książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Budziszyn 1029. Mieszko II i oblężenie połabskiego grodu

Nakład wyczerpany!

Budziszyn 1029. Mieszko II i oblężenie połabskiego grodu

Samp M. Inforteditions
Rok wydania: 2020
Seria: Pola Bitew
ISBN: 978-83-65982-77-3

Oprawa: miękka
Ilość stron: 64
Wymiary: 165 x 235

Dostępność: Niedostępna

23.70 zł


O Budziszynie słyszał chyba każdy Polak. Gród ten we wczesnym średniowieczu odegrał bardzo ważną rolę militarną.

Przez kilka dziesięcioleci znajdował się on we władaniu Piastów. W 2018 roku nakładem wydawnictwa Bellona ukazała się w popularnonaukowej serii „Historyczne Bitwy” książka pt. Budziszyn 1002–1018. Jej autor, R. F. Barkowski, odmalował dzieje tytułowego grodu, kiedy to toczyły się zażarte i trwające z przerwami ponad 15 lat zmagania między Bolesławem Chrobrym a Henrykiem II Świętym. Szkoda, że wymieniony popularyzator historii nie pokusił się o scharakteryzowanie losów Budziszyna w kolejnych latach. Chodziłoby tu głównie o wydarzenia z 1029 roku, a więc kampanię następcy Henryka II, Konrada II, skierowanej przeciwko synowi Chrobrego – Mieszkowi II, a która zakończyła się pod wałami Budziszyna właśnie. Niniejsza publikacja ma na celu oświetlenie przyczyn oraz przebiegu wspomnianej wyprawy.

Wbrew pozorom zadanie, przed którym stanął autor niniejszego opracowania, jest niezwykle trudne do wykonania, gdyż źródeł temat konfliktu polsko-niemieckiego z 1029 roku jest niezmiernie mało. A te, które się ostały (są to przekazy powstałe głównie na terenie Rzeszy), wzmiankują o minionych wydarzeniach w sposób ogólnikowy, podając jedynie kilka podstawowych informacji.

Wobec powyższego nie może dziwić, iż dotychczasowi historycy raczej mało interesowali się zagadnieniami związanymi z wojną z 1029 roku. W efekcie do dnia dzisiejszego nie powstała osobna monografia, opisująca to co działo się pod Budziszynem w omawianym czasie. Co więcej, pasjonaci najstarszej polskiej wojskowości nie doczekali się nawet skromnego artykułu naukowego czy popularnonaukowego z tego zakresu. Powstałą w rodzimej historiografii lukę będzie starała się zatem wypełnić prezentowana publikacja. Czy jej autorowi udało się osiągnąć zamierzone cele, będzie mógł ocenić czytelnik po jej lekturze...Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania