(Nr 24) Nowy numer "Gazety Rycerskiej"
Dodane przez bocian dnia 09 maj 2009 22:50
Szanowni Rycerze, Wojowie i Wy Nasi Cywilni Czytelnicy

Janusz Minkiewicz dowcipnie napisał „Średniowiecze, to przesądy, mity i brednie… Zgoda, ale nasze wieki też są średnie”. Choć nie zawsze sobie to uświadamiamy, z epoki średniowiecza czerpiemy do dzisiaj, o czym zawsze staramy się przypominać na łamach Gazety Rycerskiej.

Gazeta Rycerska powstaje na zapotrzebowanie coraz liczniejszego środowiska „współczesnych rycerzy” i pasjonatów epoki średniowiecza poszukujących dla siebie forum, na którym będą mogli dzielić się informacjami o tworzących się coraz liczniej bractwach rycerskich, o organizowanych festynach, turniejach rycerskich, czy rekonstrukcjach historycznych bitew. Wszystkie te głosy świadczą o tym, że średniowiecze – czasy niezwykłe, magiczne, ale i okrutne – wielu z nas fascynuje do dzisiaj. Jak Wiesława
„Vislava” Mileńko. Vislav ze Świnoujścia zasłynął organizowanymi już od kilku lat, w skrajnych warunkach klimatycznych, wędrówkami wokół wyspy Wolin, podczas których uczestnicy posługują się wyłącznie ekwipunkiem jakim dysponowali ludzie we wczesnym średniowieczu. O kolejnym wędrowaniu ku przeszłości, bez żadnej ekstrawagancji w ubiorze i zachowaniu. Wszystko w zgodzie z naturą – pisze
Paweł Adamiec (str. 34) w art. „Żyć jak tysiąc lat temu – naprawdę”.

Archeologia eksperymentalna to nie tylko odtwarzanie kultury materialnej minionych epok za pomocą tradycyjnych metod i narzędzi, to także próba rekonstrukcji aspektów życia codziennego mieszkańców średniowiecznych osad. W Polsce coraz dynamiczniej rozwija się ruch wczesnośredniowieczny. Stare grody i zamki ożywają dzięki odtwórstwu historycznemu. Powstają nowe grody, osady, parki archeologiczne, w których możemy zapoznać się z życiem naszych przodków, poznać ich tajemnice i obyczaje.
A wszystko po to, abyśmy nie zapomnieli naszych korzeni. O jednym z takich miejsc pisze Marek Skubisz w art. „Osada VI Oraczy” (str. 38).

Zachęcając do lektury kolejnego numeru Gazety Rycerskiej polecam nie tylko artykuły o rekonstruktorskich dokonaniach w Bochni i na Wolinie, ale także teksty nawiązujące do średniowiecznych obyczajów. To, gdzie i jak kiedyś pielgrzymowano, opisuje Marta Mikłasiewicz-Lorenz (str . 11). Śluby, średniowieczne kontrakty małżeńskie, rozwody – jak to w życiu bywa – przybliża Michał Wróbel w swoim kolejnym już tekście opisującym zwyczaje średniowiecznej ludności. O tym, że historią rządzi przypadek przekonuje nas Małgorzata Pach-Galik przedstawiając niezwykle okrutną „postać epoki” – Joannę I Neapolitańską (str. 28). W tym sa-
mym dziale kolejna, jakże odmienna „figura” – Henryk Jaworski opisany przez Szymona Wrzesińskiego (str. 31). Leszek Gardeła zabiera nas w podróż w czasie i przestrzeni, w pierwszej części swojego przewodnika (str. 42) zapraszając do wycieczki śladem duńskich muzeów wikingów. Być może jego relacja przekona kogoś, by wakacyjny urlop spędził właśnie poznając zwyczaje wikingów na ich własnej ziemi? Wszak kontakty Słowian i wikingów mają długą tradycję, o czym w tym numerze pisze Michał Talaśka (str. 14). Tekst poświęcony wikingom, ich życiu codziennemu, wierzeniem. Ci ludzie z mroźnych fiordów Północy na stałe
weszli do historii Europy i świata, a ich mitologia stała się inspiracją dla pisarzy tworzących wiele wieków później. Warto więc zapoznać się z bogactwem wikińskiej kultury, jakże innej od tej bliskiej nam Słowianom.
Kultury, na którą w dzisiejszych czasach panuje swoista „moda”, czego dowodem mogą być chociażby bardzo popularne festiwale Wikingów, takie jak choćby ten który od paru lat odbywa się regularnie na Wolinie.
Mam nadzieje, że z życzliwością przyjmiecie kolejny numer „Gazety Rycerskiej”.

Dziękujemy za wszystkie sugestie i opinie, które na pewno weźmiemy pod
uwagę przy tworzeniu kolejnych numerów Gazety Rycerskiej. To przecież
Wasze pismo, tworzone z myślą o Waszych potrzebach.


Spis treści:

OGNIEM I MIECZEM

Zanim banki zastąpiły halabardy… Szwajcarzy – wojowniczy naród z poddasza Europy.

OBYCZAJE

Powiedz tak… czyli o małżeństwach w średniowieczu.
W jakim stroju szła do ślubu panna młoda? Czy ślub mógł być również narzędziem w rękach monarchów? Przypatrzmy się, jak wyglądały małżeństwa w średniowieczu.

Na pielgrzymich szlakach
Tradycje pielgrzymek w świecie chrześcijańskim sięgają czasów starotestamentalnych. W średniowieczu ta forma dewocji upowszechniła się szczególnie w okresie krucjat.
Kres jej popularności przypada na wiek XVI, kiedy Europa pogrążyła się w zamęcie reformacji.

HISTORIA I ŹRÓDŁA

Miecze i złoto
Krótka historia stosunków wikińsko-słowiańskich.

Mantyka Słowian Połabskich
O mantyce wśród dawnych Słowian, czyli o wróżbiarstwie lub inaczej sztuce przepowiadania przyszłości, wiemy naprawdę niewiele. Mało jest dziedzin w nauce, które nasuwają tak dużo wątpliwości i dają pole do tak wielkiej fantazji.
Nieliczne fakty toną w morzu przypuszczeń, hipotez i wątpliwości, a archeolodzy, etnolodzy i historycy spierają się o to, jak naprawdę wyglądała przeszłość.

Spoglądając w gwiaździste niebo…
Pomiędzy astronomią i astrologią w wiekach średnich.

Tajemna moc mandragory
Korzeń mandragory był w Europie tym, czym w Azji żeń-szeń. I choć może się wydać to dziwne, właśnie mandragora, nazywana z niemiecka alrauną, do dzisiaj owiana jest trwalszą legendą niż tamten zamorski specyfik.

Świeci szaleńcy
Czy byli to ludzie naprawdę obłąkani? Czy może tylko takim zachowaniem potrafili dotrzeć do umysłów innych? Jak mówi św. Paweł: „Myśmy głupi dla Chrystusa, a wyście rozumni w Chrystusie; myśmy słabi, a wyście mocni; wy jesteście szanowani, a my w pogardzie…”.

SYLWETKI EPOKI

Szalała, szalała…
Truizmem jest powiedzenie, że historią rządzi przypadek. Na dziejach państw i społeczeństw ciążą złe decyzje, i to niekoniecznie wariatów, psychopatów czy głupców.
Jedna, wydawałoby się przemyślana, decyzja króla neapolitańskiego Roberta I, nomen omen Mądrego, sprawiła że Królestwo Neapolu przeszło w ręce rozpustnicy, przy której Lukrecja Borgia wypada bardzo blado.

Henryk Jaworski – zapomniany propagator kultury dworskiej
Spośród wielu średniowiecznych książąt śląskich zaledwie kilku wyraźnie wspierało
kulturę dworską. Henryk Jaworski co prawda unikał organizowania kosztownych
turniejów rycerskich – ale pozostawił po sobie coś znacznie cenniejszego…

REKONSTRUKCJE

Żyć jak tysiąc lat temu – naprawdę…
W życiu każdego pasjonata historii przychodzi taki moment, kiedy zaczyna się zastanawiać, czy nie lepiej by było żyć w czasach, które ukochał. Niezależnie, czy jest to miłośnik Rzymu z czasów Cezara, czy też, jak w moim wypadku, wielbiciel wzesnego średniowiecza, jesteśmy na najlepszej drodze, aby zająć się odtwórstwem historycznym.

„Osada VI Oraczy” w Bochni

PODRÓŻE/WĘDRÓWKI

Kurhany, bagna i muzea. Wyprawa ścieżkami duńskich wikingów
Zabieramy Was w podróż do świata wikingów… zamkniętego w salach
i ekspozycjach muzealnych. Świata bogatego w symbole i niezwykle ciekawego.
Naszymi przewodnikami będą pasjonaci archeologii epoki wikingów. Przed sezonem warto poznać miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić.

HERALDYKA

Smoczy pomiot
Legendarne początki wielu herbów często znajdują swój symboliczny wyraz w postaci wizerunku fantastycznej istoty umieszczonej w heraldycznej tarczy. Wśród licznych potworów zapożyczonych z antycznych i średniowiecznych mitologii szczególne miejsce zajmują smoki i potwory smokopodobne.

SKRYPTORIUM

Nowości z rycerskiej półki