www.GazetaRycerska.pl
 Kwiecień 28 2024 13:08:34
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Uzbrojenie
Strona 1 z 2 1 2 >
Autor Uzbrojenie ochronne we wschodniej Europie
Bulgar
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 13/04/2008 09:26
Ten temat nie był bodajże jeszcze poruszany a moim skromnym zdaniem jest bardzo ciekawy jako że wojskowość na tych terenach była poddawana różnym wpływom-konkretnie jestem zainteresowany przedziałem 13/15 wiek,teren Wielka Litwa,Ruś północna(Novogorod)-jaki pancerz byłby odpowiedni dla chcącego odtwarzać zbrojnego z tych terenów-może ktoś podzieli się uwagami w tym temacie. smiley


Gdy piach juz poczuł smoczy kil, Wilków wściekłość wzieła górę, Normanów setki dały życie, a Thorleif-łeb i skórę.

Voda je pro sedlaku a pivo je pro bojovniku!!!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Uzbrojenie ochronne we wschodniej Europie
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 13/04/2008 09:32
Na Litwie i Rusi, bardzo długo w użyciu były lamelki ( na Grunwaldzie można zobaczyć), elementy kolcze też jeszcze długo (np. mizurki), polecam stronę armourarchive.org opisana produkcja wraz z datowaniem.


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Uzbrojenie ochronne we wschodniej Europie
Bulgar
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 13/04/2008 09:56
Jest jeszcze problem(przynajmniej tak mi przyszło do głowy) jak połączyć historyczność opancerzenia typu wschodnia Europa a regulaminowymi wymogami bezpieczeństwa np na Grunwie lub buhurcie-odnoszę wrażenie że zbrojnym opancerzonym na "modłę" zachodnioeuropejską jest z tym problemem znacznie łatwiej...
z tymi lamelkami w 15w byłbym lekko ostrożny-spotkałem się z kilkoma różnymi opiniami na ten temat


Gdy piach juz poczuł smoczy kil, Wilków wściekłość wzieła górę, Normanów setki dały życie, a Thorleif-łeb i skórę.

Voda je pro sedlaku a pivo je pro bojovniku!!!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Uzbrojenie ochronne we wschodniej Europie
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 13/04/2008 10:38
Na wschodzie europy na pewno były, a poza tym, nie raz nie dwa widziałem ludzi na Grunwaldzie z lamelkami, albo z lamelkowymi elementami pancerza.


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Uzbrojenie ochronne we wschodniej Europie
Bulgar
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 13/04/2008 11:55
Były na bank wcześniej ale czy w 15 wieku były powszechnie używane? no nie wiem...-szybciej tak jak piszesz lamelkowe elementy-mam trochę materiałow na ten temat(wschodnie pancerze):zdjęcia eksponatów z muzeów rosyjskich,i publikacje(ja je nazywam ruskim ospreyem) ale są to wizje artystów.Faktem jest że jeśli chodzi o "fanty" z wykopalisk itd to jest na Rusi tego mnogość...co nie zmienia faktu że dalej nie wiem do końca jak się wyposażyć-na razie mam hełm tzw "twarzowy". smiley


Gdy piach juz poczuł smoczy kil, Wilków wściekłość wzieła górę, Normanów setki dały życie, a Thorleif-łeb i skórę.

Voda je pro sedlaku a pivo je pro bojovniku!!!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Uzbrojenie ochronne we wschodniej Europie
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 13/04/2008 12:29
Właśnie chodzi o to, że w XV wieku nie był powszechnie używane, bo były tylko na wschodzie, na zachodzie to już wszystko płytowe, czasem się jakaś kolczuga trafi i tyle.


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Uzbrojenie ochronne we wschodniej Europie
Bulgar
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 13/04/2008 12:50
Kolego Skuciok chyba nie do końca mnie zrozumiałeś-to że nie były używane w tym czasie na zachodzie to ja to wiem i to jest wszem wiadome...mnie chodziło o to czy były powszechnie używane w 15w ale w wojskach litewskich i ruskich(a znam różne opinie o tym).A z tym że na zachodzie to już wszystko płytowe w tym czasie to pozwolę się nie zgodzić(chyba że mówimy o najbogatszej kaście ówczesnych wojowników)-a kolcza jeszcze dosyć często...plus inne elementy do niej.


Gdy piach juz poczuł smoczy kil, Wilków wściekłość wzieła górę, Normanów setki dały życie, a Thorleif-łeb i skórę.

Voda je pro sedlaku a pivo je pro bojovniku!!!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Uzbrojenie ochronne we wschodniej Europie
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 14/04/2008 08:48
Bulgar
Zdaje się że w okresie Grunwaldzkim na Litwie jeszcze panowały niepodzielnie lamelki. Pancerze płytowe były importowane głównie z Polski, ą że Polska w tym czasie sama się szykowała do wojny, więc i eksport nie mógł byc zbyt duży. Wydaje mi się że że nadworna chorągiew Wielkiego Księcia Litewskiego była wyposażona w te pancerze i byc może częśc najbogatszych bojarów. Reszta to lamelki i płaty.
Tak troszkę odbijając z tematu to niekoniecznie z tym zbożem było tak jak piszą polscy kronikarze... przemyt broni z Polski na Żmudź był faktem.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Uzbrojenie ochronne we wschodniej Europie
Andrzej
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 14/04/2008 16:37
O ile pamiętam Nadolski pisał o tym "zbożu". Stwierdził też, że wojna z Zakonem to wynik celowych działań Polski a nie Krzyżaków (innymi słowy, podpuściliśmy ich).
Mnie osobiście podoba się takie podejście do sprawy. Zawsze to pewna odmiana móc myśleć, ze też narozrabialiśmy (z jakiegoś powodu w naszym kraju czci się tylko nasze porażki i nieszczęścia).

Bulgar, rozpiętość XIII-XV to trochę sporo na porady w co masz się uzbroić. Na początku XV w na terenie Litwy z pewnością można było się pokazać w kirysie krytym.
pzdr
P.S. Skuciok, tzw. inscenizacja bitwy pod Grunwadem nie jest raczej wykładnią historyczności. ja widziałem na niej gościa w garnku z klapką (pomijam już fakt przestarzałości garnka to jednak klapka była już pewną przesadą).

Edytowane przez Andrzej dnia 14/04/2008 16:49
3968267 http://www.***.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Uzbrojenie ochronne we wschodniej Europie
Bulgar
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 14/04/2008 17:32
Co do "kwestii zbożowej" i pewnych ruchów prowokacyjnych ze strony Polski to zgadzam się z 2 ostatnimi postami:w książce amerykańskiego autora na temat Zakonu Krzyżackiego są wysnute te same wnioski(tym bardziej że to właśnie wojska Unii wtargnęły na tereny zakonne)-wygląda na to że decyzja o wojnie zapadła wiele wcześniej a Polska tylko sprytnie różnymi zabiegami odwlekała całą sprawę(żeby mieć czas na przygotowania militarne i żeby nie było na "nas"-chodzi mi o zabiegi dyplomatyczne w Watykanie)ogólnie pięknie wykonana "lisio" sprawa.
Co do pancerzasmileyk lamelka(myślę że długa) lub kirys kryty-ale co dalej? Co z ręcami(he he) i nogami? A hełm? Co prawda mam hełm ale zawsze chętnie wysłucham kolejnych rad i pomysłów.Spotkałem się też z opiniami że najwyższa "półka" Litwinów uzbrajała się według wzorców zachodnich(np to co pisze Death-wish) a Rusini(którzy wchodzili w skład Wielkiej Litwy) raczej czerpali ze wzorców sąsiedniej Wielkiej Moskwy no i z pewnych rozwiązań wojsk stepowych że się tak wyrażę.
Andrzeju masz rację że jest to kawał czasu ale jak przeglądam materiały zza Buga na ten temat to czasami odnoszę wrażenie że tam jakby czas stanął w miejscu-dużo elementów uzbrojenia wygląda bardzo podobnie różnią się lekko kształtem i zdobiennictwem-być może jest to specyfika tamtejszych pól walki,kwestii technologicznych i tradycji.


Gdy piach juz poczuł smoczy kil, Wilków wściekłość wzieła górę, Normanów setki dały życie, a Thorleif-łeb i skórę.

Voda je pro sedlaku a pivo je pro bojovniku!!!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Uzbrojenie ochronne we wschodniej Europie
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 14/04/2008 18:00
Jeśli chodzi o hełmy:

[img]http://republika.pl/igorzeler/bractwo/15.jpg[/img]

To nie do końca tak. W 1409 roku Krzyżacy wtargnęli do Polski i zagarnęli Ziemię Dobrzyńską, w tym w ich ręce dostała się Bydgoszcz. Nie da się natomiast zaprzeczyc że to misternie utkana intryga spowodowała że to Krzyżacy rozpoczęli wojnę. Dzięki temu na Soborze w Konstancji polityka krzyżacka miała bardzo trudny orzech do zgryzienia, poza tym Kzyżacy w ten sposób bardzo utrudnili ruchy Janowi Luksemburskiemu, ich głównemu sojusznikowi.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Uzbrojenie ochronne we wschodniej Europie
Andrzej
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 14/04/2008 18:02
Pewne rzeczy pewnie przetrwały trochę jednak ogół uzbrojenia, zwłaszcza tego cięższego z wyższej półki na pewno szedł z duchem czasu (stąd moja uwaga co do datowania, musisz się jednak określić). Oddziały wschodnie pod Grunwaldem to nie byli tylko lekkozbrojni łucznicy jak u Sienkiewicza ale też ciężkozbrojne chorągwie.
Jeśli chodzi o XV to ręce i nogi klasycznie blacha (użytkowane od jakiegoś czasu, więc już niema mowy o zacofaniu ze względu bycie zadupiem europy). Co do hełmu trudno mi powiedzieć, kapalin czy łebka nie były by niczym nadzwyczajnym, penie też przyłbica (ale niestety nie wiem nic o wpływach regionalnych na kształt itp).
To co pisze to logika i pobieżna wiedza, najlepiej jak by się znalazł ktoś zdecydowanie bardziej biegły we wschodnich klimatach.
pzdr
3968267 http://www.***.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Uzbrojenie ochronne we wschodniej Europie
Spartanin
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 06/05/2008 19:58
W armii piastowskiej uzywano kolczy(koczuga).Była to droga ochorna oraz bardzo pracolchlonna w wykonaniu , dlatego jej wykonania podejmowali sie tylko wykwaalifikowani rzemieslnicy.
P.S co sadzicie o Szczerbcu,ktormy jakoby Boleslaw CHrobry mial uderzyc w Złota Brame podczs wjazdu do Kijowa
Pozdro
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Uzbrojenie ochronne we wschodniej Europie
Sir Paladyn ws
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 06/05/2008 20:36
Szczerbiec powstał najprawdopodobniej w Polsce na przełomie XII i XIII wieku. Pierwszym udokumentowanym źródłowo jego posiadaczem był książę mazowiecki Bolesław I (1208-1248). Pierwszy raz został użyty w 1320 podczas koronacji Władysława Łokietka. Jednak według legendy z Kroniki wielkopolskiej miecz został wyszczerbiony kiedy Bolesław Chrobry uderzył nim o Złotą Bramę wyjeżdżając z Kijowa w 1018. Podanie to nie posiada znamion prawdziwości, ponieważ Złota Brama w tym czasie jeszcze nie istniała


Deus lo vult-Taka jest wola Bożą
Papież Urban II o pierwszej krucjacie

Czy naprawdzę tak istotne są słowa? One są wszak tylko narzędziem do wyrażania myśli
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Uzbrojenie ochronne we wschodniej Europie
Alvaron
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 06/05/2008 22:10
Szczerbiec ma podobną historię jak każde znamienite dzieło - w ciągu stuleci zmieniał tyle razy właścicieli, że możemy nazwac cudem to iż ponownie trafił do Ojczyzny (bodajże w latch 50.). Z rzemieślniczego punktu widzenia to dzieło sztuki. Rękojeśc, grawerunek na ostrzu - wspaniałe. Jednak jestem ciekaw jak wyglądają wyniki badań metaloznawców na temat brzeszczotu. Moglibyśmy ocenic na tej podstawie jak wyglądałaby sprawnośc tego oręża w boju (chociaż wiem, że powstał z zamierzeniem przedmiotu reprezentatywnego). Nie mówię o sprawdzeniu autentyczności bo to przecież oryginał (mam nadzieję).
Wracając jednak do tematu to polecam zacny Bulgarze łuskę, karwasze stalowe i hełm garnczkowy. Będąc kilka wiosen temu w Utenie (Litwa) widziałem zdjęcia ikon na rękopisów na których byli przedstawieni litwińscy woje z I poł. XIV w. właśnie tak odziani. Co do łuski (kolega twierdzi, iż nawet na Grunwaldzie widział w niej kilku dzielnych mężów) zapewnia lepszą obronę niż kolczuga (o niebo wygodniejsza) i w przypadku uszkodzenia łatwiejsza w naprawie niż lamelka. Hełm jednak to problem - straszna katorga w nim walczyc. Sam się zastanawiam nad wykorzystaniem czegoś innego (może żebrówka z osłonami lub coś z przykładów Death-wish'a)


Faber est quisque suae fortunae
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Uzbrojenie ochronne we wschodniej Europie
Spartanin
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 07/05/2008 16:41
Co powiecie na zbroje turniejowa,byla to najciezsza ze zbroi, wazyla ok 55 kg.Ciekawe jaka sile musial miec zakuty w nia wojownik....Była wykonana z płyt czesto dwuktornie ciezszych niz te do zwyklych zbroi.Jej glownym zadaniem byla ochorna rycerza przed kopia,ktora byla stepiona na koncu.Czlowiem,ktory upadl na plecy z ta zbroje byl nimczym chrzaaszcz....
P.S==> Sory ze odbiegam od tematu,ale jestm zafascynwoany starozytna Sparta szczegolnie Termopilami(wiecie o co chodzi).Mam pytanie jak myslicie czy spartanski wojownik powiedzmy jeden z 300 moglby znalezc zastoswanie w sredniwiecznej sztuce wojennej?? Pozdro ;p
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Uzbrojenie ochronne we wschodniej Europie
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 07/05/2008 17:42
Spartanin
to załóż osobny temat piszemy o średniowiecznej Europie a nie starożytnej Sparcie.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Uzbrojenie ochronne we wschodniej Europie
Jaro98220
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 11/06/2008 23:07
Witam,
Poszukuje info jak wyglądał bojar litewski lub ruski w XIV i XV w.
proszę o odpowiedź. Oraz czy płytki metalowe w kolczudze mogą być zamiast lamelki ?
5543142 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Uzbrojenie ochronne we wschodniej Europie
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 12/06/2008 12:03
Płytki metalowe w kolczudze to tak zwany bechter ( bractwowy egzemplarz został poprawiony smiley, będą jakieś fotki to wyślę smiley).
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bojar Proszę bardzo smiley Radzę szukać sztucznej brody.


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Uzbrojenie ochronne we wschodniej Europie
Jaro98220
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 12/06/2008 23:48
Ale ja myślałem nad jakimiś ciekawszymi linkami, a na wikipedii zawsze wszystkie tematy sprawdzam smiley A co do wielkości płytek na bechter to muszą być akurat małe prostokąty czy różne rozmiarysmiley
5543142 Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 1 z 2 1 2 >
Skocz do Forum:

36968161 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska