książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria czasopisma odkrywców
Okres historyczny przekrojowe
Biuletyn IPN 9 (166) /2019

Biuletyn IPN 9 (166) /2019

Instytut Pamięci Narodowej
Rok wydania: 2019
ISBN: 1641-9561

Oprawa: miękka
Ilość stron: 160
Wymiary: 165 x 240

Dostępność: Na półce

8.00 zł


Osiemdziesiąt lat po wybuchu wojny Polska wreszcie domaga się reparacji od kraju, który zapominając o niespłaconych rachunkach, coraz częściej poucza nas na temat standardów sprawiedliwości i praworządności. Zdjęcie Juliena Bryana, przedstawiające polskiego chłopca siedzącego na gruzach zbombardowanej przez Luftwaffe warszawskiej kamienicy być może więcej mówi o tragedii tej wojny, o rachunku krzywd, niż niejeden naukowy wykład. Ale potrzebne są badania i dokładne wyliczenia strat, by agresor nie unikał odpowiedzialności. Życia milionom ofiar nikt nie przywróci, ale ten, kto niszczył i grabił systematycznie naszą Ojczyznę, musi wypłacić reparacje wojenne.

W rubryce ukazującej Bohaterów i Zbrodniarzy z lat 1939–1945 zderzamy dwie postaci: gen. Augusta Emila Fieldorfa i Franza Kutscherę. Spośród Pisarzy Niepodległości ukazujemy sylwetkę Stanisława Rembeka – oryginalnego obserwatora dwóch wojen.

W związku z zapowiedzianą premierą filmu Malowany ptak według autobiograficznej powieści Jerzego Kosińskiego przypominamy, jak Ocalony przedstawił po latach ratujące go osoby: jako swoich prześladowców. Przypominamy też, jaki hejt spotkał Joannę Siedlecką, która dotarła do prawdy o okupacyjnych losach autora i jego rodziny.

W 80 rocznicę wojny do „Biuletynu IPN” dołączyliśmy:

– dodatek specjalny ponadstustronicową broszurę Anny Zechenter Zmowa 1939. Pakt Stalin–Hitler o sięgających aż po Jałtę skutkach paktu między Niemcami i Związkiem Sowieckim. Dziś wielu chciałoby zapomnieć, że wojna wybuchła nie w 1941 roku, lecz w 1939, gdy dwa totalitarne państwa napadły na Polskę. Zamieszczamy początkowy fragment broszury (PDF), całość otrzymają Państwo wraz z numerem 9/2019 „Biuletynu”

– płytę DVD z filmem Jarosława Krychowiaka Na skrzydłach nadziei o lotniczej pomocy dla walczącej Warszawy w 1944 r

Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania