książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria biografie i wspomnienia
Okres historyczny przekrojowe
Gniazdo. Rodzina Onyszkiewiczów

Gniazdo. Rodzina Onyszkiewiczów

Turowska Z. Rosner&Wspólnicy
Rok wydania: 2005
ISBN: 83-83217-72-4

Oprawa: miękka
Ilość stron: 318
Wymiary: 155 x 230

Dostępność: Na półce

5.00 zł


Gniazdo to portret rodziny Joanny i Janusza Onyszkiewiczów: historia ich dzieciństwa i lat studenckich, okoliczności poznania, małżeństwa zawieranego w więzieniu, narodzin pięciorga dzieci. To dwa niezwykłe współczesne życiorysy: naukowa i polityczna droga Janusza Onyszkiewicza, opozycyjna działalność, lata walki z reżimem, udział w elicie władzy III RP. Losy Joanny, wnuczki marszałka Piłsudskiego, urodzonej i wychowanej w Londynie (od 1980 roku pracującej w Solidarności Regionu Mazowsze), która, ku zdumieniu władz PRL-u, wybiera polskie obywatelstwo w czasach stanu wojennego. Powrót rodziców Joanny do Polski po 51 latach życia na wychodźstwie.
Dzieje kilku pokoleń obu rodzin mogłyby stać się kanwą sensacyjnej opowieści. Dają obraz burzliwej historii, która nie jest tylko tłem dla losów ludzi, ale jest przez tych ludzi tworzona. Na portret rodziny składają się relacje wielu osób, także licznych przyjaciół, znanych dziś twórców, naukowców, polityków, alpinistów. Poznajemy dom, w którym zwykła codzienność przeplata się z wielką polityką i historycznymi wydarzeniami.
W tekście rozmieszczone zostały liczne zdjęcia rodzinne i polityczne, często o dużej wartości historycznej, m.in. z obozu dla internetowych w Białołęce, wykonane przemyconym aparatem.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania