Użytkowników Online |
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online
Zarejestrowanych: 3,881
Najnowszy Użytkownik: baxakem
|
|
(nr 13) Numer trzynasty "Gazety Rycerskiej" |
zanowni Rycerze, Wojowie i Wy nasi Cywilni Czytelnicy
Raz do roku w niewielkiej wiosce Grunwald i okolicy, czas cofa się o kilkaset lat wstecz. Rycerze, białogłowy, pacholęta porzucają swoje codzienne zajęcia i obowiązki, zapominają o sukienkach i garniturach…
Przywdziewają szaty średniowieczne, a współczesność, zaraz po przybyciu do obozu powstałego na polach Grunwaldu, pakują głęboko do kufrów i skrzyń.
Od wielu lat, ta największa w Polsce inscenizacja historyczna gromadzi dziesiątki tysięcy pasjonatów historii średniowiecza. „Bitwa pod Grunwaldem – to ikona historycznej popkultury, która po blisko 600 latach wciąż pozostaje jednym z najpowszechniej kojarzonych wydarzeń naszych dziejów” – tak pisał w „Gazecie Rycerskiej” Piotr Galik (nr 3/2005). W tym roku, wyjątkowość tego wydarzenia – raczej nie pod kątem historycznym, a jedynie ze względu na doskonałą okazję zdobycia kolejnych głosów w wyborach – zauważyli niektórzy politycy… próbujący wykorzystać największe w Polsce święto rycerskie do własnych promocyjnych celów – o czym pisze Łukasz Orlicki w swojej relacji „Te dwa nagie miecze” (str. 27).
Po raz kolejny chcę Wszystkich zaprosić do Chwarszczan, gdzie, jak pamiętacie, od trzech lat prowadzone są prace wykopaliskowe. Ale one stanowią jedynie część działań, związanych z dawną komandorią templariuszy i joannitów, podejmowanych w ramach „Projektu Chwarszczany”. Od kilku lat grupa miłośników, pod egidą archeologa Przemysława Kołosowskiego i konserwatora Błażeja Skazińskiego zabiegała o ratowanie kaplicy. I udało się. Na terenie dawnej komandorii powstał pierwszy w województwie zachodniopomorskim Park Kulturowy Chwarszczany. Co jest głównym celem powołania Parku i jakie są jego założenia opowiada dr Przemysław Kołosowski w artykule „Park Kulturowy Chwarszczany” (str. 6).
Polecając kolejny numer „Gazety Rycerskiej”, chciałabym zwrócić szczególną uwagę na wywiad, który przeprowadził Piotr Maszkowski z Renatą Bonter-Jedrzejewską, artystką plastykiem, odpowiedzialną za ostateczną wizję twarzy bł. Czesława, patrona Wrocławia i obrońcy Śląska – „Drugie życie Błogosławionego” (str. 23). Tego typu badania są w Polsce niezwykłą rzadkością, o ile gdziekolwiek, poza Wrocławiem, zostały przeprowadzone, bo jak pisze Piotr Maszkowski "poza nielicznymi przykładami rekonstrukcji głów na podstawie odnalezionych czaszek, czy to kopalnych, czy też historycznych, zbyt wiele się ich nie przeprowadza”. A szkoda, bowiem efekty współpracy antropologów, artystów-plastyków i archeologów są zachwycające.
A gdzie tym razem zabiera nas dr Błażej Stanisławski? W podróż do Nowego Jorku, do Metropolitan Muzeum. Co będziemy podziwiać? Zapraszam do lektury artykułu „Zbrojownia na Manhattanie” (str. 36).
Zatem zapraszam do lektury kolejnego numeru „Gazety Rycerskiej”, z nadzieją, że każdy z Was znajdzie coś dla siebie, a tematyka, którą poruszamy jest dla Was interesująca, inspirująca i pomocna w rozwoju wspólnej pasji – odtwarzania historii.
Izabela Kwiecińska
Spis treści
BADANIA ARCHEOLOGICZNE
Szmaragdowy diabeł za chórem, czyli rzecz o trudnych czasach; str 3
Kiedy pokazują się w kościele… pojawia się konsternacja. Kogo pod postacią diabła wyobraził twórca na chórze kościoła w Starym Kawkowie? Jakie miasto płonie w malarskiej alegorii sądu ostatecznego?
Park Kulturowy Chwarszczany str 6
Na terenie dawnej komandorii powstał pierwszy w województwie zachodniopomorskim
Park Kulturowy Chwarszczany. Głównym celem jego powołania jest m.in. ochrona i promowanie dawnego dziedzictwa zakonu templariuszy i joannitów.
HISTORIA I ŹRÓDŁA
W kręgu średniowiecznych klasztorów (cz. 2); str 8
Pogrzeb mnicha i opata; str 11
Przypominanie o śmierci podkreślające marność doczesnego życia, stanowiło jeden z podstawowych elementów codzienności w średniowiecznej wspólnocie zakonnej.
Świadczą o tym m.in. ówczesne ceremonie pogrzebowe obrazujące rytuał pożegnania, żal po stracie zmarłego członka wspólnoty, ale też grozę i niepokój wobec faktu samej śmierci. Poprzez obrzędy pogrzebowe zmarły mnich nie przestaje umierać.
Wiking nie gęś…; str 14
Język normańskich wojowników zwykło się u nas nie do końca słusznie określać mianem staronordyckiego lub staroislandzkiego…
Lepanto – najkrwawsza bitwa morska wszechczasów; str 16
7.XI.1571 roku na wodach zatoki Patras u wybrzeży Grecji zmierzyły się eskadry wojenne Wysokiej Porty i Ligi Świętej. Brutalna i krwawa bitwa przyniosła oszałamiający
sukces armadzie katolickiej. Zwycięstwo było tak wielkie i bezdyskusyjne, że wielu uznało je za cud. Europa raz jeszcze uniknęła islamskiego zagrożenia...
Gdy księżniczek nie brakło cnotliwych… rzecz o bł. Salomei i św. Kindze; str 20
ROZMOWY
Drugie życie błogosławionego; str 23
„Nordyk 79%, armenoid 10%, skóra biała z odcieniem różowym do jasnopłowej, oczy piwne 8-16, głowa mężczyzny, nos raczej silnie wystający prosty, parametry włosów...”. Ten niezrozumiały opis określa skrócony antropologiczny wizerunek twarzy, odczytany
z jednej z zachowanych czaszek. Jest to baza do przywrócenia wizerunku osoby, która
nie żyje od kilkuset lat. Pozwala na to pełno plastyczna rekonstrukcja głowy…
WYDARZENIA/FESTIWALE
Te dwa nagie miecze… ; str 27
15 lipca 2006 roku na polach Grunwaldu niebo przesłoniły chmury strzał, wystrzelonych przez oddziały łuczników. Salwie towarzyszył huk bombard i hakownic. W upalnym słońcu naprzeciwko siebie stanęły chorągwie okutych w stal rycerzy, reprezentujących
dwie strony konfliktu: Polskę i Litwę oraz Zakon Krzyżacki.
Oblężenie Malborka; str 28
Średniowieczne walki rycerskie w Kliczkowie i Rudnie; str 29
Spis bractw; str 31
PODRÓZE/WĘDRÓWKI
Sekrety Królewskiego Tympanonu; str 33
Północne wejście do dawnej bazyliki joannitów w Strzegomiu bywa używane tylko podczas wyjątkowych uroczystości. Zapomniano nawet, że kiedyś nazywano je Bramą
Mieszczańską. Dzisiaj jest to niepozorna przybudówka, kryjąca w sobie zaciszną kruchtę. Dopiero po otwarciu dębowych drzwi stajemy oko w oko z nieskazitelnie gotyckim portalem z XIV wieku.
Zbrojownia na Manhattanie; str 36
Z Olsztyna do…; str 38
Olsztyna, czyli w cieniu orlich ruin i Kazimierza Wielkiego Wychowani pośród czerwonoceglastych siedzib krzyżackiego dominium, wybraliśmy się szukać białych,
kamiennych zamków, typowych Polski Piastów i Jagiellonów. „Orle Gniazda”, to kompleks zamków zbudowanych u schyłku XIV w., z polecenia króla Kazimierza Wielkiego
HERALDYKA
Dziewięć pałek; str 41
W przedrozbiorowej Rzeczypospolitej panował przez kilkaset lat system prawny, w myśl którego wszyscy przedstawiciele stanu szlacheckiego mieli być równouprawnieni. Aby utrzymać pozory rzekomej równości, delegaci na sejm zwykle sprzeciwiali się tak odrażającym na nią zamachom, jak królewskie nadania orderów…
REKONSTRUKCJE
Gross Raden – Słowianie w Niemczech; str 43
PORADNIK
O tym, jak to starym sposobem szable kułem; str 45
SKRYPTORIUM
Nowości z rycerskiej półki str 47
Kalendarz imprez rycerskich 2006; str 48
ZAJAWKI
Pogrzeb mnicha i opata
Przemysław Kołosowski
Przypominanie o śmierci podkreślające marność doczesnego życia, stanowiło jeden z podstawowych elementów codzienności w średniowiecznej wspólnocie zakonnej. Tym celom podporządkowana była klasztorna liturgia, która jak stwierdził antropolog Louis Vicnent Thomas jest zachowaniem wysoce symbolicznym. Świadczą o tym m.in. ówczesne ceremonie pogrzebowe obrazujące przede wszystkim rytuał pożegnania, żal po stracie zmarłego członka wspólnoty, ale też grozę i niepokój wobec faktu samej śmierci. Poprzez obrzędy pogrzebowe zmarły mnich nie przestaje umierać.
Drugie życie błogosławionego
„Nordyk 79 %, armenoid 10%, skóra biała z odcieniem różowym do jasnopłowej, oczy piwne 8-16, głowa mężczyzny, nos raczej silnie wystający prosty, parametry włosów…”. Ten niezrozumiały opis określa skrócony, antropologiczny wizerunek twarzy odczytany z jednej z zachowanych czaszek. Jest to baza do przywrócenia wizerunku osoby, która nie żyje od kilkuset lat. Pozwala na to pełno plastyczna rekonstrukcja głowy… Z Renatą Bonter-Jędrzejewską, artystką plastykiem odpowiedzialną za ostateczną wizję wizerunku błogosławionego Czesława – patrona Wrocławia, rozmawia Piotr Maszkowski
Lepanto – najkrwawsza bitwa morska wszechczasów
Piotr Galik
7 listopada 1571 roku na wodach zatoki Patras u wybrzeży Grecji zmierzyły się eskadry wojenne Wysokiej Porty i Ligi Świętej. Flota Turcji, największego wówczas mocarstwa islamskiego, stanęła naprzeciw połączonym siłom łacińskiej Europy. Brutalna i krwawa bitwa przyniosła oszałamiający sukces armadzie katolickiej. Zwycięstwo było tak wielkie i bezdyskusyjne, że wielu uznało je za cud. Europa raz jeszcze uniknęła islamskiego zagrożenia...
Park Kulturowy Chwarszczany
Przemysław Kołosowski
Prace wykopaliskowe stanowią tylko część działań, związanych z dawną komandorią templariuszy i joannitów, podejmowanych w ramach „Projektu Chwarszczany”. Od kilku lat grupa miłośników zabiegała o ratowanie kaplicy. Uchwałą Rady Gminy Boleszkowice, na terenie dawnej komandorii powstał pierwszy w województwie zachodniopomorskim Park Kulturowy Chwarszczany. Głównym celem jego powołania jest ochrona i promowanie dawnego dziedzictwa zakonu templariuszy i joannitów oraz restauracja wpisanej na listę stu najważniejszych zabytków architektury w Polsce kaplicy zakonnej, ze zdobiącym jej wnętrze unikalnym zespołem fresków. Program jest realizowany poprzez badania dotyczące dziejów komandorii, prace konserwatorskie przy kaplicy, zagospodarowanie terenu parku kulturowego, organizację imprez edukacyjno-historycznych etc.
Zbrojownia na Manhattanie
Błażej Stanisławski
Nowojorskie Metropolitan Muzeum, położone przy Piątej Alei na Manhattanie, słynie jako jedna z największych na świecie kolekcji sztuki. Można tam zobaczyć obrazy słynnych mistrzów oraz potężne zbiory zabytków odkrytych na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Środkowej, czy w Afryce. Wizyta w Metropolitan może okazać się także wielką gratką dla miłośników historii średniowiecza i rycerstwa
|
Dodane przez Admin
dnia 02 sierpień 2006 08:15
|
14502 Czytań
|
|
|
|