www.GazetaRycerska.pl
 Maj 11 2024 10:25:48
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Uzbrojenie
Strona 1 z 2 1 2 >
Autor Cep bojowy
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 07/05/2008 20:13
Jak w temacie. Interesuje mnie prawie tylko datowanie. Zastanawiałem się nad bronią na przyszłość i z tasaka przeszedłem na zabezpieczony cep, tzn. bez żadnych kolców, ćwieków i metalowych okuć. Dwa kawałki drewna złączone łańcuchem i obite skórą. I tutaj pojawia się to prawie: mianowicie, jak zrobić ten cep tak, by nie wyglądał jak nunchaku?


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Cep bojowy
Spartanin
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 07/05/2008 20:52
Hmmm..chodzi dokladnie o taki zwykly cep?? jelsli tak to mysle ze jakis konktretny kawalek drewna obity skore wystarczy...ale jeszcze rekojesc..hmm nie wiem musze sie zastanowic xD
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Cep bojowy
Alvaron
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 07/05/2008 20:57
Najlepiej zastosowac drewnianą kulę, którą możesz nabyc w każdym sklepie meblarskim (stolarskim). By zabezpieczyc się przed spowodowaniem komuś krzywdy oraz przed szybkim zniszczeniem należałoby obwiązac ją kilkoma rzemieniami (tak by przypominała trochę baleron). Jednak cwiczenia w używaniu cepu zajmą Ci więcej czasu niż np. w przypadku tasaka (radzę nosic w tych chwilach hełm lub przynajmniej pikowany kaptur). Moim zdaniem jeśli chodzi o bronie obuchowe to cep bojowy zadaje dotkliwsze rany niż maczugi (zwiększona siła spowodowana prędkością), ale bardzo wolno wyprowadza się cios, który zawsze musi byc celny (lepiej żeby był bo nie będziesz miał czasu zatakowac ponownie) .


Faber est quisque suae fortunae


Edytowane przez Alvaron dnia 07/05/2008 20:58
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Cep bojowy
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 07/05/2008 21:08
Właśnie dla tego chciałem sie wyposażyć w cep bojowy, a nie w kiścień/morgenstern, bo cep zawsze będzie drewniany, a metalowym kiścieniem można komuś ładnie czaszkę pogruchotać, nawet jak ma hełm... Cep zrobię taki żeby się dało nim walczyć jedną ręką, więc sobie jeszcze tarczę wezmę. Bardzo proszę o datowanie.


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Cep bojowy
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 07/05/2008 21:16
Cep bojowy - broń drzewcowa używana w średniowieczu podobna do zwykłego cepa, ale zakończona żelazną sztabą lub kolcami często połączonymi z rękojeścią łańcuchem. Używana przez piechotę do XVI wieku. Często wykorzystywana w powstaniach chłopskich w XVII wieku.

Przedstawiony na rysunku dębowy cep był używany do XVII wieku przez mieszczan do obrony murów miejskich. Miał on dzierżak o średnicy 5 cm i długości 180 cm. Bijak długości 70 cm był zestrugany na kształt ośmiokątny i wzdłuż całej długości okuty czterema stalowymi sztabkami. Każda z nich była przytwierdzona do bijaka dwunastoma ćwiekami. Duże łby tych ćwieków zwiększały siłę rażenia cepa. Dzierżak był podobnie okuty na górnej połowie swej długości. Gęzwa (ruchome połączenia dzierżaka z bijakiem) cepa bojowego była wykonana z metalu.

A ja ten cep zrobię tak: część roboczą (bijak), obiję w całości skórą, a odcinek 1m od końca drzewca owinę drutem i to obiję skórą, zapytacie, po co drut? A po to, żebym za szybko nowego cepa nie musiał robić smiley, na tą część będę przyjmował ciosy.

Z datowaniem też sobie poradziłem, używany do końca XVI wieku, także spoko, proszę tylko o potwierdzenie tego wszystkiego (źródło wikipedia...)


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Cep bojowy
Alvaron
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 07/05/2008 21:41
Dodam tylko iż bijak (jak kto woli główka) miał różne kształty. Prosty podłużny był stosowany przede wszystkim przez chłopów (w końcu powiedzmy sobie prawdę - cep był narzędziem gospodarczym) - Słynna scena z cepami w pracy w "Samych Swoich". XIII wieczny rycerz raczej nie korzystał z takiego bo był nieporęczny dlatego zaczęto stosowac kule lub podłużne owalne bryły. Tu może coś znajdziesz http://www.middle-ages.org.uk/flail.htm


Faber est quisque suae fortunae
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Cep bojowy
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 07/05/2008 21:54
Wiesz, pierwszy egzemplarz będzie treningowy... Zmieniłem zdanie bijak będzie obity gąbką, boje się że uszkodzę kolegów z bractwa smiley


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Cep bojowy
Alvaron
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 07/05/2008 22:07
Albo zastosuj izolację cieplną (szara otulina do rur), na którą możesz przykleic bądź przyszyc kawałki cienkiej skóry co by ładnie wyglądało i chroniłoby izolację przed szybkim niszczeniem. Wizualnie prezentowałoby się to jak pasma grubej skóry.


Faber est quisque suae fortunae
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Cep bojowy
Ulryh
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 07/05/2008 23:22
Ludzie... kuźwa to jest forum HISTORYCZNE (a przynajmniej takie stara się być), a wy tu wyjeżdżacie z drewnem w gąbce albo otulinie ? No nie bądźcie śmieszni.

Skuciok, a ty może skończył byś najpierw jedną rzecz i przedstawił nam tutaj swój efekt,a nie chwytał się co chwilę czegoś nowego... (słyszałem o kopii, i jeszcze czymś chyba)


"Lo, there do I see my father
Lo, there do I see my mother my sisters
and my brothers
Lo, there do I see the line of my people back
to the beginning
Lo, they do call to me
They bid me take place among them
in the Halls of Valhalla
Where the brave may live forever... "
2395993 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Cep bojowy
Andrzej
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 07/05/2008 23:22
"Cep zrobię taki żeby się dało nim walczyć jedną ręką, więc sobie jeszcze tarczę wezmę. Bardzo proszę o datowanie."

datowanie - XXI wiek. czy to jest forum fantasy? co temat to większy debilizm, myślałem, ze głupszej rzeczy niż zbroja z dywanu nikt nie wymyśli
3968267 http://www.***.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Cep bojowy
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 07/05/2008 23:58
Skuciok
naucz się najpierw walczyć podstawową bronią tj jedynka i tarcza, półtorak oraz topór, gdy to opanujesz wtedy będziesz wiedział że te wszystkie pomysły są poronione.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Cep bojowy
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 08/05/2008 08:35
Ech... A przeczytaliście post z gąbką od początku?! Pisze, że egzemplarz z gąbką będzie treningowy...


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Cep bojowy
RewirB
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 08/05/2008 09:15
Ja słyszałem że brałeś się już za budowę włóczni, hełmu i cepa smiley i chyba jak przyjdzie ci to wszystko opanować to będziesz pro elo elo uzbrojony jak sam skur***** i nikt ci nie podskoczy smiley a jak wszystko na siebie włożysz smiley hmmm fajnie to będzie wyglądać

najprostsze rzeczy(miecz tarcza zbroja) w rękach dobrego "wojownika" są bardziej niebezpieczne niż jakieś wymyślne "narzędzia"

cep był dla chłopów ty chłopem nie chcesz chyba być(bo jesteś rycerzem tak??)


PS.
najprostszą bronią w średniowieczu i najpowszechniejszą w użyciu był drąg z dębiny(lub czegoś innego) o średnicy tak mniej więcej 5 cm to po co komu tak "zaawansowane" urządzenie jak cep :] (były wojny z cepami na czele, najazd Husytów na Śląsk, ale to byli głównie piechurzy złożeni z chłopów)
PS2.
Powodzenia :]


vim vi repellere licet - siłę wolno odeprzeć siłą
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Cep bojowy
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 08/05/2008 10:34
No prawie smiley Włóczni jeszcze nie robiłem, hełm a la garnek treningowy już skończyłem i wbrew temu co mówicie przeżyłem w nim niezłe napierdzielanie kumpla. Ale doszedłem w końcu do wniosku, że robienie tego cepa się mija z celem. Bo w historycznym cepie bojowym bijak jest okuty żelazem, a jeśli bym czymś takim walczył... To cóż, mógłbym kogoś tym dość poważnie uszkodzić ( mniej więcej tak jak morgensternem). Więc chyba jednak tasak smiley


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Cep bojowy
RewirB
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 08/05/2008 11:31
mój błąd to była kopia (nie włóczniasmiley )

smiley smiley smiley


vim vi repellere licet - siłę wolno odeprzeć siłą
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Cep bojowy
Alvaron
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 08/05/2008 14:21
Hola panowie! Spokojnie, nie przystoi Wam doświadczonym mężom uliczne słownictwo. Ponadto Skucik na razie przejawia zainteresowanie każdym typem oręża ponieważ chce wybrac coś odpowiedniego dla siebie. Dziwicie się zabezpieczeniem w postaci gąbek? Toż nikt (no może większośc) z Was zaczynała cwiczenia kopiami broni wykonanych z innego materiału niż oryginały. A wracając do cepa (bądź co bądź broń mająca swoje miejsce w historii) to trzeba dodac iż zaletą było to, iż przy uderzeniu tą bronią władający nią nie odczuwał reakcji zaatakowanego przedmiotu.
P.S.:Andrzej, a pamiętasz kilka miesięcy temu jak ktoś wspominał o tekturowej zbroi?


Faber est quisque suae fortunae


Edytowane przez Alvaron dnia 08/05/2008 14:22
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Cep bojowy
Bazyli z Akki
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 06/07/2008 20:18
A właśnie - czy istnieje różnica w nazewnictwie "cepa z kolcami" i cepa bez nich??? I czy morgernsern to jakaś inna broń???


Sir Bazyli z Akki - pogromca smoków i inszych bestyji rodem z wieków średnich...
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Cep bojowy
rycerzyk Kamil
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 20/07/2008 13:51
Bazyli z Akki napisał/a:
A właśnie - czy istnieje różnica w nazewnictwie "cepa z kolcami" i cepa bez nich???
Nie, a co do morgernserna; tak to inna broń,kij jak do cepa z tym że zamiast kuli bryły itp. ma kiść jak winogrono.

PS.zrobiłem wekier łańcuch trochę grubszy z kółeczek kolczych a kulka to z pałki do ubijania ziemniaków lub ucierania masła. Ćwieki są z gąbki wyciętej w stożki pomalowanej szara plakatówką efekt superowy!


Walczę w tym co sam zrobię

Edytowane przez rycerzyk Kamil dnia 20/07/2008 13:56
2063301 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Cep bojowy
^Czarny Rycerz
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 20/07/2008 17:06
hmm.. Ile ty masz lat??

Nie, morgenstern nie ma kiści jak winogrono tylko taką "gwiazdę" (jak sama nazwa wskazuje). Ot coś takiego http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6d/Fomfr_morning_star.jpg/180px-Fomfr_morning_star.jpg


Fortuna sprzyja odważnym...
1228709 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Cep bojowy
Sir Paladyn ws
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 20/07/2008 20:47
a czym się różni morgenstern od gwiazdy zarannej albo kiścienia


Deus lo vult-Taka jest wola Bożą
Papież Urban II o pierwszej krucjacie

Czy naprawdzę tak istotne są słowa? One są wszak tylko narzędziem do wyrażania myśli
Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 1 z 2 1 2 >
Skocz do Forum:

37054142 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska