www.GazetaRycerska.pl
 Maj 17 2024 09:47:03
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Uzbrojenie
Autor Miecz z XIII wieku.
Roderyk
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 05/12/2008 16:58
Witam wszystkich! Mam małe pytanko. Na stronie firmy Arma jest pokazany miecz, opisany jako XIV-wieczny.Według klasyfikacji Oakeshotta jest to raczej miecz z XIII wieku. Czy moglibyście mi pomóc i określić datowanie tego miecza? Zamieszczam link. Jest to miecz pierwszy od góry.
http://www.miecze.pl/index.php5?page=Product&grupapr_id=6&c=0=pl_PL


Trzy krzyże!

Edytowane przez ^AdminIsAway dnia 06/12/2008 01:22
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz z XIII wieku.
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 06/12/2008 01:25
Roderyk
Miecz jak najbardziej XIV wieczny. jelce o głowice tego typu były na tyle popularne, że były bardzo długo w użyciu. Z datowaniem pozostałych miałbym większy problem.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!

Edytowane przez ^AdminIsAway dnia 06/12/2008 01:25
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz z XIII wieku.
Roderyk
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 06/12/2008 10:08
Wybacz, lecz nie zrozumiałem. Czy chodziło ci oto, że miecz ten był używany w XIV wieku, ale i wcześniej ?


Trzy krzyże!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz z XIII wieku.
Alvaron
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 06/12/2008 10:48
Raczej chodzi o to, że był stosowany od XIV wieku i długo długo później . Choć podobne miecze znaleziono we Francji i Hiszpanii i badanie sugerowało, że wykonano je na przełomie XIII/XIV wieku. Ale w na czym polegał problem rozważań? Otóż głownia tego miecza jest węższa (przez co lepiej się nadawało do walki z lepiej opancerzonymi gdzie po za cięciami stosowano pchnięcia) no i jak Wspomniał Death-wish charakterystyczne jelce (mniej masywne, cieńsze, lekko wygięte - choć wiem, że historia lubi płatać figle i w niektórych kulturach pewnie znaleziono by zbliżony typ używany przed XIV w.) no i głowica (można powiedzieć że to wręcz wizytówka).


Faber est quisque suae fortunae
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz z XIII wieku.
Roderyk
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 07/12/2008 21:20
Dzisiaj dokopałem się zdjęcia miecza z XIII wieku, który znajduje się w muzeum w Kolonii. Ponadto miecz ten ma głowicę tarczową z guzem(widać głowice te stosowane były już w XIII wieku) oraz półtoraręczną rękojeść. Pan Oakeshott określa to jako miecz wielki, prosiłbym, jeżeli to możliwe o dokładniejsze datowanie tego cacka. Zamieszczam link http://www.poszukiwanieskarbow.com/artykuly/kolonia/kolonia.html


Trzy krzyże!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz z XIII wieku.
Roderyk
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 08/12/2008 21:13
Chciałbym zaznaczyć iż posiadam ten miecz i wyróżniłem w nim wiele cech, mieczy wcześniejszych niż XIV-wiecznych. Po pierwsze głowica, mimo, że z guzem jest niezwykle masywna nieco zbliżona do głowicy szczerbca. Po drugie, zbrocze praktycznie sięga sztychu. Sztych jest półokrągły. Wracając do głowicy guz jest szeroki i niezbyt wydatny. Aby poprzeć moje powyższe argumenty, przytoczę kilka znalezisk i zabytków świadczących, iż tego typu miecze były już używane w ostatnim trzydziestoleciu XIII wieku. A mianowicie:
-płyta nagrobna Henryka Probusa
-miecz znajdujący się w muzeum w Kolonii
-miecz z przełomu XIII i XIV wieku wykonany w Polsce lub w Bawarii, znajdujący się w Muzeum Wojska Polskiego. Moim zdaniem miecz ten i mój można datować na lata 1270- 1420. Jeżeli uważacie, że datowanie jest inne proszę pisać!


Trzy krzyże!

Edytowane przez Roderyk dnia 09/12/2008 20:19
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz z XIII wieku.
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 09/12/2008 02:45
Poproszę o konkretny egzemplarz bo w MWP jest bodajże 6 mieczy późnośredniowiecznych.
Jeśli się nie mylę o samym mieczu Henryka Prawego niewiele można powiedzieć ponieważ jest w pochwie owiniętej pasem, a to właśnie głownia jest głównym wyznacznikiem datowania. Konstrukcje rękojeści powtarzały się przez dłuższe okresy czasu.
Półokrągłe zakończenie mieczy jest charakterystyczne dla wczesnego średniowiecza aż do końca XII wieku.
Poproszę jeszcze o foto miecza z Kolonii, wtedy możemy dyskutować.

Poza tym może zawęzimy nasza dyskusję do ziem polskich. Mamy sporo znalezionych mieczy. Warto zwrócić tez uwagę na miecze z Muzeum Wojska w Poznaniu. Jeśli chodzi o miecze polskich książąt to w Muzeum Okręgowym w Lesznie jest miecz przypisywany Przemysłowi II.

Już nie wspomnę o litewskich mieczach z późnego średniowiecza z głowicami charakterystycznymi dla wczesnego...


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!

Edytowane przez ^AdminIsAway dnia 09/12/2008 02:57
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz z XIII wieku.
Roderyk
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 09/12/2008 20:27
Jest to miecz z Muzeum Wojska Polskiego-nr inw. MWP 40674*. Mimo, że miecz Probusa jest w pochwie można ocenić datowanie po wyglądzie rękojeści. Wspomniany wyżej miecz Z MWP także ma półokrągły sztych, mimo iż miecz jest z przełomu XIII i XIV wieku. Oto link ze zdjęciem miecza z Kolonii. http://www.poszukiwanieskarbow.com/artykuly/kolonia/Miecz%20z%20XIII%20wieku.%20Muzeum%20Miasta%20Kolonia.jpg Jeżeli zaś chodzi o ziemie polskie to szczególnie interesuje mnie Śląsk i księstwa:
-Opolsko- raciborskie
-Bytomsko-kozielskie
-Cieszyńskie
Te ziemie miały największy kontakt z Europą zach., dlatego uważam iż uzbrojenie z tych ziem mogło być ZBLIŻONE do np. Niemieckiego.


Trzy krzyże!

Edytowane przez Roderyk dnia 09/12/2008 20:31
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz z XIII wieku.
Roderyk
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 23/07/2009 12:40
Nieco odbiegnę od tematu, czy ktoś mógłby mi powiedzieć, jak były noszone miecze półtoraręczne? Odpowiedź "w rękach" nie zadowala mnie.... Na chłopski rozum były one nieco przydługie aby je nosić przy pasie, a znowu noszenie miecza na plecach wydaje mi się nieco mroczne... A drugie moje pytanie to czy mieczem półtoraręcznym walczono z konia?


Trzy krzyże!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz z XIII wieku.
hador
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 23/07/2009 12:57
mysle ze normalnie przy pasie
takie miecze sie tłukły po posadzce
10034316 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz z XIII wieku.
Roderyk
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 23/07/2009 13:48
Dziękuję bardzo ale ponawiam pytanie czy mieczami półtoraręcznymi walczono z konia?


Trzy krzyże!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz z XIII wieku.
hador
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 23/07/2009 15:20
walczyli półtorakami z konie
10034316 Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:

37097846 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska