(nr 03) Numer trzeci
Dodane przez Admin dnia 23 marzec 2005 20:28
Szanowni Czytelnicy, Białogłowy i Bardowie, Rycerze, Wojowie, Giermkowie, Rzemieślnicy i wy, drogie Smoki.
Oddajemy w Wasze ręce - po rocznej przerwie - kolejny numer "Gazety Rycerskiej".
Nie da się ukryć, że jest nieco skromniejszy niż poprzednie edycje. Czasy, w jakich przyszło nam żyć nie rozpieszczają także prasy, szczególnie tej niszowej. A i rycerze też w dawnych czasach majętniejsi bywali i stać ich było na kolorowe kwartalniki.
"Gazeta Rycerska" powstała jako odpowiedź na zapotrzebowanie coraz liczniejszego środowiska współczesnych rycerzy i pasjonatów epoki średniowiecza poszukujących dla siebie forum, na którym będą mogli dzielić się informacjami o tworzących się coraz liczniej bractwach rycerskich, o organizowanych festynach, turniejach rycerskich, czy rekonstrukcjach historycznych bitew.
Jako lepiej przystosowani do trudnych warunków, współcześni rycerze nie wyginęli także w dobie kryzysu. W tej sytuacji również rycerska gazeta musi trwać. No i trwa...
A o czym piszemy?
O tym, że stare grody i zamki ożywają dzięki "odtwórstwu historycznemu" piszemy w artykule pt. "Drugie życie zamku w Gniewie".
Historycy, muzealnicy i "cywilni" pasjonaci, niemal na co dzień żyją życiem naszych przodków, starając się poznać ich obyczaje. A wszystko po to, abyśmy nie zapomnieli naszych korzeni.
O tym, jak głęboko rozbudowana była ideologia zwykłego, wydawałoby się ogrodu; jak pełen symboli był to świat możecie przeczytać w artykule "Ogrody średniowiecza".
Polecam również bardzo interesującą rozmowę z Małgorzatą Chorowską o tym, kto budował i żył w zamkach, pałacach i wieżach mieszkalnych średniowiecznego Śląska. Męską część naszych Czytelników zainteresują bez wątpienia artykuły dotyczące średniowiecznego uzbrojenia i taktyki wojennej. A może przeczytają je nie tylko mężczyźni? Może kobiety również? Tym bardziej, że ich rola w bractwach rycerskich systematycznie się zwiększa. O tym, że niektóre chciałyby podobnie jak mężczyźni odcinać wrogom ręce i głowy na polu bitwy (ale oczywiście nie tylko o tym) traktuje artykuł pt. "Kobiety w bractwach".
Mam nadzieje, że z życzliwością przyjmiecie kolejny numer "Gazety Rycerskiej". Dziękujemy za wszystkie sugestie i opinie, oczekujemy dalszych, na pewno weźmiemy je pod uwagę przy tworzeniu kolejnych numerów "Gazety Rycerskiej". To przecież Wasze pismo.
Zapraszam do lektury.
Jarosław Antasik
Przewidywany program "DNI GRUNWALDU 2003" 11-13 LIPCA 2003:
11 lipca 2003 (piątek)
16:00 - 19:00 Obóz rycerski przed bitwą - turnieje i gry rycerskie
18:00 - 20:00 Występy zespołów artystycznych
20:00 - Koncerty muzyki dawnej (zespoły folkowe) na estradzie w obozie u rycerzy
21:00 - 1:00 Wspólna zabawa z zespołem "Renesans"
12 lipca 2003 (sobota)
9:30 - Msza Święta celebrowana przez Jego Ekscelencję Arcybiskupa Metropolitę Warmińskiego Edmunda Piszcza, w miasteczku zlotowym u harcerzy
11:00 - Apel Grunwaldzki na Wzgórzu Pomnikowym:
- przysięga wojskowa
- "grunwaldzkie wici"
- złożenie kwiatów pod Pomnikiem Grunwaldzkim
- pokaz musztry paradnej orkiestry wojskowej
13:00 - Rycerstwo wchodzi w pole (przygotowanie do inscenizacji bitwy)
14:00 - Bitwa Grunwaldzka
17:00 - Turnieje i gry rycerskie - wioska rycerska
18:00 - Występy zespołów folkowych
19:00 - 22:00 Występy zespołów artystycznych
20:00 - Występy zespołów folkowych (wioska rycerska)
22:00 - 1:00 Wspólna zabawa taneczna z zespołem "Renesans"
13 lipca 2003 (niedziela)
11:00 - 13:00 Finał "Biegu Grunwaldzkiego"
17:00 - 19:00 Przegląd Piosenki Regionalnej, Harcerskiej i Turystycznej "Grunwald 2003"
21:00 - 24:00 Ogniobranie - Harcerskie Widowisko poświęcone tradycjom Grunwaldzkim
11 - 15 lipca Ogólnopolskie Zawody Krótkofalówkarskie "Grunwald 2003"
11 - 13 lipca codziennie zwiedzanie obozu rycerskiego za amfiteatrem
MUZEUM BITWY GRUNWALDZKIEJ
Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Kierownik: Romuald Odoj
Muzeum jest czynne od 1 maja do 15 października.
Godziny otwarcia: poniedziałek - niedziela od 8:00 do 18:00
Tel. (0-89) 647 22 27, 647 22 28
Ceny biletów do muzeum: normalny - 6 zł; ulgowy - 3 zł
Spis treści
Aktualności
Grunwald ma zaskoczyć str. 3
Przez trzy dni będzie trwało święto współczesnego rycerstwa. W sobotę 12 lipca, już po raz szósty, około 1000 wojowników z polski i zza granicy zewrze szyki na Polach Grunwaldu.
Drugie życie zamku w Gniewie str.8
Odtwórstwo historyczne, to ukazywanie historii poprzez jej ożywiony obraz. Pasjonaci zajmujący się odtwórstwem wcielają się w role ludzi, żyjących w danej epoce.
Z Wielicką solą na Orawę w dawnych wiekach str.10
Dzięki rozpoczęciu wydobycia soli kamiennej w Bochni i Wieliczce (od II połowy XIII w.) Małopolska uzyskała pełne pokrycie swego zapotrzebowania na sól. Obfitość soli umożliwiła nadto jej eksport do innnych dzielnic kraju oraz za granicę: na tereny, gdzie odczuwano dotkliwy jej brak.
Solnym szlakiem str.12
Ponad rok temu Orawskie Centrum Kultury i Sportu w Jabłonce postanowiło wyznaczyć i wypromować dawny szlak solny przebiegający na terenie Orawy. Pomagało im w tym przedsięwzięciu Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, zajmujące się dziejami solnictwa na ziemiach polskich.
Rozmowa
Czytanie ruin str.17
Uważa się powszechnie, że chwile największej grozy przeżywali mieszkańcy zamku podczas oblężenia, tymczasem sztuka było przeżyć zimę i nie zamarznąć - mówi dr inż. architekt Małgorzata Chorowska.
Opowiadanie
Invidia str.21
Oręż
Zakazana broń str.29
Wojna rycerska była pewnego rodzaju rytuałem, swoistą grą, ale bardzo potrzebną, ponieważ utwierdzała niższe warstwy o sprawiedliwości i logiczności całego systemu społecznego.
Kusza str.31
Do Europy przywędrowała dopiero w drugiej połowie XI wieku i niemal od pierwszych chwil "pojawienia" się na naszym kontynencie zaczęła wzbudzać kontrowersje.
Strategia
Piechota szwajcarska w podczas wojen burgundzkich str. 33
Rody rycerskie
Z Gochów pod Wiedeń str.35
Zgodnie z tradycją Kaszubi przekazują z pokolenia na pokolenie opowieść o prapradziadach, którzy w 1683 roku przysłużyli się wiktorii wiedeńskiej króla Jana II Sobieskiego.
Sztuka
Ogrody średniowiecza orła str.38
W pogodny majowy dzień wytworne towarzystwo dosiada rasowych wierzchowców i kawalkadą rusza na ukwieconą łąkę. Głowy pięknych dam i dzielnych panów zdobią wieńce splecione z ulistnionych gałązek. Grupę szlachetnie urodzonych poprzedzają heroldowie z trąbami.
Prawo i obyczaje
Za duszę zamordowanego str.43
Średniowieczne prawo sądowe wiąże się nie tylko z wydawaniem wyroków i ich egzekwowaniem, z katem, narzędziami tortur i samym procesem " wydobywania zeznań" Niewątpliwie są to najbardziej spektakularne przejawy funkcjonowaniawymiaru sprawiedliwości w tym czasie, charakterystyczne również dla późniejszych epok.
Niewiasty
Kobiety w bractwach str.47
W ostatnich kilku latach powstało mnóstwo przeróżnych bractw rycerskich na terenie całej Polski. Zabawa w rycerstwo stała się wręcz modna. Nie tylko chłopcy się tym zajmują, w bractwach można też spotkać dziewczyny.