego to z prętu najlepiej, można z też z płaskownika.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kucie
^Czarny Rycerz
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 25/02/2008 20:39
taa, a najlepsze miecze są z wyszlifowanego płaskownika . Powiedzmy sobie szczerze: po twoim poście widać że nie masz o tym pojęcia. Pokuj sobie groty, poczytaj, potem weź się za nóż, poczytaj, potem za jakiś sztylet, poczytaj i dopiero jak to wszystko opanujesz możesz brać się za "miecz"

Edit: Mariusz, mój poprzedni post poprostu źle zrozumiałes smiley Pytanie na czym polega nitowanie to po prostu przesada.. Zresztą tematów o kuciu było już kilkanaście..


Fortuna sprzyja odważnym...

Edytowane przez ^Czarny Rycerz dnia 25/02/2008 20:42
1228709 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kucie
Mariusz1994
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 25/02/2008 20:50
Ok, spox. Ja się nie obraziłem tylko rozśmieszył mnie twój post. A tak poza tym :
Chcę najpierw zrobic nóż lub coś w tym rodzaju.
Ps . Co to jest płaskownik ?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kucie
Sir Paladyn ws
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 25/02/2008 20:58
1.Czarny Rycerz dobrze ci radzi.Ja zacząłem robić najpierw drewnianie miecze taraz robię coś w rodzaju włoczni(z pomocą dziadzia)
2.Co to jest płaskownik ?

PS.Mam 13 latsmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmiley


Deus lo vult-Taka jest wola Bożą
Papież Urban II o pierwszej krucjacie

Czy naprawdzę tak istotne są słowa? One są wszak tylko narzędziem do wyrażania myśli
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kucie
^Czarny Rycerz
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 25/02/2008 21:32
Bardzo cieszę się ze masz 13 lat.. i to że robisz włócznie. ale po co te twoje posty? Płaskownik to hmm.. Taki pręt o przekroju prostokąta ;p Nie znam własciwej definicji..


Fortuna sprzyja odważnym...
1228709 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kucie
brogomir123
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 28/02/2008 14:59
ja mam 11 lat i widziałem jak sie robi miecze, chciałem go zrobić z płaskownika ale może jest troche za gruby... smiley
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kucie
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 28/02/2008 15:04
Na początek chyba najlepiej robić noże i inne małe przedmioty, ja swój nóż zrobiłem z resora i myśle, że jest nożem w pełni tego słowa znaczeniu.


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kucie
Godric
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 28/02/2008 15:14
Tu masz, jak zrobić miecz z płaskownika:
http://www.smrw.lodz.pl/~bozar/scrapheap/projekty/miecz.htm


[img]http://img140.imageshack.us/img140/6065/pab2123ci8rp1.jpg[/img]
6155036 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kucie
Daregord
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 28/02/2008 20:35
Eee bardzo nie historyczny opis wykonania, niech ktoś wyjaśni jak sie zakłada tą ,,ochronkę" na ręke (wzięła mnie skleroza i nie pamiętam jak sie to zwie) ale metodą kucia bo mi nic a nic nie wyszło, ochronka sie ruszała.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kucie
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 28/02/2008 20:43
Ta ochronka, to pewnie jelec... Wiec w ww jelcu jest dziurka, pasująca do pręta który jest poniżej ostrza, wkłada się jelec w ten pręt, zakłada rękojeśc, montuje głowice i gra, tak się robi historycznie. W moim mieczu teningowym, jelec to dwie płytki blaszane, przytwierdzone śrubami do sztyla od kilofa.


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kucie
Daregord
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 28/02/2008 20:53
Nie całkiem o to mi chodziło, wspomnę że ja próbuje zrobić jelec do sztyletu bo na miecz to o wiele za wcześnie i nie udaje mi się go na sztywno przytwierdzić, tak aby żadna siła go nie ruszała. Zawsze w końcu zaczyna się chybotać na boki :/
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kucie
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 28/02/2008 20:56
Godric napisał/a:
Tu masz, jak zrobić miecz z płaskownika:
http://www.smrw.lodz.pl/~bozar/scrapheap/projekty/miecz.htm


Wolne żarty... nie wiem czy na LARpie by te miecze przeszły, a ktoś wrzuca to badziewie na forum historyczne...


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kucie
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 28/02/2008 21:07
Na treningowy taki mieczyk sie nadaje, sam mam podobnym, ze sztyla od kilofa.


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kucie
Mahatma
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 28/02/2008 21:09
Nabij jelec na pręt na gorąco. Kiedy ostygnie, otwór w jelcu zmniejszy się i zakleszczy na pręcie.


Najsłodsza ze wszystkich tajemnic:
Być geniuszem i tylko samemu o tym wiedzieć.
11047755 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kucie
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 01/03/2008 16:25
Skuciok napisał/a:
Na treningowy taki mieczyk sie nadaje, sam mam podobnym, ze sztyla od kilofa.


Co innego drewniana pałka treningowa, a co innego kawał stali , którym sobie można zrobic, krzywdę... jeżeli przeciwnik nie ma na głowie czegoś stalowego i jakiejs osłony korpusu, stali się nie tykam.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!

Edytowane przez ^AdminIsAway dnia 01/03/2008 16:55
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kucie
Bartosz
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 02/03/2008 12:40
sa dwa sposoby zeby jelec nie latała na mieczu. Jeden to własnie nabijanie na gorąco co ja polecam, a drugi zaobserwowalem u jakiegos rzemieslnika innego, poprostu podlozenie miedzy jelec a brzeszczot namoczonej skury. Po wyschnieciu nie ruszalo sie faktycznie, ale nie wiem co o tym mysleć,

Sam kuje tzw. miecze treningowe z plaskownika badz resora, jest to tanie i mniej pracochlonne on pretu. Wszystko zalezy od zahartowania miecza. Ale przy plaskowniku polecam ze 2 razy zaklepac ostrze, aby bylo mniej podatne na szczerbienie. Chyba ze resor, nadajemy ksztal i niwelujemy jakos te dziurke na srodku, po czym odpuszczamy hart bo ostatecznie jest nieco za duzy. Pozniej dopasowujemy jelec, jak kto woli. I wykanczamy
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kucie
Mamut
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 03/03/2008 10:14
Wiadomo, że tego typu wynalazki nadają się raczej wyłącznie do treningów... Chociaż znajomy kowal elegancko przekuwa resory z trabanta składając je po kilka razy. Nie poznasz że to resor. A wiadomo- stal zawsze jest stalą.

Zwykle problem polega na wyglądzie i historyczności takiego miecza. Z płaskownikiem to raczej na Grunwa nie wejdziesz...
1199819 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kucie
strzelec95
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 09/10/2008 19:40
No właśnie. Trzeba jeszcze wiedzieć jaka stal. Z jakiej badziewianej z domieszkami słabych metali może się połamać i nawet na treningu nabić kuku.
strzelec1900@tlen.pl 10672956 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kucie
Newbie
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 13/10/2008 18:45
miecz z blachy widać ze miałeś styczność ze stalą młotkiem i ogniem


To nie Ziemia jest własnością człowieka, ale człowiek własnością Ziemi.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 1 z 2 1 2 >
Skocz do Forum:

37047012 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska