www.GazetaRycerska.pl
 Maj 10 2024 10:16:40
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Uzbrojenie
Strona 3 z 3 < 1 2 3
Autor RE: Młot Bojowy
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 22/10/2008 16:16
Historykom sztuki nie wierzymy z założenia, nas interesują BRONIOZNAWCY... Już niejeden historyk sztuki popisał się się "znajomością" uzbrojenia, weźmy choćby Leksykon Uzbrojenia Kwaśniewicza. Totalna porażka. Choć z drugiej strony całkiem rozsądnie pisał Żygulski, choć i jemu zdarzają się spore wpadki.

Niestety z turniejami jest różnie. Przeważnie dopuszczalna masa to co najmniej 1100g choć czasami zdarza się więcej.
Ze średniowieczem i uduchowioną filozofią miecza pojechałeś. Po prostu to było narzędzie walki. Nic więcej. To nie Japonia...
Co do mieczy 3 kg. Podaj mi chociaż jeden przykład miecza, nawet długiego, ze znalezisk który ważył ok 3kg.
Proponuję zapoznać się z artykułem:
http://www.mowiawieki.pl/artykul.html?id_artykul=1126
Powinien sporo rozjaśnić historykowi sztuki.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Młot Bojowy
Ogonczyk z Szamotul
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 22/10/2008 17:11
Witaj Kamracie!

Zaiste interesujący artykuł. Rzeczowy. I zgadzam sie co do cięzaru replik broni od której zaczałem tę dysputę. Technologia i materiał, z którego są wykonane, różnia sie znacznie od śreniopwiecznych pierwozwozrów. Stąd róznice w wadze. Jeżeli natomiast 3,75 kg miały prawie 2 m długości dwuręczne flambergi dla piechoty to uzbrojenie konnych musiało być lżejsze by nim operować. Masz racje co do kompetencji Żygulskiego. Choc zajmował sie nie tylko bronią.
Mój miecz jest tylko replika i jest stepiony. Tylko miserykordie sa ostre. Ale niezłą gratka byłaby ręcznie kuta replika z któregoś spośród polskich warsztatów płatnerskich. W sumie gratuluje znawstwa tematu. Mimo swej profesji chyle czoła! smiley
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Młot Bojowy
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 22/10/2008 17:48
Ogonczyk z Szamotul
Waga nie zależy od materiału, jest to raczej wina używania trochę grubszej broni ze względów bezpieczeństwa. W sumie to mamy stal o wiele lepszej jakości niż w średniowieczu.
Miecze dwuręczne (w tym flambergi) to broń jak najbardziej piechoty, a dokładniej landsknechtów (Szwajcaria, Niemcy), oprócz tego była używana w celach reprezentacyjnych na dworach.
Dużo jeszcze mi brakuje żeby mieć co najmniej jedną setną wiedzy niektórych osób, ba jedną tysięczną , nawet w Polsce. Po prostu interesuje się tym amatorsko...
Jeśli chodzi o historyków sztuki wolę takich którzy zadają pytania lub/i szukają na nie odpowiedzi, niż takich którzy pobieżnie znają temat i serwują własne sądy (nie chodzi o Ciebie, ale kilku takich jest)...


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!

Edytowane przez ^AdminIsAway dnia 22/10/2008 18:07
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Młot Bojowy
Ogonczyk z Szamotul
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 24/10/2008 10:28
To fakt. łatwo formuować sądy. Tym bardziej źle to wygląda jak jest jak piszesz tzn przy średnim zakresie wiedzy o temacie. Dlatego z respektem podchodzę tu do wypowiedzi kilku Kamrótów, którzy wyraźnie dalej dotarli w dziele zgłębiania wiedzy o śreniowiecznej broni.
Śreniowiecxze to moja epoka ulubiona. Maiłem ją okażję zgłębiać na stiudiach, w jednej ze stolic polskiego, bądź krzyżackiego Śreniowiecza- w Toruniu! Zjechałem w życiu większość zamków na Pomorzu i kilka na dolnym Sląsku. A ostatnio wspaniałe obiekty we Francji. Momo, że kończyłem taki kierunek i zarabiam jeźdźeniem po Europie z grupami to nadal wiele jeszcze przede mną by poznać temat. A tym co juz wiem moge sie podzielić i wymienić poglądy z tutejszymi rozmówcami.

Czołem

Ogończyk z Szamotuł.

ps. Polecam odwiedzenie Szamotuł (28 km od Poznania na płn-zach) gdzie stoi słynna baszta Halszki oraz przebudowane pozostałości zamku Górków.- potęnego onegdaj rodu wielkopolskiego herbu Nałęcz. Jak pewnie wiecie odbywa sie tu rcazkujący co prawda, festyn historyczny.

Zapraszam
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Młot Bojowy
Korczak
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 26/10/2008 21:13
Spokojnie Erronis. Temat odbiegł od prawidłowej ścieżki ponieważ się trochę wypalił. Zapodaj jakąś kontrowersję o obuchach o której można by podyskutować a jestem pewien że lokomotywa dysputy wróci na prawidłowy tor.


Żeby się zabawić,
trzeba kogoś zabić...

Edytowane przez Korczak dnia 26/10/2008 21:13
7305099 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Młot Bojowy
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 27/10/2008 09:02
Erronis
Spokojnie. temat zmienił tor bo dyskusja sprowadziła się się do wykłócania się o co komu chodzi. Proponuję żebyś zamieścił rysunek/foto tego co nazywasz młotem bojowym i wtedy możemy podyskutować. Jeśli nie potrafisz poradzić sobie z tym na forum, wyślij rysunek do jakiegoś serwisu np imageshack lub zapodaj i wklej odnośnik.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Młot Bojowy
Erronis
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 27/10/2008 15:34
[img]http://imgserv2.polter.pl/sub/bc15756.jpg[/img] Na przykład to. Tyje, że nie w kształcie prostopadłościanu, a walca. Lepszego rysunku nie znalazłem. Ja nazywam młotem bojowym takie cuś - może się mylę. Wciąż się uczę, więc poprawcie mnie, jeśli się mylę.
Death-wish, osobiste pytanko: dlaczego mój post został usunięty? Może ciut się rozgorąckowałem, ale argumenty (w moim mniemaniu) podałem trafne.


Gutta cavat lapidem, non vi, sed saepe cadendo!

Edytowane przez Erronis dnia 27/10/2008 15:35
445618 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Młot Bojowy
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 27/10/2008 17:07
Erronis
to nie jest broń historyczna...


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Młot Bojowy
Erronis
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 27/10/2008 21:00
O to cały czas mi chodziło... To jedno słowo... Tak mało, a tak wiele... Ja robiłem takie (dwie sztuki) w mniemaniu historyczności, ale rzeczywiście jakoś opisy i źródła były rozbieżne. Chodziło mi o właśnie T O ! Żeby ktoś mnie naprostował, nakierował, itd. Dzięki ci, Death-wish, że mi to wyjaśniłeś! I o co te kłótnie? I o co te swary? Jedno małe zdanie i wszystko wiadomo! W najbliższym czasie postaram sie zrobić coś historycznego. Jeśli ktoś takie cuś robił - proszę o wskazówki.
Jedno małe zdaniesmileysmileysmiley


Gutta cavat lapidem, non vi, sed saepe cadendo!
445618 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Młot Bojowy
Erronis
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 02/11/2008 11:06
Właśnie znalazłem u babci w piwnicy (dom poniemiecki) hmm... Ostrze? Obuch? No, "to metalowe" od młotka murarskiego. Wiecie jak toto wygląda smiley. Ma ciut szerokie ostrze, ale za to obuch wygląda dość "średniowiecznie". Da się cosik z tego sklecić? Uciąć, wyszlifować, sklepać, rozklepać, dospawać... Od razu rzuciło mi się w oczy, ale nie mam pojęcia, czy opłaca się brać czy nie. Pomóżcie bracia!


Gutta cavat lapidem, non vi, sed saepe cadendo!
445618 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Młot Bojowy
Bulgar
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 02/11/2008 13:51
Wierz mi że nawet przekształcenie tego czegoś w "coś sredniowiecznego" nie przyniesie Ci ani oszczędności,ani historycznej poprawności ani akceptacji...tym bardziej że faktycznie dopuszczenie do fajtu(czy to bitwa czy walka jeden na jeden)z bronią typu jaka tu została poprawnie zdefiniowana i przedstawiona np przez Deatha raczej nie przejdzie...


Gdy piach juz poczuł smoczy kil, Wilków wściekłość wzieła górę, Normanów setki dały życie, a Thorleif-łeb i skórę.

Voda je pro sedlaku a pivo je pro bojovniku!!!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Młot Bojowy
Erronis
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 02/11/2008 16:52
Ja nie mówię, że chciałbym tym walczyć! (a chciałbym...) Wiem, że to jest dość niebezpieczne w walce, ale chciałbym to zrobić dla własnej świadomości zrobienia tego. A co musiałbym mieć/jak to przerobić, aby było jak najbardziej historyczne?



Gutta cavat lapidem, non vi, sed saepe cadendo!
445618 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Młot Bojowy
Korczak
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 03/11/2008 15:22
Najlepiej by było gdybyś zamieścił jakąś rycinę (fotkę) jak to to dokładnie wygląda. Inaczej trudno choćby spekulować.


Żeby się zabawić,
trzeba kogoś zabić...
7305099 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Młot Bojowy
Erronis
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 03/11/2008 16:45

Identyczne jak to, tyle, że moocno zardzewiałe i dość stare. No i oczywiście bez trzonka smiley


Gutta cavat lapidem, non vi, sed saepe cadendo!
445618 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Młot Bojowy
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 03/11/2008 17:55
Nic z tym nie zrobisz... hartowana stal narzędziowa.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Młot Bojowy
Korczak
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 03/11/2008 18:29
Zresztą, nie mam pomysłu nawet na co teoretycznie można by to przerobić niskim nakładem sił.


Żeby się zabawić,
trzeba kogoś zabić...
7305099 Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 3 z 3 < 1 2 3
Skocz do Forum:

37048113 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska