www.GazetaRycerska.pl
 Maj 27 2024 15:49:42
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Bractwo rycerskie Wr...
Średniowiecze - Bydg...
Leworęczność
Heraldyka a strój bi...
Sprzedam
Najciekawsze Tematy
Kolczuga [1041]
Wasz ulubiony "od... [350]
Skąd jesteście? [312]
Techniki walki [305]
Bractwa rycerskie... [255]
Reklama

Księgarnia Odkrywcy

Multisort

Wyrób łuku
Ponieważ wielu użytkowników forum interesuje ten temat postanowiłem choć trochę go Wam przybliżyć.

Jedną z ważniejszych kwestii jest to, jakiego drzewa użyć do tego celu. Łatwo dostępnymi w Polsce, a zarazem dość "łucznymi" drzewami są m.in.: klon, robinia akacjowa, wiąz, jesion, a także grab czy dąb (w tym przypadku nadaje się tylko rdzeń drzewa) . O cisie należy (przynajmniej na początku) zapomnieć bo znalezienie takiego drzewa w Polsce jest niemal nie możliwe (zwłaszcza, że jest pod ochroną) a sprowadzanie z innych krajów jest w miarę kosztowne. Oczywiście przed ścięciem jakiegokolwiek drzewa trzeba mieć zgodę leśniczego. Ważne jest także by nie ścinać pierwszego lepszego drzewa. Najpierw należy upewnić się, czy nada się do tego celu. Drzewo które potrzebujemy powinno mieć około 180-200cm długości oraz 10-14 cm średnicy. Poza tym nie powinno mieć sęków, ani być poskręcane. Najlepszą porą na ścięcie drzewa jest styczeń i luty, ponieważ wtedy drzewo ma najmniej soków.
Po ścięciu należy przepołowić kłodę (za pomocą siekiery i klina) tak by powstały dwie belki o przekroju w kształcie litery "D". Obie połówki okorowujemy i zostawiamy w miejscu mało wilgotnym i ciepłym (nie suchym!!) na około 2-3 miesiące (w dobrych warunkach wystarczają nawet 3 tygodnie) .

Gdy drewno jest już suche należy narysować i wyciąć kształt łuku* , po czym wyrównać wszystkie nierówności papierem ściernym lub tarnikiem. Następnie trzeba wyciąć gryfy (czyli "zaczepy" na cięciwe) . Używamy do tego małego pilnika (do metalu) .

Teraz została nam jeszcze jedna-końcowa już część - kształtowanie łuku. Wiele osób zaniedbuje ten etap przez co marnują wiele pracy włożonej w łuk. Do kształtowania potrzebna jest specjalna belka* . Potrzebne są nam też dwie cięciwy-jedna o 8-10cm dłuższa od łuku i druga o 6-8cm krótsza. Najpierw zakładamy dłuższą i naciągamy łuk na kolejne nacięcia belki. Powtarzamy tą czynność około 80 razy na każde nacięcie. Podczas naciągania łuku należy patrzeć czy wygięcie jest optymalne* i korygować nierówności. Naciągamy cięciwe do około 30". Gdy skończymy już tą czynność zakładamy krótsza cięciwę i wszystko powtarzamy.
Po skończeniu zakonserwuj łuk pokostem lub olejem lnianym.

Pamiętaj żeby wszystkie etapy wyrobu łuku wykonywać starannie. Nie poddawaj się jeśli pierwszy łuk ci nie wyjdzie. Nie jest to prosta sztuka i dojście do wprawy wymaga trochę czasu.

Jeśli chcesz uzyskać więcej precyzyjnych informacji zajrzyć na fora: www.freha.pl www.lucznictwo.dl.pl oraz do książki "Drewniany łuk średniowieczny" J.Jankowskiego. Przydatne są także filmy grupy Lorien "Drewniany łuk i kusza" oraz "Broń z dawnych lat" .

Pozdrawiam

* - wygląd tych narzędzi etc znajdziesz na forum www.lucznictwo.dl.pl w temacie skany.
Dodane przez Czarny Rycerz dnia 29 maj 2007 22:02 10387 Czytań Drukuj
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Ankieta dla Użytkowników
Czy Gazeta Rycerska powinna być

kwartalnikiem

dwumiesięcznikiem

ukazywać się dwa razy w roku

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.

37162028 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska