Jestem tu nowy. Interesuję się runami i szukając na ten temat informacji natknęłem się na waszą gazetę.
Konkretnie ineresuje mnie pewien arytkuł, którego nie mam możliwości przeczytać.
Dotyczył jak się zdaje kamieni runicznych na Wolinie.
Użyto w nagłówku tego atrykułu pewne interesujące sformułowanie:
,,Tysiąc lat temu na Wolinie ustawiono pierwszy kamień runiczny (...) powracają dziś do tej tradycji"
Wiem czego dotyczy dalsza część, informacje o tych kamieniach można znaleźć na stronie tamtejsdzej drużyny. Ale co z pierwszą częścią?
No właśnie, czy na wolinie faktycznie był/jest jakiś kamień czy napis runami? A może to tylko takie niewinne sformułowanie autora artykułu?
Ponieważ jak wspomniałem artykułu nie mogę przeczytać (waszej gazety zwyczajnie nie kupuję, a poza tym nie mam gdzie) i w inny sposób nie mogę się niczego na ten temat dowiedzieć , postanowiłem popytać się u źródła.
No i tak jestem tutaj.
Edytowane przez zaciekawiony dnia 08/07/2006 21:18
"Pierwsze ślady ludzi na terenie Wolina pochodzą z epoki kamienia i (4200-1700 lat p.n.e.). Wykopaliska świadczą o istnieniu osadnictwa nieustannie, we wszystkich późniejszych epokach: brązu, żelaza, okresu wpływów rzymskich oraz wędrówki ludów. Osiadłe w tamtym czasie na terenie dzisiejszej gminy Wolin plemię Wolinian rozwinęło niezliczone ośrodki życia plemiennego, a z samego Wolina r11; Winety w X w. uczyniło największe miasto Europy." - wikipedia.pl
Jako, że nie czytałem tego artykułu, i nie ma wszystkich numerów to zabardzo w kwestii sprawdzenia w gazecie ci nie pomogę, aczkolwiek moge przedstawic swój pogląd i wniosek wydedukowany na podstawie wyżej wklejonego tekstu, wiec :
Skoro śłady wskazują na nawet 6 tys. wstecz, to zakłądam, ze było tu jakies plemie - jak było plemie to raczej i szaman (czy też jego odpowiednik(cy)) - wiec jest dosc prawdopodobne, że używał jakis runicznych znaków w celach kapłańskich - swoja droga mniej wiecej w tym czasie (4k lat przed nasza erą) powstało stonehenge - ostatnio leciał bardzo ciekawy program o ty mna Discovery (gorąco polecma ten program ... no może poza Brainiaciem) - a wracajac do runów to wg mnie to raczej nie jest wymysł autora i tenże kamien mógł zostac postawionyy ... inaczej zmieniłbym zdanie o tej gazecie ...
Jek 4 tyś lat pne. to raczej nie. Najstarsze znalerziska runów to III w n.e. , nie licząc kilku przypadków datowanych niepewnie na I w.
jest co prawda teoria wywodząca runy od prechistorycznych symboli zachowanych na skałach w pewnych częściach europy, ale to chyba nie Wolin.A kamieni to już chyba ze dwa są tam, tylko że współczesne.
posiedze tu tylko przez chwilkę.
Edytowane przez zaciekawiony dnia 13/08/2006 23:41