Użytkowników Online |
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online
Zarejestrowanych: 3,881
Najnowszy Użytkownik: baxakem
|
|
Konfraternia Smorgońskiej Akademii |
Nazwa Bractwa: Konfraternia Smorgońskiej Akademii
Osoba wprowadzająca: Miroslaw
Adres Strony WWW:miroslaw1949.w.interia.pl
Adres e-Mail: [email protected]
Adres do korespondencji:
Ulica: ul. Gdyńska 7B/24
Misto: 80-340 Gdańsk
Telefon do korespondencji: 0-504 72-25-72
O nas:
Konfraternia została założona w 1999 r. w Gdańsku i jest stowarzyszeniem w rejestrze Starostwa w Kartuzach. Nawiązuje do dwóch tradycji. Do tradycji Pomorza z okresu panowania rodu Świętopełkowiczów XII-XIII w. oraz do tradycji współpracy Polski z Wielkim Księstwem Litewskim w okresie XV-XVII w. Do tradycji tych nawiązuje z jednej strony \"lilia Świętopełkowiczów\" przedstawiona na Pierścieniu Damroki -chmieleńskiej księżniczki z XIII w.- wręczanym zwycięzcom turniejów łucznictwa tradycyjnego organizowanym w rocznicę śmierci tej księżniczki. Z drugiej strony tradycję tę wyraża herb Konfraterni, czyli niedźwiadek żmudzki - również przez odniesienie do absolwentów Smorgońskiej Akademii.
KSA funkcjonuje w szerszych strukturach Kręgu Oliwskiego i Chorągwi Kasztelanii Chmieleńskiej oraz w Unii Kaszubskiej i w formacji Pomorian Archers. Więcej informacji można znaleść na stronie http://republika.pl/pomorian_archers i poprzez linki tam pomieszczone.
Konfraternia w latach 2000-2003 była współorganizatorem festynów rycerskich z inscenizacją \"Oblężenie Malborka 1410\". W 2001 r. zoorganizowała Festiwal Rycerski Sopot 2001 na stulecie uzyskania praw miejskich przez to Miasto. Konfraternia w latach 1999-2005 brała udział w kolejnych Grunwaldach. Oprócz wspomnianych turniejów łucznictwa tradycyjnego \"O Pierścień Księżniczki Damroki\" (dotychczas osiem edycji tego turnieju w Zaworach pod Chmielnem) Konfraternia Smorgońskiej Akademii organizuje turnieje pod wspólną nazwą: Parady Łuczników (w Gdańsku i w
Sopocie), a nadto jest organizatorem kolejnych edycji \"żabich strzałów\" (ok. 30 otwartych turniejów łucznictwa tradycyjnego w latach 2003-2005). Przedstawiciele KSA brali też udział w festynach rycerskich poza granicami kraju: Nowogródek 2000, Nowogródek 2002, Kaliningrad 2002 i Trakai 2005.
Członkowie KSA lokują sie na czołowych miejscach w turniejach łucznictwa tradycyjnego w Polsce (Maciej Morawiec, Mirosław Konarski-Mikołajewicz, Ryszard Cupa). W Konfraterni jest czynnych ok. 20 łuczników tradycyjnych w wieku od 16 do 56 lat. Oprócz działań organizatorskich - członkowie KSA mają bardzo obfity dorobek publikacji z zakresu wiedzy historycznej.
Członkowie KSA w swoim działaniu kierują się Regułą Rycerską Kapituły Rycerstwa Polskiego. \"Contra factum nullum argumentum\"
|
Dodane przez Admin
|
3541 Czytań
|
|
|
|