www.GazetaRycerska.pl
 Marzec 27 2023 18:58:31
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Bractwo rycerskie Wr...
Średniowiecze - Bydg...
Leworęczność
Heraldyka a strój bi...
Sprzedam
Najciekawsze Tematy
Kolczuga [1041]
Wasz ulubiony "od... [350]
Skąd jesteście? [312]
Techniki walki [305]
Bractwa rycerskie... [255]
Reklama

Księgarnia Odkrywcy

Multisort

(nr 11) Numer jedenasty "Gazety Rycerskiej"
zanowni Rycerze, Wojowie i Wy nasi Cywilni Czytelnicy
Oddajemy do Waszych rąk pierwszy numer Gazety Rycerskiej w Nowym Roku. Z nadzieją, że tematyka, którą poruszamy jest dla Was interesująca, inspirująca i pomocna w rozwoju wspólnej pasji - odtwarzania historii.
Każdy prawdziwy miłośnik historii zawsze czuje głód wiedzy. Dlatego zaproszeni na nasze łamy archeolodzy, historycy, mediewiści... i pasjonaci średniowiecza, starają się Wam przybliżyć "realia" tamtych czasów, z jednej strony okrutnych, z drugiej, tajemniczych i magicznych.
Bo jak inaczej nazwać czas, w którym "raz w roku, nim nastał Wielki Post świat stawał na głowie i wszystko mogło się zdarzyć. Ludzie przywdziewali maski. Kobiety stawały się mężczyznami, a mężczyźni kobietami" - zastanawia się dr Błażej Stanisławski w swoim artykule "Maskarada w Diabelskim Kręgu" (str. 8), opisując karnawałowe szaleństwo jakie ogarniało nie tylko wenecjan. Ludzie bawili się, tańczyli, śpiewali, zapominając o smutkach, kłopotach, wiążących ich konwenansach - czyli szarej codzienności.
Z drugiej strony, rozpalano stosy, na których ginęły... czarownice, posądzane o wszelkie zło tego świata. W artykule "Polowanie na czarownice - kontrreformacja na Śląsku" (str. 15) Szymon Wrzesiński wprowadza nas w tą ponurą prawdę o średniowieczu.
W artykule Łukasza Orlickiego "Diablęta" (str. 17), po raz kolejny wracamy do Łańcuta, aby przeczytać o potomkach "Diabła" Stadnickiego - dzikich, nieokiełznanych szlacheckich awanturnikach, których gwałtowana natura znajdowała ujście jedynie w łupieżczych wyprawach.
Inspiracją odtwórców historii są źródła archeologiczne. Dlatego też prezentujemy wyniki najnowszych wykopalisk archeologicznych prowadzonych w naszym kraju. Wspólnie z Joanną Orłowską- Stanisławską ("Czytanie z kości, czyli wikingowie na Lednicy" str. 28) wysłuchujemy opowieści archeologa Jacka Wrzesińskiego o szczegółach odkrycia na cmentarzysku w Dziekanowicach. Okazuje się, że waleczni przybysze z Północy służyli polskim władcom przed 1000 lat!
To tylko część fascynujących tematów jakie znajdziecie w tym numerze Gazety Rycerskiej. Zatem zapraszam do lektury, z nadzieją, że każdy z Was znajdzie w naszej Gazecie coś dla siebie, a tematyka, którą poruszamy jest dla Was interesująca, inspirująca i pomocna w rozwoju wspólnej pasji - odtwarzania historii.
Zapraszam do lektury styczniowego wydania Gazety Rycerskiej.

Izabela Kwiecińska


Spis treści

HISTORIA I ŹRÓDŁA

Komiksowa historia polskich władców str 3
Często lekceważona forma przekazu jaką jest komiks, na świecie już dawno zdobyła uznanie. W Polsce mimo pozornego dostępu do wielu tytułów, wciąż traktowany jest nieco po macoszemu. Tymczasem ukazuje się coraz więcej tomików, które oprócz tego, że bawią, skutecznie mogą uczyć historii.

Uwięzieni w „orlim gnieździe” str 5
Na szczycie niedostępnego wzgórza, w skałach Krymu wykuto miasto. System pieczar, świątynie i mauzolea zostały połączone kamiennymi drogami. Życie koncentrowało się wokół studni, do których deszczówkę doprowadzały setki kanalików wydrążonych ludzką ręką. Przez wiele wieków w twierdzy rządził tajemniczy lud Karaimów.

Maskarada w „Diabelskim Kręgu” str 8
Raz w roku, nim nastał Wielki Post świat stawał na głowie i wszystko mogło się zdarzyć. Ludzie przywdziewali maski. Kobiety stawały się mężczyznami, a mężczyźni
kobietami. Tak działo się w Wenecji podczas karnawału, tak było w dawnej Rzeczypospolitej w okresie mięsopustu.

Gdy król traci głowę... str 12
Wraz ze śmiercią młodego króla Władysława legły w gruzach nadzieje na stworzenie Rzeszy Jagiellońskiej, czyli unii Polski, Litwy i Węgier, najpotężniejszego katolickiego mocarstwa świata, którego istnienie mogło zmienić dzieje Europy. Paradoksalnie do katastrofy walnie przyczynił się legat papieski. Cóż, Deus vult...

Polowanie na czarownice - Kontrreformacja na Śląsku str 15
Po zakończeniu wojny 30-letniej i opuszczeniu Śląska przez ostatnie oddziały szwedzkie, dwór wiedeński przystąpił do realizacji wielkiej ofensywy przeciw protestantom. Z wyjątkiem uprzywilejowanych terytoriów, na obszarze Śląska rozszalała się kontrreformacja.

„Diablęta” str 17
Mogło się wydawać, że straszliwa sława „Diabła” Stadnickiego, która chroniła jego najbliższych umarła wraz z nim, a wdowę i dzieci czeka tułaczka po kilku nielicznych „nie obrażonych” krewnych, którym za życia nie zdążył dopiec. Jednak nadspodziewanie szybko szlachta województwa ruskiego przekonała się, jak bardzo prognozy te były złudne…

Krzyżowcy z Czerwoną Gwiazdą str 21
W historii średniowiecznego Śląska zapisało się wiele zakonów. Jednym z nich był
czeski zakon Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą – rycerski, choć jego bracia nigdy nie walczyli mieczem.

O rycerskim cerskim rzędzie jeździeckim i koniach w średniowiecznej Polsce str 25
Spróbujmy wyobrazić sobie średniowieczną bitwę. Rycerze zakuci w zbroje, dzierżący wysokie kopie, ścierający się na śmierć i życie wśród wrzawy i szczęku oręża. W uszach dźwięczy tumult podkutych kopyt ogromnych rumaków bojowych, szarżujących z impetem.

ROZMOWA

Czytanie z kości, czyli wikingowie na Lednicy str 28
Waleczni przybysze z Północy służyli polskim władcom przed 1000 lat – ta sensacyjna
wiadomość „wyszła spod łopat” archeologów. O szczegółach odkrycia opowiada
Jacek Wrzesiński z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w rozmowie z Joanną Orłowską-Stanisławską.

REKONSTRUKCJE

Ożywienie wyspy pierwszych Piastów str 31

Królewskie grody Haralda Sinozębego str 34
Król Danii Harald Sinozęby wzniósł w różnych punktach swojego państwa okrągłe warownie. Za ich pomocą sprawował kontrolę nad krajem. Obecnie wokół nich koncentrują się badania nad archeologią eksperymentalną.


HERALDYKA

Pod znakiem mitry str 36
Tytuły arystokratyczne nie stały się w przedrozbiorowej Rzeczypospolitej tak powszechne, jak w innych państwach europejskich. Tradycyjny egalitaryzm polskiej
szlachty („szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie”) uznawany był za warunek
swobód i wolności politycznych.

PODRÓŻE/WĘDRÓWKI

Historia walecznego Lancelota na ścianach wieży w Siedlęcinie str 38
Kilkaset lat temu w jednej z największych wież rycerskich w Europie Środkowo-
Wschodniej w Siedlęcinie nad rzeką Bóbr, powstało wyjątkowe dzieło – dekoracja malarska przedstawiająca „Szlachetną a wielce żałosną opowieść o Panu
Lancelocie z Jeziora…”.

Wędrówka do granic… śniegu str 41
Wiesław „Vislav” ze Świnoujścia, Jurek Budziszewski z Mokrzycy i Michał Kubacki z Poznania przebyli 30 km z planowanych niemal 60. Ruszyli starym szlakiem kupieckim w dawnych czasach prowadzącym do Wołogoszczy (obecnie Wolgast w Niemczech). W planie mieli trzy postoje pod gołym niebem: w Wolinie na wyspie wikingów, w Lubinie nad Zalewem Szczecińskim w pobliżu starego grodu słowiańskiego oraz na tajemniczym grodzisku na jeziorze Grodno, owianego legendą pirackiego skarbu pięknej, choć nieszczęśliwej korsarki Stenki.

Archiwum Gazety Rycerskiej 2005 str 44

GONIEC RYCERSKI

Listy str 46

SKRYPTORIUM

Nowości z rycerskiej półki str 47
Dodane przez Admin dnia 15 styczeń 2006 21:54 13684 Czytań Drukuj
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Ankieta dla Użytkowników
Czy Gazeta Rycerska powinna być

kwartalnikiem

dwumiesięcznikiem

ukazywać się dwa razy w roku

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.

34253541 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska