www.GazetaRycerska.pl
 Maj 12 2024 01:04:00
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Uzbrojenie
Strona 1 z 2 1 2 >
Autor Kopia
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 12/04/2008 19:55
Witam i pozdrawiam rekonstruktorską brać ( ostatnio przez używanie słowa rycerz było trochę kłótni na forum).
Po "Nocy Andersena"( ogólno europejska impreza, mieliśmy z tej okazji, pokaz) w mojej łepetynie wykluła się myśl o wykonaniu kopi (oczywiście nie przeznaczonej do turniejów konnych, lecz dla zwiększenia atrakcyjności pokazów). Więc z moje informacje na ten temat są następujące (kopia ma być jak najbardziej historyczna!): wykonana ze świerku (jest prosty i fajnie się zwęża), była malowana, tylko czym?, występowała w 2 wersjach, turniejowej (nie groźnej) i bojowej ( z grotem), mam zamiar wykonać oboje.
Więc moje pytania są następujące:
1. Jakie to ma mieć wymiary?
2. Czym to ma być pomalowane?
3. Jak wyglądał grot?
4. Czy najbardziej historyczny będzie świerk?


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kopia
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 19/04/2008 13:09
Na prawdę nic o tym nie wiecie? Wymiary już sobie znalazłem (2-3m), proszę was tylko o podanie mi z czego zrobić historyczną farbę (ale też taką żeby chwyciła drewno) i czy świerk będzie najhistoryczniejszy?


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kopia
Daregord
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 20/04/2008 08:44
Myślę że świerk może być. W ,,krzyżakach" była scenka gdy zbych atakował jakiegoś Niemca. To jakiś Polak przełamał mu kopie aby go zatrzymać. Nie wiem czy to nie były tylko domysły Sienkiewicza. Ale myślę, że można wywnioskować z tego coś o materialne na kopie w sensie z twardych i ciężkich drzew nie robiono, przynajmniej w całości.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kopia
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 20/04/2008 09:15
Skuciok
szczerze? naprawdę niewiele wiadomo na temat średniowiecznych kopii, znany jest bodajże tylko jeden grot który można podejrzewać że był elementem kopii.

Daregord
"Krzyżacy" nie źródło, a Sienkiewicz ani historyk ani bronioznawca.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kopia
Aniol
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 20/04/2008 09:19
Pomęczyłem trochę Google i znalazłem taką oto stronę http://www.rycerze.org/rola_uzbrojenia/ryc5.htm
przede wszystkim o grotach kopii.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kopia
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 20/04/2008 16:09
To kopię z grotem sobie podaruje... Widać że ten grot to trochę skomplikowany jest, więc raczej nie leży w moich możliwościach... Prosiłbym jeszcze o podanie informacji o jakiejś farbie, która była by i historyczna, ale i "łapiąca" drewno.


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kopia
RewirB
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 22/04/2008 22:04
farba farba smiley
hmm a może jakiś "olej" taki jakim konserwowało się resztę uzbrojenia ?
łuk, kolczugę, miecz, żeby nie rdzewiało{niszczyło się} nacierało się sadłem->tłuszczem->olejem , czym podeszło smiley


vim vi repellere licet - siłę wolno odeprzeć siłą
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kopia
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 23/04/2008 10:39
Hmm... Zapomniałem o konserwacji! Dzięki ci RewirB! Ale taka farba, o jaką mi chodzi, musi istnieć, bo w średniowieczu malowano na drewnie... Jeśli ktoś na coś wpadnie to był bym wdzięczny.


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kopia
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 23/04/2008 14:35
Więc po długotrwałym tarmoszeniu 4m świerkowej kłody z lasu, wreszcie dotarłem. Kłoda leży w piwnicy i czeka na korowanie i tu jest moje pytanie, mianowicie: czy mogę ją sezonować w piwnicy? Jest tam raczej zimno i troszku wilgotno, a na strych ją nieść będzie problem. I czy ktoś wreszcie przypomniał sobie odpowiednią farbę?


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kopia
^Czarny Rycerz
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 23/04/2008 16:53
Najpierw lepiej wstępnie posuszyć w piwnicy, a potem wynieść do cieplejszego miejsca.. Chociaż i tak nie liczyłbym na to że zostanie idealnie prosta smiley


Fortuna sprzyja odważnym...
1228709 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kopia
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 23/04/2008 17:15
I tak teraz nie jest idealnie prosta. Czy przy długości 3,5m, wygnie się bardzo?


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kopia
MajkeL
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 30/04/2008 18:54
Chodzi ci o to, aby była prosta nie? może to nie to samo ale moze zostaw ją wilgotną i ją wyprofiluj xD tak jak treningową tarcze ^^ przystaw ją cegłami i będzie prosta ja tak robiłem i o 60 % lepiej było. A ja profilowałem sosne, a świerk juz w ogóle powinien supcio wyjsc smiley po za tym tez mam kopie.. heblem zerwałem squrke i fairant xD a tak na marginesie to jak masz piec to obok pieca tą kopie połóż jak będziesz chciał zeby była sucha.. Pozdro dla Grupy Archeologicznej z Brus !!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kopia
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 30/04/2008 22:03
A czym ją pomalowałeś? Wiesz, moja kopia ma 3,5 m, więc w kotłowni to się raczej nie zmieści. A jak będzie wyglądało suszenie, jeśli ten świerk po prostu ułożę na jakiś cegłach, przykryje folią i wystawie na zewnątrz?


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kopia
MajkeL
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 01/05/2008 11:43
Hmm... na strych powiedziałes, że za bardzo tez nie :/ to moze skruc ją do 2,5 metra... a jak by sie dało to na strych jak bęzdzie upał wtedy "minuta pińc" i sucha. Ja swojej nie malowałem, tylko wyheblowałem i posmarowałem olejem zeby nie była taka "NIEHISTORYCZNA" xD wiesz zalezy jaki masz wzrost... tak ją zetnij byle zeby była większa od Ciebie.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kopia
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 01/05/2008 16:37
E tam, przecież na żadnym turnieju nie będę się nią bił smiley, ona jest do pokazów, kiedy jest pogadanka o broni, to dobrze jest pokazać jak najwięcej.


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kopia
MajkeL
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 01/05/2008 21:29
Chyba, że chcesz szarżowac na swoich kumpli smiley
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kopia
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 08/05/2008 10:38
Pojawił się pewien problemator: świerkowy drąg leży w piwnicy już 16 dni, dawno do niego nie zaglądałem, ale dziś zobaczyłem, że pojawiło się na nim dość sporo czarno-szarych kropek. Pomyślałem: "No to za***iście... Całą kopie c*** zabierze, zagrzybiło mi drąg". Zabrałem taką szorstką szmatę i starłem te kropki. Co myślicie? Ten drąg już jest do spalenia? Czy jeszcze coś z niego będzie?


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kopia
^Czarny Rycerz
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 08/05/2008 11:30
Spokojnie, myślę że jeszcze nic nie jest zniszczone smiley. Ale raczej nie trzymaj tego w wilgotnym miejscu.


Fortuna sprzyja odważnym...
1228709 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kopia
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 08/05/2008 12:09
No to tylko na polu, bo na strych tego nie dam rady wytarmosić.... Jak przykryje to folią i postawię na pustakach to nie będzie to znowu gnić i grzybieć?


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kopia
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 08/05/2008 13:08
między pustaki i drąg podłóż coś drewnianego


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 1 z 2 1 2 >
Skocz do Forum:

37057259 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska