książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria machiny wojenne
Okres historyczny przekrojowe
Amerykańskie ciężkie okręty artyleryjskie na tle konstrukcji innych państw. Tom 3

Amerykańskie ciężkie okręty artyleryjskie na tle konstrukcji innych państw. Tom 3

Pierwsze superdrednoty Chodnicki M. nakładem autora
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-66163-11-9

Oprawa: miękka
Ilość stron: 230
Wymiary: 210 x 295

Dostępność: Na półce

140.00 zł


Jest to trzeci tom, z planowanych pięciu, dotyczący historii projektowania oraz konstrukcji amerykańskich ciężkich okrętów artyleryjskich na tle okrętów podobnej klasy w innych państwach. Omówione są wielkie krążowniki, oraz pancerniki budowane w USA. Każdy z typów został opisany wraz z projektowanymi w tym samym czasie konstrukcjami innych państw. Jako kryterium wyboru wybrano daty rozpoczęcia budowy okrętów. Występowały wówczas duże różnice w czasie budowy w poszczególnych krajach.

Tom trzeci dotyczy pierwszych superdrednotów. Zgodnie z pierwotnym planem autora materiał zawarty w tym tomie miał być częścią tomu drugiego, obejmującego cały okres od typu South Carolina do New York włącznie. Ilość materiały okazała się jednak na tyle obfita, iż autor zdecydował się go rozdzielić na dwa tomy. Zgodnie z obecnym planem, część czwarta powinna obejmować wszystkie okręty od typu Nevada do Colorado włącznie.

Opis zawiera założenia projektowe, oraz konstrukcję okrętów.

Każdy opisany typ jest zilustrowany. Rysunki zawierają przekroje wzdłużne i poprzeczne, rozkład pomieszczeń, płyt pancernych. Na koniec opisu każdego typu amerykańskiego zamieszczony jest rysunek zbiorczy, na którym zamieszczono obok siebie rysunki wszystkich opisanych zagranicznych odpowiedników danego typu.

Rysunki zostały wykonane w tej samej skali. Przekroje wzdłużne 1:1000, poprzeczne 1:500. Od tej zasady poczyniono nieliczne wyjątki, za każdym razem zaznaczone w tekście. Pozwala to na porównanie wielkości poszczególnych okrętów.

Dodatkowo załączono dokładne opisy uzbrojenia. Działa zostały rozdzielone na artylerię ciężką, średnią i służącą do samoobrony przed torpedowcami. Posortowano je według kolejności pojawiania się w służbie, bez względu na kaliber czy narodowość.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania