www.GazetaRycerska.pl
 Maj 12 2024 08:34:16
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Uzbrojenie
Autor Kowadełko
Mariusz1994
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 13/03/2008 16:37
Niedawno zaciekawiłem się kowalstwem i stwierdziłem, że to jest interesujące. I mam pytanie : jak zrobić wyżłobienie do produkcji umba ( chyba to się nazywa miska ) i jak zrobić taką kulkę jaką mają kowale do robienia zaokrąglonych blach ( z czego zrobić ). Bo ja taką kulkę zrobiłem z topoli, ale szybko się odkształciła.
I jeszcze jedno : Jak zrobić lub gdzie i za ile kupić młotki kowalskie ( takie okrągłe ) ?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kowadełko
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 13/03/2008 17:07
Z tego co wiem, umba nie kształtuje się na misce, tylko w pieńku robi się dziurę, nad dziurę kładzie się blachę i uderza młotkiem.


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kowadełko
Mariusz1994
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 13/03/2008 17:19
No tak, ale tą dziurę trzeba czymś "ukształtować". I się pytam czym ?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kowadełko
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 13/03/2008 18:15
Hmm.... Kiedyś kiedy nie miałem wiertarki a potrzebowałem zrobić dziurę w nawijarce do kółek kolczych, wziołem rozgrzany do żółtości pręt i po prostu przepaliłem deseczkę w nawijarce. Poszukaj jakiś misek(w sensie sprzętu kuchennego), garnków, rondli i tp. włóż to do paleniska (sprzęt kuchenny) rozgrzej, potem naciśnij tym na pieniek ( połóż na rozgrzanym garnku, np pręt lub coś takiego i naciśnij). Musisz to powtórzyć kilka razy.

PS :Masz jakieś pytania odnośnie tego sposobu to pytaj.
PS2: Ten sposób niekoniecznie musi być tym czego szukasz. Osobiście uważam, że znajdą się inni z lepszymi pomysłami, to jest moja propozycja, więc sie nie czepiajcie, że głupoty innym do głów bije.
Pozdro.


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kowadełko
Mariusz1994
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 13/03/2008 18:53
Dobrze myślisz, ale tak łatwo nie będzie. Po pierwsze : Taki rondel będzie się nagrzewał w nieskończoność zanim się odpowiednio rozgrzeje.
Po drugie : Takim sposobem nie wyżłobimy dziury, bo to jest za duża przestrzeń. Myślałem o jakimś drucie.
A co do kulki to mam pewien pomysł, ale bardzo pracochłonny.
1. Wezmę świecę w kształcie kulki ( są takie Bożonarodzeniowe z Caritasu )
2. Oblepię je gliną i wypalę.
3. Do formy z gliny wleję ołów.
4 Rozbiję formę i będe miał kulkę.

Ps. Czy ołów nie będzie się odkształcał po uderzeniach młotkiem ?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kowadełko
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 13/03/2008 19:04
Będzie i to bardzo... Masz w rodzinie jakiegoś wędkarza? Jak tak, to weź sobie od niego jakiś ołowiany ciężarek i sprawdź, ołów da się pogryź, to od uderzenia młotkiem od razu się odkształci.


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kowadełko
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 14/03/2008 16:44
Jest sklep z artykułami dla kowali. Poszukaj w necie.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kowadełko
martinbyq
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 15/03/2008 07:50
Zawsze ołów możesz zastąpić cyna(taka blacharską).a z tego co wiem to kowale zaokraglaja blachy na tak zwanym kole kowalskim(po upzednim wyklepaniu).A co do sposobow podanych wyzej...to musiabys zaczynac od strasznei grubej okragłej blaszki,nagrzewajac ja a nastepnie wyklepując środek,oczywiscie na jakiejs formie.....Duzo pracysmiley.Wedłó mnie najlepiej poprostu odlac..metode znasz wosk,glina itd...jesli masz dojscie do pieca to nie bedzie problemu z temperatura,wtedy to mozesz sobie nawet z brazu cos takiego zrobic
Pozdro i miłej pracy


Cave Adsum
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kowadełko
grifter
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 25/08/2008 23:45
do umba mógłbyś wycementować formę. jak dodasz odpowiedni środek do wzmacniania spoiny to nie popęka. Jeśli chcesz się bawić w pieniek to wypal go zwyczajnie palnikiem.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kowadełko
Bartosz
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 26/08/2008 13:35
ludziska ludziska. miske mozna zrobic na 2 sposoby minowicie:
1- na metalowej koli przyspawanej do zacnego preta i moze byc to wkopane gdzies badz dospawana podstawka
2- w dziorze w pienku ktory robi sie tak iz bierzesz dluto i jedziesz w pienku pozniej porownojesz z kola metalowa owe wyzłobienie. jesli jest juz bardzo dopasowane nagrzewasz kule w palenisku, badz moim wypadku piecu kuzniczym wkladasz w wyzlobienie i wyzywasz sie na niej mloteczkiem zeby z wyzlobienia zrobic idealne kolo.

polecam sposob 1 - poniewaz kula po wyzyciu sie lekko zmienia ksztalt ze strony na ktorej byla traktowana mlotkiem. a dziura w drewnie niszczy sie praktycznie po kilku zrobionych na niej miskach. wtedy trzeba kombinowac 2 kule.
a sposob 1 dalje mozliwosc zakupienia tylko 2 kol na wymiary misek i eksplorowania ich przez dluzszy czas.

Jesli mozna podrzucic pomysl z kolami bo tez sie troche nad tym glowilem to one w dzisiejszych czasach nie sa niczym innym jak kule uzywanie w sporcie "pchniecie kólą". zycze powodzenia z produkcja.

jesli jeszcze jakies pytania postaram sie odpowiedziec


Kto pokonał wroga jest silny, lecz ten kto pokonał samego siebie jest niezwyciężony.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kowadełko
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 26/08/2008 17:19
Wylewamy na pień wiadro wody i walimy po nim młotkiem z okrągłą końcówką.


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:

37058997 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska