książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Karta nr 58

Karta nr 58

Kwartalnik historyczny Ośrodek KARTA
Rok wydania: 2009

Oprawa: miękka
Ilość stron: 160
Wymiary: 160 x 230

Dostępność: Na półce

14.00 zł


W najnowszym numerze kwartalnika:

* Krąg wokół Piłsudskiego (1914–18) — droga do niepodległości we wspomnieniach Władysława Sieroszewskiego, młodzieńca, który z obserwatora wydarzeń staje się ich uczestnikiem.

* Dzielnica żydowska w Warszawie (1916) — wyprawa w nieistniejący świat Mirowa i Muranowa. Album zdjęć ze wstępem Jana Jagielskiego.

* Odwrócony wyrok stalinizmu — historia Stefana Półrula — marynarza, skazanego w 1952 roku na śmierć i pozbawienie praw obywatelskich „na zawsze” za udział w nielegalnej organizacji niepodległościowej — oraz jego rehabilitacji i przywrócenia praw w 2008 roku.

* Rodowód niepokornego — opowieść o życiowych wyborach Bohdana Cywińskiego — historyka idei, opozycjonisty, świadka i uczestnika ważnych wydarzeń w dziejach opozycji antykomunistycznej w Peerelu.

* Polska w federacji — wizjonerski tekst Adama Uziembły z 1932 roku — projekt środkowoeuropejskiej unii jako remedium na przewidywany przez autora atak niemiecki i sowiecki na Polskę.

* O „polityce historycznej” — głos prof. Zdzisława Najdera w dyskusji toczącej się na łamach „Karty” (55, 57); uzupełnia go wywiad z prof. Najderem na temat pracy nad wspólną przeszłością Polski i Ukrainy.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania