www.GazetaRycerska.pl
 Marzec 27 2023 19:21:54
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Bractwo rycerskie Wr...
Średniowiecze - Bydg...
Leworęczność
Heraldyka a strój bi...
Sprzedam
Najciekawsze Tematy
Kolczuga [1041]
Wasz ulubiony "od... [350]
Skąd jesteście? [312]
Techniki walki [305]
Bractwa rycerskie... [255]
Reklama

Księgarnia Odkrywcy

Multisort

(nr 06) Numer szósty
Właśnie zaczyna się jesień, a z nią przychodzi pora na dokonanie podsumowań mijającego sezonu obfitującego w liczne turnieje rycerskie, festyny archeologiczne i rekonstrukcje bitew.
Nie było właściwie tygodnia, aby w jednym w polskich miast i miasteczek nie odbywała się jakaś impreza historyczna. Organizowane na coraz szerszą skalę, przyciągają nie tylko miłośników historii, ale i olbrzymią liczbę obserwatorów.

Wprawdzie działalność i zainteresowania miłośników wczesnośredniowiecznej historii nie kończą się wraz z nastaniem jesieni, to jednak okres wzmożonej aktywności tegorocznego sezonu właśnie mija... Pora na podsumowania.

Ponieważ nie wszyscy rodzimi miłośnicy wczesnego średniowiecza mieli możliwość odwiedzenia imprez organizowanych w Polsce i w Europie, Błażej Stanisławski wspólnie z Pawłem Żelewskim w artykule "Ranking festiwali 2004" (str. 29) oprowadzają nas po nich, opisując plusy i minusy. Ich ocena pomoże wielu odtwórcom "archeologii żywej" i turystom przy układaniu własnego kalendarza wyjazdów na przyszły rok.

W rozmowie z doc.dr hab. Leszkiem Słupeckim wkroczymy do tajemniczego świata islandzkich sag, poznamy dzieje legendarnego bractwa jómswikingów, których sława do dzisiaj inspiruje odtwórców historii zarówno w Polsce jak i za granicą.

Łukasz Orlicki w artykule " Tropem templariuszy i joannitów" (str. 3) podsumowuje II etap interdyscyplinarnego projektu badawczego mającego przybliżyć nam tajemnicę pobytu templariuszy na ziemiach Polski. Co prawda zasypano już wykopy archeologiczne i zabezpieczono do następnego sezonu teren dawnej komandorii templariuszy w Chwarszczanach, ale zespół badawczy pracuje nadal. Najbliższe miesiące zostaną poświęcone na szczegółowe opracowanie wyników, a potem na przygotowania do kolejnego etapu projektu, który rusza za rok. O tym między innymi opowiada dr Iwona Teul, antropolog, wchodząca w skład zespołu, w rozmowie z Joanną Orłowską-Stanisławską (str. 8).

Wspomnienia po letnich wędrówkach rozpoczniemy od zwiedzenia zamku w Lipowcu, o którym opowiada Jacek Szymański w artykule "Lipowiec - więzienie dla duchownych" (str. 35), następnie podążymy tropem twierdz kresowych dawnej Rzeczpospolitej i w artykule Joanny Orłowskiej-Stanisławskiej "Kamieniec Podolski - twierdza na rubieżach" (str. 39) odwiedzimy Kamieniec Podolski. Któż bowiem nie pamięta historii Pana Wołodyjowskiego? Zobaczmy jak tam jest teraz... Z Kamieńca udamy się do Stambułu - miasta wirujących kopuł, podziwiać Świątynię Mądrości Bożej. Poznamy jej historię i tajemnice, pospacerujemy ulicami współczesnego miasta.

Drodzy Czytelnicy zapraszam do lektury październikowego wydania Gazety Rycerskiej.

Izabela Kwiecińska


Spis treści

HISTORIA I ŹRÓDŁA

Tropem templariuszy i joannitów str. 3

zakończenie II etapu projektu badawczego Pod koniec września 2004 roku zasypano wykopy archeologiczne i zabezpieczono do następnego sezonu teren dawnej komandorii templariuszy w Chwarszczanach. Zakończono tym samym II etap interdyscyplinarnego projektu badawczego, mającego przybliżyć nam tajemnicę pobytu templariuszy na ziemiach Polski.

Skarby templariuszy str.7

Wystawa "Templariusze. Historia i mit". Od 23 października Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na niezwykle interesującą wystawę poświęconą templariuszom. Jest to pierwsza ekspozycja na ten temat, prezentowana w wystawiennictwie środkowowschodniej Europy i pierwsza próba podsumowania badań archeologicznych prowadzonych w Polsce.

ROZMOWA

Kości templariuszy str.10

Rozmowa z dr Iwoną Teul, antropologiem i arch. Dominiką Siemińską, wchodzącymi w skład zespołu prowadzącego badania archeologiczne w Chwarszczanach.

HISTORIA I ŹRÓDŁA

My, polscy templariusze... str. 10

O tym, że templariusze się odrodzili, wie niewiele osób. Oto relacja (nigdzie dotąd nie publikowana) o powołaniu do życia Rycerstwa Świątyni.

ROZMOWA

Wojownicy Jómsborga str.12

Szanujący się wojownik potrafił odpowiednio zarżnąć bydlę na ofiarę, zinterpretować znaki, które pojawiają się w trakcie obrzędu i zapobiec czarom. Nie wylewał też za kołnierz... twierdzi doc. dr hab. Leszek Paweł Słupecki w rozmowie o obyczajach wikingów w świetle staroislandzkich sag.

HISTORIA I ŹRÓDŁA

Tajemnice fresków str.15

W kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (dawniej NMP Zwycięskiej) w Lublinie znajdują się późnośredniowieczne freski. Przedstawione na nich uzbrojenie ochronne jest celem tego artykułu.

Ars Moriendi str.18

Gorzkie stwierdzenie "każdy umiera sam", to wynalazek ostatnich stuleci. W średniowieczu śmierć przeżywano publicznie i czczono jak sakrament: była wszak celem życiowych zmagań.

Bóg Słońca - Bóg Ognia str.20

Dla Słowian, podobnie jak dla wielu innych dawnych ludów, oczywistym było uzależnienie trwania biologicznego życia ziemskiego od istnienia i działalności Słońca, którego "wędrówka" wyznaczała cykle przyrody i związanej z nią gospodarki ludzkiej.

WYDARZENIA/TURNIEJE

Zbroja, tarcza, miecza ostrze, czyli rzecz o turnieju łęczyckim str.23

WYDARZENIA/FESTIWALE

Rzeźnicy z Warmii str.24
Dawno temu na Pałukach str.26
Festyn archeologiczny w Biskupinie
Rycerskie wesele str.28
IV Międzynarodowy Festyn Rycerski w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach
Ranking festiwali 2004 str.29
Moesgard, Grunwald, Torgelow, Wolin, Archeon i Biskupin, to kolejne wybrane imprezy historyczne, które odwiedziliśmy w tym roku. Wrażenia z nich oraz naszą ocenę zawarliśmy w kontynuacji naszego cyklu.

REJSY EKSPERYMENTALNE

IX Flis Odrzański str.32

Już po raz dziewiąty zorganizowano w tym roku oryginalne przedsięwzięcie, jakim jest Flis Odrzański. Flotylla tratw, łódek i stateczków od 25 czerwca do 10 lipca przepłynęła Odrą ponad 500 km, zawijając po drodze do 15 nadodrzańskich miejscowości.

PODRÓŻE/WĘDRÓWKI

Lipowiec - więzienie dla duchownych Malownicze ruiny starego zamku stoją na zalesionym wzgórzu o wysokości 362 m, które jest częścią Grzbietu Tenczyńskiego. Są hipotezy, że istniało tu wczesnośredniowieczne grodzisko, później rycerski zameczek stronników Konrada Mazowieckiego, których Bolesław Wstydliwy po zdobyciu władzy nad dzielnicą senioralną pobił, a następnie skazał na śmierć. str.35

Stambuł - miasto wirujących kopuł Są miejsca przeznaczone przez samą naturę na to, aby przyciągały do siebie ludzi, aby na ruinach dawnego wciąż powstawało nowe życie. Do takich miejsc należą wybrzeża Bosforu, tam gdzie ląd azjatycki poprzez półwysep Azji Mniejszej jakby wyciągniętą ręką niemal sięga Europy... str.37

Kamieniec Podolski - twierdza na rubieżach Wędrówka po najsłynniejszym zamku dawnej Rzeczpospolitej. Jak wygląda dzisiaj? str.39

PORADNIK RZEMIEŚLNIKA

Jak wykonać bukłak Wśród miłośników odtwórców "żywej" historii coraz więcej osób zaczyna interesować się archeologią eksperymentalną i dawnym rzemiosłem. W nowym dziale - nowy temat. str.41

Wczesnośredniowieczny pancerz Jak samemu zrobić kolczugę. str.42

virom - wikingowie i rzymianie str.44

Zielarze bez ziela str.45
Dodane przez Admin dnia 23 marzec 2005 20:36 14239 Czytań Drukuj
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Ankieta dla Użytkowników
Czy Gazeta Rycerska powinna być

kwartalnikiem

dwumiesięcznikiem

ukazywać się dwa razy w roku

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.

34253575 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska