www.GazetaRycerska.pl
 Maj 10 2024 00:38:52
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Uzbrojenie
Autor kute groty
Rotgier Crusader
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 28/03/2008 22:12
Wie ktoś może jak wykuć jakiś dobry grot do strzały?
10574188 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: kute groty
wqrwielek
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 29/03/2008 12:37
Nie znam sie na wykonywaniu strzal (przynajmniej grotow) ale wydaje mi sie ze groty sie odlewa (ale nie da se za to nic odciac smiley)


Łuk ma odrzut matołku jeden!!!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: kute groty
Mamut
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 29/03/2008 13:05
To dobrze, że nic za to sobie nie dasz odciąć bo mógłbyć stracić którąś część ciała (nie wnikam)...
Groty się kuje. Zwykle bierze się prent stalowy, obkuwa na cztery strony (standardowo-czterościennie). Nastepnie odcina na kowadle ten kawałek z przyszłym grotem i rozpłaszcza ten koniec który będzie tulejką. Tulejkę można zwinąć na formie, lub (dla bardziej zaawansowanych) bez formy.

Pozdrawiam.
1199819 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: kute groty
^Czarny Rycerz
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 29/03/2008 16:19
I proszę, jeśli się nie znacie to nie piszcie smiley

Mamut, racja, ale robienie tulejek bez formy nie jest znowu takie trudne


Fortuna sprzyja odważnym...
1228709 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: kute groty
Rotgier Crusader
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 29/03/2008 17:22
Ale mi chodzi o to żeby szybko i łatwo wykuć jakiś fajny grot do strzały.
10574188 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: kute groty
Mariusz1994
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 29/03/2008 17:41
Ale nie da sie szybko i łatwo. Szybko i łatwo to możesz strzałę obić blachą. Wycinasz trójkącik z blachy i klepiesz młotkiem, tak żeby owinęła promień. Ale to metoda dla za przeproszeniem : matołów.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: kute groty
Rotgier Crusader
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 29/03/2008 18:35
no właśnie kiedyś tak robiłem i taki "grot" zgiął sie przy pierwszym uderzeniu w drewnianą tarcze
10574188 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: kute groty
Mamut
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 29/03/2008 18:58
Czrany Rycerzu, większość kowali dogrzewa tulejki do gotowych ostrzy... Jeśli chcesz zwijać tulejkę z rozklepanej stali, na gorąco to bardzo ważne jest wyczucie i precyzja udeżeń... A szybko i łatwo to można kupić groty toczone. Co do kucia, nie jest to wcale aż takie trudne ale trzeba być cierpliwym i mieć pewne wyczucie...

Pozdrawiam.
1199819 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: kute groty
Mariusz1994
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 29/03/2008 19:02
Zastanawia mnie jedna rzecz : Czym się różnią groty kute od grotów toczonych. Spotkałem się już z nazwą grot toczony, ale nie zastanawiałem się czy się różni od grota kutego.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: kute groty
Mamut
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 29/03/2008 19:15
Różnica jest widoczna na pierwszy rzut oka. Groty toczone wyglądają na ewidentnie sportowe i mają z historią niewiele wspólnego. Jeśli wejdziesz teraz na allegro to wszystkie groty opisane jako bodkin będą toczone na tokarce...

Pozdrawiam.
1199819 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: kute groty
Mariusz1994
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 29/03/2008 20:08
Czyli tylko strona wizualna ? Bo to, że jest inna to ja wiedziałem bez nazwy, ale myślałem, że toczone groty są inaczej robione.

Edytowane przez ^AdminIsAway dnia 29/03/2008 21:02
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: kute groty
ani7kero
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 29/03/2008 20:17
Z praktyki, jest jeszcze jedna różnica pomiędzy grotami kutymi a toczonymi, mianowicie te pierwsze nie bardzo mile widziane są na turniejach łuczniczych. Powód, (cytuję): "za bardzo niszczą słomianki". Spotkałam się nawet z wymogami dot. pewnego turnieju, gdzie organizatorzy jasno precuzują, iż strzały mają mieć groty toczone.

No i ze względu na ciężar, strzały z grotami kutymi inaczej lecą.

aa. jeszcze jedna różnica.. cena

Pozdrawiam


Jako niewiasta czasem też muszę włożyć spodnie

Niewiedzę można zrozumieć, głupotę - nigdy..
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: kute groty
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 29/03/2008 20:18
Jest różnica w robieniu grotów toczonych i kutych. Grot kuty, jak sama nazwa wskazuje, jest kuty, a grot toczony, jest toczony na tokarce, czyli pręt metalu kręci się szybko w okół własnej osi, a tokarz nacina go tak, by wyszedł grot.


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: kute groty
Mamut
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 29/03/2008 20:46
ani7kero, nie zawsze jest ten problem... Prawdę powiedziawszy większość łuczników (w tym moja lepsza połowa) używa grotów toczonych... A głupoty o niszczeniu słomianki nadają się do włożenia między bajki...

Pozdrawiam.
1199819 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: kute groty
ani7kero
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 29/03/2008 21:01
Też używam toczonych, strzały z nimi wydają się wytrzymalsze - porównuje tu bisoki kute i toczone - Kute "żyją" średnio ok. 2- 12 miesięcy, a toczone, no cóż.. mam nawet takie 8 letnie..
Wydaje mi się, że jest to spowodowane różnicą w naprężęniach drewna i metalu, bądź pewnej kruchości drewna spowonowanej nakładaniem na gorąco grotu.. to moje domysły, lepsza jestem z materiałoznastwa związanego z budownictwem np.tam i zapór wodnych
co do niszczenia słomianki - zgodzę się z Tobą - słomianka (używana) niszczy się niezależnie od rodzaju grotów.

Pozdrawiam smiley



Jako niewiasta czasem też muszę włożyć spodnie

Niewiedzę można zrozumieć, głupotę - nigdy..
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: kute groty
Mamut
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 29/03/2008 21:19
Doskonale wiesz co się dzieje ze strzałą wystrzeloną z łuku. Wiesz jak ona się wygina i jakie w niej zachodzą naprężenia. To właśnie jest powodem uszkodzeń. Jeśli na końcu jest lekki grot, obciążenia działające na strzałę są mniejsze... I tak dalej.
Najlepsze strzały będą z drewna liściastego- rozpierzchłonaczyniowego.

Pozdrawiam.
1199819 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: kute groty
ani7kero
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 30/03/2008 00:36
Pomijam pisownię.. ale, jeśli mogę spytać, który wiek odtwarzasz i w którym to wieku stosowano gwoździe zamiast grotów?
Domyślam się, że "cina" to trzcina.. no coś w Biskupinie obiło mi się o uszy o wykorzystaniu trzciny w czasach Celtów i Rzymian, jednak mówił mi to pogodny młodzieniec, który 5 minut później usiłował mi wmówić, że kusze były powszechnie stosowane na ziemiach polskich już w XIV i XVw... Miałam ochotę iść do organizatorów i spytać się skąd biorą takie wiadomości
i przez jaki pancerz ma się przebić taka strzała?? bo chyba tylko do polowania na kaczki się nadaje..


Jako niewiasta czasem też muszę włożyć spodnie

Niewiedzę można zrozumieć, głupotę - nigdy..
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: kute groty
Rotgier Crusader
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 30/03/2008 09:25
strzały z trzciny, grot z gwoździa nie wiem do jakiego łuku to się nadaje, ale takie strzały na pewno nie są wytrzymałe
10574188 Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:

37047023 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska