www.GazetaRycerska.pl
 Kwiecień 27 2024 05:58:01
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | !Wielkie bitwy
Autor Bitwa nad jeziorem Pejpus 1242r.
urbaniakd
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 21/09/2009 21:03
Witam chciał bym dowiedzieć się jakiś informacji na temat tej oto bitwy wiem tylko co nieco o stronach bitwy Dania, Zakon Krzyżacki kontra Nowogród. Chodzi mi głównie o jednostki, liczebność wojska i ich rodzaje oraz dowódców.

Polecaće jakieś źródła na ten temat?

PS zainteresowałem się nią po zagraniu w mediewal II Total warsmiley


Od chwili tej do końca świata,
...w pamięci ludzkiej będziem żyć:
my, wybrańców garść,
...kompania braci
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Bitwa nad jeziorem Pejpus 1242r.
Bulgar
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 21/09/2009 21:41
Raczej Zakon Kawalerów Mieczowych...pisaiśmy już trochę ja i Death na temat tej bitwy w jakimś temacie-ale temat jest ciekawy...w historiografii wschodniej Europy występuje ona pod nazwą "Bitva na Liedovoje Morie".


Gdy piach juz poczuł smoczy kil, Wilków wściekłość wzieła górę, Normanów setki dały życie, a Thorleif-łeb i skórę.

Voda je pro sedlaku a pivo je pro bojovniku!!!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Bitwa nad jeziorem Pejpus 1242r.
Bulgar
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 22/09/2009 13:51
Dowódcy:Biskup Hermann i Aleksander Newski.


Gdy piach juz poczuł smoczy kil, Wilków wściekłość wzieła górę, Normanów setki dały życie, a Thorleif-łeb i skórę.

Voda je pro sedlaku a pivo je pro bojovniku!!!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Bitwa nad jeziorem Pejpus 1242r.
Bulgar
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 24/09/2009 14:38
Znany wszystkim film przedwojenny produkcji ZSRR "Alieksander Newskij" opowiada między innymi o tej bitwie.Oglądając ten fim byłem kekko zdziwiony widząc tzw klejnoty na hełmach dowódców Zakonnych-śmiałem się troszku w duchu ale znalazłem żródłową ilustrację z tamtych lat i to zachodnią starcia wojowników zakonnych z rusińskimi i o dziwo faceci mają takie rzeczy na głowie...


Gdy piach juz poczuł smoczy kil, Wilków wściekłość wzieła górę, Normanów setki dały życie, a Thorleif-łeb i skórę.

Voda je pro sedlaku a pivo je pro bojovniku!!!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Bitwa nad jeziorem Pejpus 1242r.
Mamut
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 24/09/2009 16:40
Szkoda tylko że to jest film przedewszystkim propagandowy nakręcony na zamówienie Stalina... ehh


Kdož jste boží bojovníci a zákona jeho,
prosteš od boha pomóci a doufejtež v něho.
Že konečně vždycky s ním zvítězíte!
1199819 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Bitwa nad jeziorem Pejpus 1242r.
Bulgar
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 26/09/2009 13:52
Cytat z bardzo dobrej książki o Zakonie na temat Lodowego Morza:"W istocie film ten,chociaż dość prawdziwie przedstawia niektóre aspekty bitwy,szczególnie jeśli chodzi o stroje(khem khem to ode mnie) i taktykę i w sposób sprawiający duże wrażenie oddaje dramat średnowiecznej batalii,to pod innym względem jest czystą propagandą.Przodkowie dzisiejszych Estończyków i Łotyszy z pewnością nie byli karłami jak sugeruje to film,nie byli też niewolnikami." i dalej:"Ruskie siły składały się przeważnie z doświadczonych wojowników ,nie z żyjących w przedleninowskich komunach chłopów i robotników,stawiających czoło siłom odpoiwadającym niemieckim kolumnom pancernym;Niemcy nie byli protonazistami,blond olbrzymami,palącymi żywcem niemowlęta.Krótko mówiąc,wiele scen w tym filmie przekazuje nam o wiele więcej prawdy o ZSRR przed inwazją Hitlera niż o historii średniowiecza." i tyle książka ale coś w tym jest.


Gdy piach juz poczuł smoczy kil, Wilków wściekłość wzieła górę, Normanów setki dały życie, a Thorleif-łeb i skórę.

Voda je pro sedlaku a pivo je pro bojovniku!!!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:

36957536 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska