książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Polska sztuka walcząca 1939-1945

Polska sztuka walcząca 1939-1945

Jaworska J. Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe
Rok wydania: 1985
ISBN: 83-221-02-0279-8

Oprawa: miękka
Ilość stron: 262
Wymiary: 115 x 160

Dostępność: Na półce

9.00 zł


Druga wojna światowa, która stała się dla naszego narodu czasem nieludzkim, doprowadziła do największego w dziejach rozproszenia Polaków po całym świecie. Los narodu stał się losem artystów, a sztuka stała się jeszcze jednym przejawem buntu przeciwko okrutnej rzeczywistości i to niezależnie od miejsca, w którym powstawała. Jej obecność można stwierdzić w Generalnej Guberni i na ziemiach przyłączonych przez okupanta do Reichu, w hitlerowskich więzieniach i lagrach, w rozlicznych obozach jenieckich, na pierwszej linii frontu, w konspiracyjnej walce na tyłach wroga oraz w wielu krajach na obydwu półkulach.

Każde poczynanie artystyczne świadczyło o wielkim zaangażowaniu artystów plastyków w walkę o wyzwolenie Polski spod barbarzyńskiej przemocy, o ich wielkim umiłowaniu narodowej wolności i wolności ducha, o rzetelnej prawdziwej odwadze i poświęceniu, często aż po ofiarę własnego życia.

Celem tej pracy jest próba ukazania, choć w skrótowym zarysie, godnej postawy plastyków i ich udziału w walce całego narodu polskiego. Książka, którą przekazujemy czytelnikom, nie jest i nie może być pełną dokumentacją działania plastyków w tamtym okresie. Ze względu na szczupłość miejsca należało dokonać starannej selekcji materiału, zrezygnować z cytatów i odnośników.

Zbieranie materiałów do niniejszej książki napotykało na rozmaite trudności. Przede wszystkim, nie ukazały się dotąd na ten temat żadne opracowania ogólne ani szczegółowe. Dostępne źródła, choć liczne, są niepełne. Odeszli na zawsze i odchodzą stale ludzie, którzy byli uczestnikami owych czasów. Wspomnienia nie zawsze są obiektywne, pamięć po tylu latach czasem jest zawodna, a ogromna ilość dokumentów uległa zniszczeniu lub zaginęła. W tej sytuacji trzeba było często korzystać z najdrobniejszych fragmentów, czasem nawet z przypadkowej literatury, z dokumentów porozrzucanych po rozmaitych archiwach. Przeważającą większość wiadomości udało się uzyskać z osobistych kwerend oraz niedrukowanych wspomnień.

Pragnęłabym na tym miejscu złożyć serdeczne podziękowanie wszystkim Osobom oraz Instytucjom, które służyły mi prawdziwą pomocą i radą w czasie zbierania dokumentacji jak i opracowywania książki.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania