książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria biografie i wspomnienia
Okres historyczny przekrojowe
Moje wspomnienia

Moje wspomnienia

Banaś F. Instytut Pamięci Narodowej
Rok wydania: 2009
ISBN: 978-83-76290-45-4

Oprawa: twarda
Ilość stron: 200
Wymiary: 165 x 240

Dostępność: Na półce

30.50 zł


Franciszek Banaś (1901–1985) – funkcjonariusz Policji Państwowej w II Rzeczypospolitej, Policji Polskiej Generalnego Gubernatorstwa i żołnierz Armii Krajowej.

Wspomnienia Franciszka Banasia, będące istotnym źródłem poznania sytuacji społecznej Krakowa w pierwszej połowie XX w. i złożoności relacji polsko-żydowskich, obejmują okres od 1918 do 1946 r. W pierwszej części autor opisał swoją służbę w policji rzecznej na Wiśle w dwudziestoleciu międzywojennym. Część druga dotyczy wojny obronnej we wrześniu 1939 r. i lat okupacji, gdy jako policjant granatowy służył na komisariacie przy ul. Kościuszki 46 w Krakowie oraz działał w zgrupowaniu AK o kryptonimie Żelbet”. Realizując zadania zlecone przez AK, Franciszek Banaś zbierał informacje wywiadowcze o siłach, dyslokacji i ruchach wojsk oraz policji niemieckiej, o konfidentach polskich i żydowskich, a także ostrzegał ludzi zagrożonych aresztowaniem. Pośredniczył również w dostarczaniu do krakowskiego getta korespondencji i żywności oraz przekazywał zaufanym osobom informacje o planach niemieckich wobec dzielnicy żydowskiej w Krakowie.

Franciszek Banaś uratował życie wielu Żydom, w tym rodzinie Jakubowiczów, za co w 1981 r. uhonorowano go medalem i tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania