książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Pierwsza wojna Hitlera

Pierwsza wojna Hitlera

Adolf Hitler, żołnierze pułku Lista i pierwsza wojna światowa Weber T. Rebis
Rok wydania: 2011
Seria: Historia
ISBN: 978-83-7510-678-7

Oprawa: twarda z obwolutą
Ilość stron: 512
Wymiary: 150 x 230

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

59.90  22.60 zł


Hitler, kiedy stał się osobą publiczną, głosił, że lata, które spędził na froncie zachodnim podczas pierwszej wojny światowej w pułku Lista, ukształtowały jego poglądy, postawę i całe życie.

Thomas Weber raz jeszcze przekopał materiały archiwalne, wspomnienia i korespondencję żołnierzy pułku Lista, krytycznie przeanalizował Mein Kampf i doszedł do wniosku, że o okresie uznawanym za formatywne lata Hitlera nie wiemy prawie nic pewnego. Dlatego uznał, że najlepszym sposobem na wypełnienie białej plamy w życiu dyktatora będzie spojrzenie na pułk, w którym służył, jako całość. Podążając tą ścieżką, koncentruje się na odpowiedzi na następujące fundamentalne pytania:

- Czy wojna zmieniła Hitlera i żołnierzy pułku w nazistów in spe (którzy nie musieli zostać nazistami, lecz których łatwo było nimi uczynić?
- Czy w ogóle większość ludzi z pułku zdobyła świadomość polityczną wskutek doświadczeń wojennych i powojennych?
- Jaką rolę odegrali żołnierze pułku i ich mityczny obraz w ustanowieniu Trzeciej Rzeszy i trwaniu hitlerowskich Niemiec?
- I być może najważniejsze: jak typowy dla swego pułku był Hitler?Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania