książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria polityka i ideologia
Okres historyczny historia najnowsza
Mocarstwa wobec Iraku

Mocarstwa wobec Iraku

Kwiatkiewicz P. FNCE
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-949-1231-4

Oprawa: miękka
Ilość stron: 370
Wymiary: 145 x 205

Dostępność: Na półce

36.00 zł


Ostatnimi laty Irak znalazł się w centrum zainteresowania środków masowego przekazu. Od drugiej połowy 2002 roku, kiedy to prezydent Stanów Zjednoczonych George Bush podniósł na forum międzynarodowym kwestę interwencji na terenie Iraku, do dnia dzisiejszego informacje dotyczące panującej tam sytuacji politycznej i gospodarczej przekazywane są niemal na bieżąco. Wiadomości te wywołują żywą reakcję w Polsce, od 1968 roku bowiem tak liczny kontyngent naszego wojska nie stacjonował na terenie obcego państwa. Poziom merytoryczny toczących się dyskusji nad problematyką iracką, przekładających się przecież kilkakrotnie na podejmowane przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej decyzje polityczne, kontrastuje ze stanem wiedzy tego środowiska. Dotyczy to zresztą też nieprzebranych rzesz ekspertów wypowiadających się na temat Iraku w studiach telewizyjnych i prasie. Nasuwa się zarazem pytanie o wiarygodność wiadomości, pozwalających polskim parlamentarzystom kształtować przyszłość obywateli innego państwa, jeśli dotąd nie ukazała się żadna polskojęzyczna sensu stricto naukowa publikacja historyczna szeroko podejmująca zagadnienie najnowszych dziejów Iraku.
(Z odwrotu okładki)

Książka Kwiatkiewicza faktycznie w sposób naukowy podchodzi do zagadnienia najnowszej historii Iraku, który w XX i XXI wieku przechodził zmiany ustrojowe oraz gospodarcze na ogromną skalę, znajdując się często w strefie wpływów innych mocarstw. Jak podkreśla autor, publikacja winna wypełnić lukę w polskim pisarstwie naukowym oraz stać się dziełem "ku przestrodze" dla "pozbawionych wyobraźni polityków", którzy często zajmują głos w ramach naszej polityki zagranicznej a propos Iraku, nie orientując się dokładnie w skomplikowanej historii tego państwa, a co za tym idzie nie rozumieją podstaw sytuacji obecnej.

Treść została rozpisana w pięciu rozdziałach, które z kolei tworzone są ze starannie zatytułowanych podrozdziałów. Każdy rozdział dotyczący innego okresu w politycznej historii Iraku (R.1. Irak w okresie dominacji brytyjskiej 1945-1953, R.2. Irak w polityce sojuszy obronnych Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, R.3. Irak w Pakcie Bagdadzkim, R.4. Upadek monarchii i początki republiki, R.5. Irak w zasięgu polityki radzieckiej). Treść podsumowana została zakończenie, a także wykazem bibliograficznym podzielonym na część dot. źródeł, opracowań i artykułów oraz wybranej prasy i periodyków.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania