książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria wojny, batalie, potyczki
Okres historyczny II Wojna Światowa
Festung Breslau 1945. Nieznany obraz

Nakład wyczerpany!

Festung Breslau 1945. Nieznany obraz

Głowiński T. (red.) GAJT
Rok wydania: 2013
ISBN: 978-83-62584-31-4

Oprawa: twarda
Ilość stron: 192
Wymiary: 165 x 240

Dostępność: Niedostępna

33.00 zł


Trzymiesięczne zacięte walki o Festung Breslau w pierwszej połowie 1945 r. toczyli Sowieci z Niemcami. Jednak wyrokiem historii miasto będące przedmiotem ich walk znalazło się, jako Wrocław, w państwie polskim. I to chyba wyjaśnia, dlaczego historią zmagań o Festung Breslau zainteresowani są przede wszystkim Polacy - tak mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska, jak i historycy - zawodowcy i amatorzy. To fragment historii ich miasta - ich miejsca na ziemi. To dlatego właśnie w Polsce, a zwłaszcza we Wrocławiu wyrósł mit Twierdzy: ten negatywny - silniej zakorzeniony w mediach i tzw. szerokim społeczeństwie - i neutralny - żywy raczej wśród pasjonatów historii regionalnej.

N I E Z N A N Y O B R A Z

Oddawany do rąk Czytelnika tom studiów przynosi kolejną garść informacji na temat najbardziej dramatycznych wydarzeń w ponad 1000-letniej historii Wrocławia. Znalazły się w nim teksty bardzo różne, dotyczące, tak bezpośrednio wydarzeń z 1945 r., jak i ich długofalowych konsekwencji. Mowa w nich, zarówno o walkach toczonych o Festung Breslau, jak i o sytuacji powstałej po jego kapitulacji; o relacjach źródłowych i dokumentach na temat walk i tragedii miasta i kronikach filmowych dramat ten dokumentujących; o legendzie Iwana Połbina i rosyjskim odkrywaniu tematu „pasljedniej kreposti Rejcha"; i wreszcie - o uporczywej propagandzie „wyzwalania Wrocławia" i jakże żywej obecnie, również w zainteresowaniach problematyką Festung Breslau, „wrocławskiej fali".

Publikacja wydana wspólnie w ramach projektu wydawniczego Wydawnictwa GAJT 1991 i Ośrodka „Pamięć i Przyszłość".Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania