www.GazetaRycerska.pl
 Maj 02 2024 18:45:07
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Uzbrojenie
Strona 2 z 2 < 1 2
Autor RE: Puszka w XVw.
Zombiehamster
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 10/07/2009 18:48
hmmm... Okay... Zapomniałem wspomnieć iż ja nie chce być 100% rycerzem... Najemnik, to jest mój klimat... Więc taki biedny rycerz mógłby zostać najemnikiem...??? W ostateczności zubożałe stany szlacheckie robiły różne dziwne rzeczy...


Silence!!! I kill You!!!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Puszka w XVw.
hador
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 10/07/2009 18:52
wspominałes cos o piechórze- to by sie nadało
nie rycerz tylko wojownik walczacy za kase- najemnik
mysle ze najemnego piechora ci wystarczy w zupełnosci
10034316 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Puszka w XVw.
Zombiehamster
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 10/07/2009 18:55
Tak... Ja nie nadaje się na rycerza... Nie ta wiara i nie ten system wartości...
Poza tym może nie chce być puchą, tylko otwartą konserwą, żeby mieć trochę luzu...;]


Silence!!! I kill You!!!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Puszka w XVw.
Mamut
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 10/07/2009 19:51
Pozostaje Ci tylko piechota, niestety w naszym kraju piechota bije się mało i marnie... A jak ktoś ostrzej poleci to zaraz wariat albo inne rzeczy.


Kdož jste boží bojovníci a zákona jeho,
prosteš od boha pomóci a doufejtež v něho.
Že konečně vždycky s ním zvítězíte!
1199819 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Puszka w XVw.
Zombiehamster
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 10/07/2009 20:00
hmmm... Aż tak... Kurde... No dobra, to może powiedz mi jaki powinien mieć pancerz jednak rycerz, bo ja nie chciałbym mieć nigdy jakiś jazd że, jestem wariat...


Silence!!! I kill You!!!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Puszka w XVw.
Mamut
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 10/07/2009 21:11
Będziesz miał inne jazdy he he... Tak jak pisałem, daj spokój z kolczą i zainwestuj w płaty, porządne osłony kończyn, zamknięty hełm i startuj do zabawy.


Kdož jste boží bojovníci a zákona jeho,
prosteš od boha pomóci a doufejtež v něho.
Že konečně vždycky s ním zvítězíte!
1199819 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Puszka w XVw.
Zombiehamster
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 08/04/2010 17:26
Cóż... Odzywam się znów w tym temacie, bo nie mam ochoty zakładać nowego... Oto co wykopałem na allegro... Ze względu na cenę postanowiłem się zainteresować... Tak, więc jest do Was pytanie... Czy patrząc na te zdjęcia, możecie mi powiedzieć, czy zbroja takowa była używana w I poł. XVw.? Hełm domyślam się nie nadaje się, lecz może ochrona rąk i nóg jest odpowiednia...? Aha... Pytano mnie co chce dokładnie odtwarzać... Pozostane przy czymś ala najemnik, lecz chciałbym również móc używac półtoraka... Jests taka możliwość...?

Link do zbroi:
http://allegro.pl/item985877804_zbroja_plytowa.html


Silence!!! I kill You!!!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Puszka w XVw.
Mamut
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 08/04/2010 17:41
Krótko i szczerze?? To jakaś straszna porażka i poruta. Podaruj sobie tę zbroję...


Kdož jste boží bojovníci a zákona jeho,
prosteš od boha pomóci a doufejtež v něho.
Že konečně vždycky s ním zvítězíte!
1199819 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Puszka w XVw.
Zombiehamster
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 08/04/2010 22:01
Okay... Cenie sobie krótkie i szczere wypowiedzi... Mam jeszcze inna ofertę apropo płatów, ale co do tego mam wręcz pewność, że są odpowiednie...


Silence!!! I kill You!!!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Puszka w XVw.
InfantrySPZ
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 09/04/2010 22:31
Zombiehamster. Jak chcesz się się bić jako piechur to półtorak/miecz dwuręczny niekoniecznie odpada. W "aktach" roty Pana Marka jest wzmianka że jeden z żołnierzy używał wielkiego miecza. Miecz dwuręczny (nie półtoraręczny) był w końcu bronią piechoty. Możesz walczyć lżej opancerzony ale jak pisał Mamut będziesz brany za "wariata" przez niektóre "społeczności" i będziesz musiał się liczyć z obrażeniami i traktować je jako ryzyko zawodowe. Z tego co wiem mają przeforsować hełmy otwarte na bugurtach (coś piszą na Fresze na ten temat), ale nawet gdyby to musisz się liczyć z tym że późne średniowiecze w Polsce jest dziwne, sporo w tym hipokryzji, bo gdybyś siedział we wczesnym to nikt by się nie doczepił np: otwartego hełmu, mimo że się tam klepią srogo. I wielu będzie gadało że "bali się ciebie uderzyć" bo masz lekki sprzęt. Ale gdybyś był Rosjaninem, Ukraińcem lub Białorusinem i wychodził w lekkim sprzęcie to nikt by ci takowych wyrzutów nie robił. Hipokryzja się szerzy. Nie zaprzeczam jednak że są w Polsce ludzie z którymi mógłbyś sobie powalczyć nawet dość ostro w lekkim sprzęcie.


"Feudalizm i Monarchia to jedne z najbardziej okrutnych systemów jakie kiedykolwiek powstały.
Pierwszy zakłada podobnie jak Nazizm że ludzi można dzielić na podludzi i nad ludzi ze względu na ich pochodzenie. Drugi zakłada że los wielu można złożyć w rękach jednego, który nieważne czy mądry czy głupi, ale ma do tego prawo przez swoje urodzenie."
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Puszka w XVw.
Zombiehamster
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 13/04/2010 19:53
No coż... Ja jakieś pseudo doświadczenie mam, bo z moimi znajomymi walczyliśmy normalnie jak cod dzień ubrani tymi mieczami, więc wiem jakie jest ryzyko, tyle tylko, że właśnie wolałbym ostrzej powalczyć, dlatego wole założyć trochę pancerza...


Silence!!! I kill You!!!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Puszka w XVw.
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 13/04/2010 22:39
InfantrySPZ
po pierwsze rozrzut datowania twojej wypowiedzi to prawie 70 lat...
Hełmy otwarte na buhurt mają być dozwolone ale należy liczyć się z ryzykiem. Poza tym po polsku bohurt/buhurt albo melee. Bugurt to po rosyjsku.
Późne średniowiecze to nie żadna hipokryzja tylko przeważają hełmy typu zamkniętego. Poza tym przemawiają za tym kwestie bepieczeństwa. Rosjanie Ukraińcy itp nie mają lekkiego sprzętu. Razem z Martinem sprawdzałem uzbrojenie Rosjan i Ukraińców na ostatnim Grunwaldzie i mieli na sobie nie mniej stali niż nasi. To że nie widać nie oznacza że nie ma. Są po prostu lepiej przygotowani kondycyjnie niż większość naszych.
Porównywanie wczesnego i późnego jest zupełnie nie ma miejscu.

Zombiehamster
Doświadczenie zdobędziesz jak spotkasz kogoś dobrego, możesz mi wierzyć, zwykłe ubranie spowoduje potrzebę dużej ilości gipsu...


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!

Edytowane przez ^AdminIsAway dnia 13/04/2010 22:54
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Puszka w XVw.
Zombiehamster
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 13/04/2010 22:56
Ja wiem, ze wskyłe ubranie będzie wymagało dużej ilości gipsu! Nie strasz mnie, że miałbym walczyć z kimś bardziej doświadczonym bez przynajmniej 15 kilo stali na karku! Ja chce żyć... Za 3-6 lat jak się nauczę wyprowadzić celny i skuteczny atak, to wtedy mogę próbować walczyć naprawdę lekko... Mam na mysli, ze elementem płytowym jedynym będzie hełm... Dobrze... Moja wizja pancerza... Klapviser na głowe, klepsydry na dłonie i coś na łokcie, może stalowe karwasze, ale wątpię... Płaty z naramiennikami i plecami... Coś na kolana i piszczele... Do ręki za broń miecz półtoraroczny... No i przeszywka oczywiście wszędzie... Czy cos takiego może się dla mnie nadać.... Kondycje mam raczej w porządku i powinienem to unieść, a kwestie poruszania się przerobie biegając w pełnym pancerzu... No i czy to bedzie zgodne historycznie z moja klasa/profesją, jako najemnika-rycerza, bo jak czytałem wcześniejsze posty z innych tematów, to padały ostrzeżenia, że czepiają się historyczności... Cos jeszcze...? Starałem sie ochronić najbardziej newralgiczne części ciała...? Czy moze o czymś zapomniałem, albo przesadziłem... Pytam zapewne weteranów niejednej o ostatniej walki i proszę o odpowiedź dla dzieciaka bez ostróg...smiley

Ps. Bulgar już mi wypominał moje pisanie skrótam, więc wszystkich najmocniej przepraszam jesli mnie nie zrozumiecie... Sorry, ale musze iść spać...


Silence!!! I kill You!!!

Edytowane przez Zombiehamster dnia 13/04/2010 22:59
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Puszka w XVw.
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 13/04/2010 23:09
Nie wyjdziesz do walki na póltoraki bez zarękawia i opachy, po prostu Ciebie nie wpuszczą. Chcesz wyjść do walki turniejowej jako najemnik? Przecież turnieje to zabawa rycerska...smiley
Zapomnij o późnych turniejach w samym hełmie. Nie ma takiego turnieju w Polsce żeby Ciebie wpuścili, zwłaszcza na półtoraki.
Bieganie w zbroi to bardzo zły pomysł. Zły dla twojego kręgosłupa i stawów kolanowych...



Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Puszka w XVw.
Zombiehamster
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 14/04/2010 08:56
Okay... Do walki turniejowej to się zobaczy jeszcze, czy wyjdę, jestem ledwo początkującym... Się znaczy, że jeśli chciałbym wyjść i walczyć półtorakiem muszę miec pełne opancerzenie na rękach, okay... Ale co to powinno byc? Kolczuga, czy może płyta? A tak to co...? Są jakieś przeciwwskazania, apropo reszty ekwipunku, prócz rąk...? A z tym hełmem i piką tylko, to miałem na myśli walczyć z jakimis znajomymi, a nie na turnieju...


Silence!!! I kill You!!!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Puszka w XVw.
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 14/04/2010 09:35
Zapomnij o kolczudze. płyta lub zbrojniki. Pełne ręce i nogi. Na korpus kirys albo płaty.
To że Marcinek pisze o minimalnym uzbrojeniu to jedno, druga sprawa to żeby go trafić to naprawdę spora sztuka.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!

Edytowane przez ^AdminIsAway dnia 14/04/2010 09:36
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Puszka w XVw.
InfantrySPZ
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 14/04/2010 10:17
^Death-wish w gwoli ścisłości. Informacje na temat Roty Pana Marka to najwcześniejsze zapiski jakie znałem na ten temat (tj. jeśli chodzi o tereny Polski) inna sprawa że zupełnie nie orientuje się czy w I połowie XV wieku na terenie Polski działały jakieś formacje najemne (chodzi mi o takie pochodzenia Polskiego) za wszelkie informacje byłbym wdzięczny.
Źle się wyraziłem, nie chodziło mi o Grunwald, bo tam goście ze Wschodu spełnili wymogi o tym wiem. Ale na masie innych imprez spora część rusinów wychodzi bez osłon nóg, nawet w Polsce widziałem, bez bicia przyznam że na filmiku, jak rusini walczą w samych kolczugach bez osłon nóg. By nie było tylko offtopu. Zombiehamster, tylko nie zapomnij by płaty ulepszyć o płytki zasłaniające kręgosłup. Jeśli chcesz walczyć na bohurtach. Swoją drogą pamiętaj by osłony stawów były z liściem, to bardzo przydatny element. Kolczugę możesz rzeczywiście sobie darować, nie zapewnia realnej ochrony. Z tego co wiem dobrym pomysłem mógłby być dla ciebie kirys kryty, ale ponoć to cena jest nielicha.


"Feudalizm i Monarchia to jedne z najbardziej okrutnych systemów jakie kiedykolwiek powstały.
Pierwszy zakłada podobnie jak Nazizm że ludzi można dzielić na podludzi i nad ludzi ze względu na ich pochodzenie. Drugi zakłada że los wielu można złożyć w rękach jednego, który nieważne czy mądry czy głupi, ale ma do tego prawo przez swoje urodzenie."
Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 2 z 2 < 1 2
Skocz do Forum:

37005512 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska