książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria kolekcje , machiny wojenne
Okres historyczny przekrojowe
Armatki wodne - pojazdy specjalne do rozpraszania demonstracji

Armatki wodne - pojazdy specjalne do rozpraszania demonstracji

Połomski W, Cinderella Books
Rok wydania: 2021
ISBN: 978-83-7339-294-6

Oprawa: miękka
Ilość stron: 184
Wymiary: 170 x 240

Dostępność: Na półce

37.00 zł


Pierwsza publikacja książkowa gromadząca dostępne w chwili obecnej informacje o armatkach wodnych – pojazdach specjalnych do rozpraszania demonstracji.

Były one używane do 1990 r. przez Milicję Obywatelską i Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej (osławione ZOMO) do tłumienia i rozpraszania demonstracji przeciwników władzy. Po 1990 r. ten sprzęt znalazł się na wyposażeniu Oddziałów Prewencji Policji, ale był używany głównie do poskramiania tzw. kiboli wzniecających rozruchy na meczach piłkarskich i innych imprezach sportowych. Pojazdy wycofane z użytku w Policji przekazywano jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie po niezbędnych przeróbkach i adaptacji do nowych zadań są do dziś używane do gaszenia pożarów.

Polska do 1990 r. była największym producentem i eksporterem armatek wodnych do tzw. krajów socjalistycznych w ramach Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej, ale także do Angoli i na Kubę. Dokładne informacje na ten temat są do dzisiaj tajne.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania